Evropska noč raziskovalcev
- Domov
- MENI
- Raziskovanje
- Evropska noč raziskovalcev
ZNANOST IN RAZISKOVANJE USTVARJATA PRIHODNOST TER OŽIVLJATA PRETEKLOST
Univerza na Primorskem je v na Evropski noči raziskovalcev 2019 obiskovalcem predstavila številne zanimive delavnice in rekonstruirane rimske lesene sandale, ki so rezultat interdisciplinarnega sodelovanja njenih raziskovalcev
Raziskovati in odkrivati nas motivirata naša radovednost in želja ugotoviti, kako delujejo mehanizmi narave. Nadgraditi želimo obstoječa znanja ter čudeže iz svoje domišljije, jih utelesiti v realnosti. Narava, človek ter znanost morajo biti v harmoniji, počutiti se moramo “SAWE - Varni z znanostjo”. Zaradi tega smo to izbrali kot slogan Evropske noči raziskovalcev - manifestacije, ki je na Univerzi na Primorskem organizirana že četrtič, vsakokrat zadnji petek v mesecu septembru, torej 27. septembra. Potekala je na več lokacij: na dvorišču Rektorata univerze in Pretorske palače, v stavbi Galeb UP FAMNIT in v učilnici fakultete na Glagoljaški 8, v Kopru, v Arheološkem parku Simonov zaliv v Izoli, ter na Fakulteti za vede o zdravju v Izoli. Za vse obiskovalce so raziskovalci in študenti Univerze na Primorskem pripravili različne delavnice s področja matematike, kineziologije, zdravstva, biologije, pedagogike, zgodovine in arheologije, geografije, lesarstva ter turizma. Svoje dejavnosti nam bodo predstavili Konfucijeva učilnica Koper in Karierni center Univerze na Primorskem, Kulturno izobraževalno društvo PiNA in Slovensko društvo za morske sesalce / Morigenos.
Konzorcijski partnerji projekta so Univerza v Mariboru, Univerza na Primorskem in Gimnazija Franca Miklošiča Ljutomer. Evropska noč raziskovalcev je financirana s strani Evropske komisije, ukrepi Marie Skłodowska-Curie.
To leto smo v Arheološkem parku Simonov zaliv namesto načrtovanih štirih izvedli celo sedem delavnic, v prostorih stavbe Galeb Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem pa še eno novo delavnico s področja lesarstva in sredozemskega kmetijstva. Tokrat smo prvič predstavili tudi dejavnost Konfucijeve učilnice Koper Univerze na Primorskem v dvorišču Rektorata in Pretorske palace
Pri izvedbi vseh delavnic poskrbimo za ustrezno opremo in material. Poseben primer je Arheološki park Simonov zaliv v Izoli, kjer želimo obiskovalcem prikazati življenje v rimskih časih tudi z replikami takratnih predmetov. V minulih letih smo že pridobili različne dele oblek, oprave in opreme. Zataknilo se je pri nabavi obutve, saj so kvalitetne replike redke in drage. Zato smo povezali na Univerzi na Primorskem Inštitut za arheologijo in dediščino s Fakultete za humanistične študije s strokovnjaki, ki od leta 2017 v okviru projekta InnoRenew CoE, raziskujejo uporabo obnovljivih materialov, s poudarkom na lesarstvu.
Kolega Andreja Preložnik nam je predstavil ostanke natikačev, kakršne so nosili Rimljani. Za Evropsko noč raziskovalcev smo združili znanje s področja arheologije z znanjem in opremo, ki jo imajo naši raziskovalci, ki delajo na projektu InnoRenew. Ekipa pod vodstvom dr. Črtomirja Tavzesa, pa je nato izdelala prvo repliko rimskih sandal z lesenim podplatom in usnjenimi pasicami, koliko nam je znano, v Sloveniji.
