EQUALITY IN EVERYDAY LIFE - vsakdan enakosti – diversità quotidiane
- Domov
- O univerzi
- Delo na UP
- EQUALITY IN EVERYDAY LIFE - vsakdan enakosti – diversità quotidiane
S spodbudo Helene Dalli, evropske komisarke za enakost (European Commissioner for Equality) maja potekajo akcije, ki poudarjajo enakost (European Diversity Month), v letu 2023 se osredotočajo na enakost na delovnem mestu.
Osnova za zagotavljanje enakosti na UP so tako temeljni dokumenti, ki v osnovi zagotavljajo akademsko okolje, ki se osredotoča na strokovnost in odličnost dela ne glede na posameznikova prepričanja, nazore, življenjski slog ali izbire.
Tako so načela enakosti že del Statuta UP, etičnega kodeksa, načrta enakosti spolov, pravilnika o preprečevanju trpinčenja na delovnem mestu in drugi. UP že s svojo geografsko lokacijo, zaznamovano z zgodovinskim sobivanjem različnih kultur, predvsem pa s svojo močno mednarodno usmerjenostjo, nosi v svojem bistvu potrebo po spoštovanju različnosti in sprejemanju drugačnosti.
V okviru evropskega meseca različnosti je tako UP pregledala področja, ki jih predvideva vodnik za praznovanje evropskega meseca raznolikosti, in sicer: |
ENAKOST SPOLOV
UP pri enakovredni zastopanosti spolov sicer močno prevladuje v deležu zaposlenih žensk, predvsem žensk na vodstvenih in vodilnih mestih. Na formalni ravni ureja enakost Načrt za enakost spolov na UP, pri predstavljanju dosežkov pa so ženske zastopane s posebnimi akcijami, na primer ključnikom #ženskevznanosti.
GENERACIJSKA ENAKOST (STAROST)
Akademsko okolje predstavlja prostor, kjer starost prinaša tako izkušnje in znanje kot močno vlogo mentoriranja prihodnjim kadrom, starejši člani akademske skupnosti pa so zaradi navedenih lastnosti spoštovani in dobrodošli člani dokler želijo.
POMOČ ZA KARIERE
Zaposleni lahko brez ovir uveljavljajo pravico do starševskega varstva, ne glede na spol, prav tako tudi pripadajoče proste dneve za skrb za otroke. Fleksibilnost delovnega časa pedagoško-raziskovalnih zaposlenih (in delna fleksibilnost pri ostalem kadru) omogočata lažje usklajevanje družine in kariere.
LGBTIQ
Področje je del Načrta za enakost spolov, na ravni organizacije pa so ne le brez ovir, temveč tudi spodbujane raziskave s področja, enakovredno promovirana dela in naloge s področja. Zaposleni so na osebni ravni enakovredno zastopani ne glede na usmeritev ali izbiro spola, njihova odločitev pa se spoštuje ob jasni izraženosti.
DUŠEVNO ZDRAVJE
Duševno zdravje je eno od raziskovalnih in študijskih področij univerze, zato je zastopano na najširši ravni. Vzpostavljene so možnosti sodelovanja na delavnicah čuječnosti, vzpostavljena je psihološka svetovalnica. Zaposleni so spodbujani k aktivnemu slogu v okviru športnih aktivnosti ŠportUP (dnevni aktivni odmori), ki je organiziral tudi tek z aplikacijo Wings for life – dobrodelni tek, namenjen spodbujanju raziskav hrbtenjače.
ETNIČNOST IN RASA
Na UP sta spoštovani tako etničnost kot rasa, saj je postavljeno pravilo ničelne tolerance do morebitne diskriminacije na njuni osnovi tako za zaposlene kot študente. Spoštovani so vsi prazniki in prilagojeni obiski doma v največji možni meri tudi med študijskim procesom.
KULTURNA/MEDNARODNA RAZNOLIKOST
Raznolikost je del mednarodnosti, ki zaznamuje UP, je njen cilj in nedvomno velika prednost. Spodbujana je tudi s prostori, kot je mixUP, namenjenimi srečevanju zaposlenih in študentov. Kulturna in jezikovna raznolikost sta del vsakdana z uporabo vsaj dveh jezikov pri komunikaciji in vključevanjem tujih študentov v vse aktivnosti UP.
DRUGO
UP enakost in spoštovanje tako postavlja v središče vseh svojih strateških dokumentov in vsakodnevnega dela, saj verjame, da so vsakodnevna dejanja, ki se nekaterim zdijo malenkosti, pogosto bolj vplivna in pomembna kot strateške besede, pravila in oznake. V ta namen bo UP mesec obeležila s kampanjo, ki bo zaposlene spodbudila k razmisleku o tem, kaj že počnejo in kaj bi lahko storili, da bi se vsi počutili bolje, rezultat pa bo opomnik za vsakodnevna dejanja enakosti (po zgledu kampanje "randome acts of kindness").
Ime je v treh jezikih - v slovenščini kot našem izvirnem jeziku, italijanščini kot delu dvojezičnega območja naše univerze in angleščini, saj je velik odstotek naših zaposlenih in študentov mednarodnih. Akcija tako nosi ime EQUALITY IN EVERYDAY LIFE - vsakdan enakosti – diversità quotidiane in je tudi vpisana na zemljevid aktivnosti navedenega meseca.
Za zaposlene in študente je pripravljen poseben obrazec, ki vključuje tudi širšo javnost, saj lahko vsakdo izpolni svoje odgovore, kot sledi: |
- 3 pomembna dejanja, ki jih dnevno (ali občasno) izvajajo za spoštovanje enakopravnosti drugih;
- 3 želje za majhne, a pomembne ukrepe, ki bi jim veliko pomenili in bi pripomogli k večjemu občutku enakosti.
Po enem tednu bo na voljo tiskovina z idejami za takšne ukrepe, ki jo bo lahko natisnil vsakdo. To pa ne bo pomenilo konca naše akcije - obrazec bo ostal odprt, tako da bo lahko vsakdo kadar koli prispeval dodatne predloge.
Na ta način akcije ne bomo povezali le z enkratnim dogodkom, temveč bo resnično postala del svetovalnih dejavnosti v vsakdanjem življenju. Tistega, ki ga že izvajamo ali ga bomo sprejeli v prihodnosti.
EQUALITY in EVERDAY LIFE printable (prenesi) |