Zgodovina in dediščina
- Domov
- MENI
- Raziskovanje
- Raziskovalna področja
- Zgodovina in dediščina
Univerza se je za področje zgodovinskih študij v desetletju od formalnega začetka svojega delovanja uveljavila kot slovenska in evropska referenčna točka za raziskovanje zgodovine obmejnega prostora zahodne Slovenije ter tudi kot glavni akter uveljavljanja pogledov na slovensko zgodovino iz njenih različnih geografskih predelov. Skozi obravnavanje primorskega prostora kot prostora stika kultur, mentalitet, narodov je pomembno doprinesla k zavedanju in poznavanju zgodovinske podobe slovenskega Sredozemlja. Raziskovalna dejavnost vključuje raziskave gospodarske, antropološke, sociološke, etnološke, politične, diplomatske, vojaške, vojaško-obveščevalne in kulturne zgodovine.
Na področju dediščine se raziskave osredotočajo na dediščino Sredozemlja, posebej obravnavajo slovensko ozemlje, širši prostor Sredozemlja in Balkana v različnih obdobjih preteklosti ter njihovo vpetost v zgodovinsko dinamiko gospodarskih in kulturnih dogajanj. Zanimajo nas procesi, ki so v preteklosti vplivali na razvoj kulturnih krajin ter oblikovali današnjo podobo prostora. Raziskave združujejo izsledke arheologije, antropologije, etnologije, zgodovine, zgodovine umetnosti, arhitekture, kulturologije, pa tudi specifičnih strok, kot so muzeologija, konservatorstvo, arhivistika in turizem.
Raziskovalno delujemo v okviru nacionalnih in mednarodnih projektov, posvečenim različnim vidikom dediščine, izvajamo pa tudi številne tržne raziskovalne projekte preventivne arheologije ter projekte poizkopavalne obdelave arhivov arheoloških najdišč za različne naročnike.
Vodja raziskav za področje dediščinskega in kulturnega turizma: dr. Simon Kerma
Vodje raziskav so pripisane posameznemu projektu; kontaktna oseba Inštituta za arheologijo in dediščino Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem (UP FHŠ IAD) je doc. dr. Alenka Tomaž.
Kontaktna oseba: Ana Allegra