Sandali, oziroma natikači, sestavljeni iz lesenega podplata in usnjenih jermenov so bili priljubljena prostočasna obutev. Največkrat jih povezujemo z rabo v vročih prostorih rimskih term, kjer bi hoja po močno segretih tleh drugače lahko povzročila neprijetne opekline. Večkrat jih zato vidimo upodobljene na mozaikih ob vhodu v rimske terme. Po drugi strani je bila ta preprosta oblika - ki se po videžu ne razlikuje bistveno od naših poletnih natikačev - uporabna še v številnih drugih okoljih: legionarji so s takšnimi natikači v prostem času radi nadomestili težko vojaško obutev, premožni Rimljani pa so jih nataknili za sprehod po parku, kakršnega je nedvomno imela tudi naša vila.
Predstavljena rekonstrukcija pa je le prvi korak tega interdisciplinarnega sodelovanja: v prihodnje bomo skupaj ugotavljali, zakaj se je za določene predmete uporabljala določena vrsta lesa, kakšne so bile njihove prednosti in kje šibke točke. Po drugi strani pa želimo možnosti, ki jih ponuja tovrstna dediščina, izkoristiti tudi za izdelavo lepega, uporabnega in izvirnega spominka na obisk Arheološkega parka Simonov zaliv.
To leto torej na Evropski noči raziskovalcev obiskovalcem nismo predstavili le kaj raziskujemo, ampak kaj smo s skupnimi močmi ustvarili prav za ta dogodek.
Več od dogodku lahko preberete na povezavi: http://www.ern.um.si/sl/program-po-lokacijah-koper-izola
Varni z znanostjo / Safe with Science (SAWE)
Evropska noč raziskovalcev 2018, ki jo v okviru projekta “SAWE – Varni z znanostjo” na Univerzi na Primorskem organiziramo že tretje leto, je potekala v petek, 28. septembra, od 8. do 20. ure na štirih lokacijah: v dvorišču Rektorata univerze in Pretorske palače in v stavbi Galeb UP FAMNIT v Kopru ter v Izoli na Fakulteti za vede o zdravju in Arheološkem parku Simonov zaliv. Na različnih delavnicah smo raziskovalci in številni študenti Univerze na Primorskem učencem, dijakom in vsem drugim obiskovalcem predstavili, kaj pomeni poklic raziskovalca kot tudi vsaj nekatere od raziskav, ki jih izvajamo na naši univerzi. Udeležili so se delavnic s področja matematike, kineziologije, zdravstva, biologije, pedagogike, zgodovine, geografije in turizma.
Dogodke podpira Evropska komisija pod okriljem ukrepov Marie SkłodowskaCurie, v okviru I. stebra »odlična znanost« programa za raziskave in inovacije Obzorje 2020.
Več o Evropski noči raziskovalcev na UP si lahko preberete na spletni strani:
Znanost za življenje / Science for Life (SciFe)
30.9.2016-29.9.2017
V petek, 29. septembra, je potekala Noč raziskovalcev 2017, ki jo organizira Univerza na Primorskem v okviru projekta “Znanost za življenje”, ki ima za cilj popularizirati poklic raziskovalca, znanstvenika in ga približati širši javnosti, zlasti mladim. Projekt skozi vrsto aktivnosti ozavešča o družbeno pomembni vlogi raziskovalcev, znanosti in vplivu le-te na vsa področja človekovega delovanja.
Na petih lokacijah: v Taverni Koper in Hiši eksperimentov v Kopru ter v Izoli na Fakulteti za vede o zdravju, Univerzitetnem kampusu Livade in Arheološkem parku Simonov zaliv so potekale različne delavnice, ogledi laboratorijev in predavanja.
Raziskovalci in številni študenti Univerze na Primorskem, ki so pomagali pri izvedbi delavnici in predavanj so dosegli zastavljen cilj – pokazati, kolikor je to mogoče v enem dnevu, učencem, dijakom in vsem drugim obiskovalcem kaj pomeni poklic raziskovalca kot tudi vsaj nekatere od raziskav, ki jih izvajamo na naši univerzi.
Več o dogodku si lahko preberete na spletni strani:
https://www.znanostzazivljenje.si/sl/noc-raziskovalcev-2016/program