Na voljo so podatki o zaposljivosti diplomantov po posameznem študijskem programu, ki ga izvaja UP. Kartica študijskega programa vsebuje pregled statusa diplomantov posameznega študijskega programa na trgu dela za obdobje 2016-2020. Podatki vključujejo diplomante, ki so dokončali študijski program v zadnjih petih zaključenih koledarskih letih, za katera so podatki o zaposljivosti že na voljo. Gre za naslednje podatke (vir podatkov: eVŠ Modul Izpisi, Poročilo 6: Pregled statusa diplomantov posameznega visokošolskega študijskega programa na trgu dela):
- število diplomantov posamezne kohorte in povprečno trajanje študija,
- status diplomantov na posameznih presečnih točkah od dokončanja študija,
- delež diplomantov, zaposlenih pred dokončanjem študija,
- najpogostejši poklici, ki jih opravljajo diplomanti,
- najpogostejše dejavnosti, v katerih se zaposlujejo diplomanti.
Podatki za spremljanje zaposljivosti visokošolskih diplomantov so zajeti iz naslednjih že obstoječih administrativnih evidenc:
- Evidenčni in analitski informacijski sistem visokega šolstva v Republiki Sloveniji (eVŠ), ki ga vodi Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport;
- Matična evidenca zavarovancev, ki jo vodi Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije;
- Matična evidenca brezposelnih oseb, ki jo vodi Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje.
Prikazom so dodana kratka pojasnila in opombe. Dodatna metodološka in konceptualna pojasnila, uporabljene klasifikacije in registri ter terminološka pojasnila in pravne podlage so podani v prilogi k poročilu (zadnji dve strani Kartice študijskega programa).
Pri nekaterih študijskih programih ni podatkov. Gre za študijske programe, za katere v obravnavanem obdobju 2016-2020 na trgu dela ni diplomantov, od diplomiranja katerih bi preteklo 18 mesecev. Pri posameznih študijskih programih pa se na Grafu 1 (število diplomatov posamezne kohorte in povprečno trajanje študija v mesecih) vrednost ne prikaže zaradi statistične zaščite v primeru, da je vrednost, tj. število diplomantov enako ali nižje od pet (5).
Graf 2 prikazuje status diplomanta na slovenskem trgu dela. Vključuje tudi t.i. »sivo cono«. Status »siva cona« pomeni, da v eVŠ iz nobenega od uporabljenih podatkovnih virov podatek o diplomantu ni bil zajet/prejet. Možne interpretacije »sive cone«:
- diplomant je lahko odšel v tujino (nadaljevanje študija, zaposlitev, drugo);
- diplomant lahko opravlja »delo« (je prisoten na slovenskem trgu dela) na podlagi drugega (pogodbenega) razmerja oziroma podlage in ga bodisi ni v evidenci Zakona pokojninskem in invalidskem zavarovanju - ZPIZa bodisi v Zakonu o visokem šolstvu - ZVISu ni pravne podlage za zajem podatka iz evidence ZPIZ v eVŠ),diplomant lahko ni aktiven: ni zaposlen, ni vpisan v evidenco brezposelnih oseb pri ZRSZ, ni vključen v visokošolsko izobraževanje v Sloveniji (ne nadaljuje študija), ne koristi statusa študenta do konca študijskega leta v letu dokončanja, ni odšel v tujino (sodi v kategorijo NEET = Not in education, employment or training);
- diplomant je lahko tuji državljan in je po dokončanju zapustil RS;
- drugo (možnost tehnične napake pri zajemu, prenosu, uparjanju).
Graf 3 prikazuje delež diplomantov, zaposlenih pred dokončanjem študija.
Graf 4 prikazuje najpogostejše poklice, ki jih 18 mesecev od dokončanja študija opravljajo diplomanti spremljanega študijskega programa.
Graf 5 prikazuje najpogostejše dejavnosti zaposlitve, v katerih so 18 mesecev od dokončanja študija zaposleni diplomanti spremljanega študijskega programa. Prikaz vključuje diplomante zadnji petih kohort, ki se 18 mesecev od dokončanja študija, umeščajo v status »Zaposlen«. V primeru, ko Graf 5 prikazuje delež zaposlenih v »ostalih dejavnostih«, so najpogostejše »ostale dejavnosti« navedene pod grafom.
Do kartic študijskih programov lahko dostopate s klikom na posamezni študijski program glede na stopnjo študija: