Znanje pripada celotnemu človeštvu. Znanstvenik lahko uporablja pri raziskovanju znanstvene dosežke drugih in jih nadgradi, pride do novih rezultatov ter prispeva k splošni blaginji. Zaradi vsega tega obstajajo mednarodni standardni pri uporabi znanstvenih metod in kodeks obnašanja pri znanstveno-raziskovalnem delu, ki so pomembni, da se lahko znanstvena dela zaščitijo pred vsemi oblikami nepoštenosti.
Etični kodeks Dobre znanstvene prakse (Good Scientific Practice – GSP) definira pravila obnašanja v vseh fazah znanstveno-raziskovalnega dela. Osnovni etični princip dela znanstvenika je intelektualna poštenost, ki mora biti prisotna v vseh fazah njegovega dela: od zastavljanja hipoteze, preko izbire metodologije dela, izvajanja raziskav, analize in tolmačenja pridobljenih rezultatov ter njihovega objavljanja.
Univerza na Primorskem je 16. 11. 2011 objavila etični kodeks, ki določa osnovne etične norme, katerim so zavezani vsi njeni učitelji, raziskovalci, študenti in ostali zaposleni. Zaposleni in študenti pri svojem raziskovalnem delu sledijo tudi Evropskemu kodeksu ravnanja za raziskovalno integriteto, ki ga je v letu 2018 izdala ALLEA – Zveza evropskih akademij. V dokumentu so podrobno opisana osnovna načela raziskovanja, dobre raziskovalne prakse in primeri kršitve raziskovalne integritete. Evropska komisija ta kodeks priznava kot referenčni dokument za integriteto raziskav za vse raziskovalne projekte, ki jih financira EU, in kot referenčni model za organizacije po Evropi.
Na področju etike na Univerzi na Primorskem delujeta dve komisiji Senata UP.
Dne 23. 9. 2015 je bila ustanovljena Komisija za etična vprašanja UP (KEV UP), ki obravnava in podaja stališča o etično spornih ravnanjih in praksah ter opravlja druge naloge, vezane na splošna vprašanja etike. V komisijo je bilo imenovano šest članov.
Od 24.2.2021 na Univerzi na Primorskem deluje tudi Komisija UP za etiko v raziskavah, ki vključujejo delo z ljudmi (KER UP) z glavno nalogo obravnavati in izvajati presoje etične ustreznosti raziskav, ki vključujejo delo z ljudmi ali sekundarnimi podatki, za obravnavo katerih pa niso pristojne republiške etične komisije. V komisiji deluje pet članov.
