Zelena UP
- Domov
- O univerzi
- GDI UP
- Zelena UP
Leto: Pilotna izvedba magistrskega študijskega programa Podatkovna znanost
Leto: Nov visokošolski strokovni program “Trajnostno grajeno okolje”
InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem (UP) sta organizirala dogodek za razvoj novega visokošolskega strokovnega programa “Trajnostna grajena okolja”.
Program se razvija na Univerzi na Primorskem v okviru projekta “Zelena, digitalna in vključujoča Univerza na Primorskem“, ki je del načrta za okrevanje in odpornost za zeleni prehod v družbo 5.0 v Sloveniji.
Dogodek se je začel s pozdravnimi besedami rektorice UP, prof. dr Klavdije Kutnar, in nadaljeval s predstavitvijo programa dr. Michaela Burnarda, ki je tudi koordinator projekta in namestnik direktorice v InnoRenew CoE. Udeleženci so razpravljali o potrebah industrije, ki bi jih smiselno vključili v razvoj novega študijskega programa.
Univerza želi novi program oblikovati kot skupni študijski program z izbrano visokošolsko institucijo iz tujine. Glavni cilj novega programa je izpolniti potrebo po sistematičnem vlaganju v razvoj vrhunskega kadra, ki je potreben za preboj v lesnopredelovalni industriji, z zagotavljanjem interdisciplinarnega izobraževanja in usposabljanja ter povečanjem privlačnosti industrije za najkakovostnejši kader.
Leto: UP odpira sodoben fitnes za študente in zaposlene
Nova pridobitev za študente in zaposlene na UP – sodobno opremljen fitnes v centru Kopra. Nahaja se ob univerzitetni telovadnici, z njim bo upravljal ŠportUP. ŠportUP in Univerza na Primorskem s tem še dodatno krepita skrb za dobro počutje in zdravje študentov in zaposlenih.
Fitnes omogoča vadbo do deset oseb hkrati na kakovostni opremi za vadbo mišične zmogljivosti in vzdržljivosti. Na voljo sta dva veslaška in dva kolesarka trenažerja ter večnamenski vadbeni napravi s prilagodljivimi škripci, štirje letveniki, stropna lestev za vaje v vesi, dve varnostno-asistenčni kletki in nabor prostih uteži. Na voljo so tako uteži za olimpijsko dvigovanje s koluti, kot tudi uteži na ročkah in kettlebell uteži.
V prihodnjih tednih bo tehnično vzpostavljena možnost dostopa z UP elektronsko kartico. Zaposleni bodo lahko pričeli z uporabo z začetkom junija, medtem, ko bodo študenti v polnosti fitnes lahko pričeli uporabljati s septembrom.
Študenti in zaposleni se lahko varne in pravilne uporabe opreme in uteži naučijo z udeležbo na programu Vadba za moč, ki se izvaja vsak ponedeljek in četrtek. Na vse aktivnosti se lahko prijavijo preko spletne strani ŠportUP. Tukaj tudi spremljajte nadaljnje novice glede fitnesa: dostop in hišni red vezano na prostor, urnik aktivnosti in možnosti dostopa. Več novic torej med junijem in septembrom letos.
Ponudba notranjega fitnesa bo v kratkem nadgrajena še z zunanjo vadbeno opremo pred stavbo Livade 1.0 v Izoli, ki jo bodo lahko uporabljali študenti in zaposleni med odmori ali izven študijskega in delovnega časa.
Opremo fitnesa je omogočil projekt Zelena, digitalna in vključujoča Univerza na Primorskem, ki združuje tri pilotne projekte osredotočene na kurikularno prenovo visokošolskih študijskih programov na UP in njihovo testiranje v praksi. Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visokošolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.
Leto: Raziskava o vrzelih v znanju in potrebah gradbenega ekosistema
Novi evropski Bauhaus (NEB) je ustvarjalno gibanje, ki v naše življenjske prostore prinaša evropski zeleni dogovor, in Univerza na Primorskem je v Sloveniji nedavno odprla prvo vozlišče Akademije novega evropskega Bauhausa.
Začetno vozlišče Akademije Novega evropskega Bauhausa za trajnostno grajeno okolje z obnovljivimi materiali (NEBAP Hub) teži k pospešitvi razogljičenja domov in zgradb. NEBAP Hub povezuje različne ustanove, ki bodo skupaj razvijale nova usposabljanja in tečaje izpopolnjevanja strokovnjakov s področja ACE (arhitektura, gradbeništvo, inženiring). Namenjena so tudi državljanom in kulturnim akterjem, oblikovalcem politik, študentom in izobraževalcem, investitorjem, zavarovalnicam in organom za standardizacijo.
Da bi začrtali potrebe po novih znanjih in ta usposabljanja popolnoma prilagodili ciljnim skupinam, vas prosimo, da izpolnite prvo evropsko anketo o vrzelih v znanju in potrebah gradbenega ekosistema. Anonimna anketa je na voljo v 17 jezikih Evropske unije. Izpolnjevanje traja približno 10 minut.
Lepo prosimo, da izpolnite anketo v vam najbolj ustreznem jeziku:
Cilj te raziskave je pridobiti prvi vpogled o ozaveščenosti in seznanjenosti anketirancev iz različnih držav glede novih tematik, ki še niso del poklicnega izobraževanja in usposabljanja ali visokošolskega izobraževanja. Na podlagi treh značilnosti (starost, stopnja izobrazbe, država) bomo opravili stratificirano analizo in identificirali vrzeli oz. potrebe glede na skupine anketirancev. Razvrstitev po pomembnosti na skupino bo pokazala, kakšne vsebine je treba razviti v vozliščih NEBAkademije za vsako specifično raven znanja ter oblike poklicnega izobraževanja in usposabljanja. Nekatere tematike se morda zdijo precej napredne in jih poznajo samo akademiki, vendar je pomembno, da pridobimo čim več odgovorov. Prav tako bodo strokovnjaki za izobraževanje rezultate verificirali in objavili.
Anketo je razvil NEBAP Hub Univerze na Primorskem v sodelovanju z inštitutom InnoRenew CoE (Slovenija), Češko tehnično univerzo v Pragi (Češka), Tehnološko univerzo v Talinu (Estonija), organizacijama InnovaWood (Belgija) in Bauhaus Earth (Nemčija), Univerzo v Sopronu (Madžarska), Univerzo v Firencah (Italija), inštitutom Latvian State Institute of Wood Chemistry (Latvija), Slovaško tehnološko univerzo v Bratislavi (Slovaška), Politehnično univerzo v Valenciji (Španija), Danskim tehnološkim inštitutom (Danska), Xyhlo Biofinishom (Nizozemska) in inštitutom RISE (Švedska).
Leto: NEBAP Hub
Leto: Katalog delavnic Centra znanosti Univerze na Primorskem