Kandidati, ki so izobraževanje zaključili v tujini, dokazujejo izpolnjevanje vpisnih pogojev za vpis v prvi letnik ali po merilih za prehode v višji letnik s tujo listino o zaključenem izobraževanju v tujini. Kandidati, ki že imajo odločbo o priznavanju ali nostrifikacijo, se ravnajo v skladu z navodili za posredovanje dokazil o izpolnjevanju vpisnih pogojev in odločbe naložijo v roku skupaj z vsemi dokazili na evš portal.
Za kandidate, ki še niso prejeli odločbe o priznavanju tujega izobraževanja za namen nadaljevanja izobraževanja, je potrebno izvesti postopek priznavanja tujega izobraževanja za namen nadaljevanja izobraževanja v Republiki Sloveniji:
Pri izpolnjevanju prijave za vpis je na prijavi potrebno označiti, da je kandidat predhodno izobraževanje zaključil v tujini in še nima odločbe o priznavanju izobraževanja. Kandidat v takem primeru v obrazcu prijave izpolni še podatke, potrebne za pričetek postopka priznavanja tujega izobraževanja, prijavi pa je potrebno dodati tudi dokumente, potrebne za izvedbo postopka. Navodila za izpolnjevanje vloge so objavljena na spletni strani portal eVŠ - prijava za vpis.
Kandidati, ki bodo oddali nepopolno prijavo, bodo individualno dodatno obveščeni znotraj evš portala.
Dokumenti, ki so potrebni za postopek priznavanja izobraževanja in se skenirano naložijo na evš portal:
1. E-kopija ali fotografija listin/e o izobraževanju, za katerega se želi, da se obravnava pravica dostopa, prijave in obravnave v postopku vpisa pri nadaljevanju izobraževanja, brez legalizacije.
Verodostojnost kopije listine o izobraževanju bomo preverjali pri izdajatelju listine. V kolikor visokošolski zavod ne bo mogel preveriti verodostojnosti listine, se bo kandidate pozvalo, naj pošljejo:
Original listin/e o zaključenem izobraževanju v tujini, ki je legaliziran po predpisih in glede na državo izvora.
Zahteve po legalizaciji glede na državo izvora listin/e v spodnji tabeli:
Legalizacija |
||
Brez legalizacije |
Žig Apostille |
Zakon o overovitvi listin v mednarodnem prometu (Uradni list RS, št. 9/17) |
|
Vse ostale države |
2. E-kopija ali fotografija sodno overjenega prevoda listin/e o izobraževanju iz 1. točke v slovenski ali angleški jezik, če zapis na listini ni v latinici in je zapisana v rokopisu. Zadostuje kopija prevoda, ki jo je opravil sodno zaprisežen tolmač.. V primeru, da morajo kandidati poslati prevod listine, bodo zanj naknadno pozvani na spletnem portalu eVŠ.
3. E-kopija ali fotografija dokazil/a o vsebini in trajanju izobraževanja ter opravljenih obveznostih med izobraževanjem (na primer razredna spričevala za vsa leta srednje šole). V primeru, da morajo kandidati poslati prevod/e dokazil/a, bodo zanj/e pozvani naknadno na spletnem portalu eVŠ.
4. E-kopija ali fotografija kratkega kronološkega opisa celotnega izobraževanja, relevantnega za postopek prijave za vpis in priznavanja tujega izobraževanja (Napišite ga v nekaj stavkih vključno z letnicami, kako je potekalo vaše dosedanje izobraževanje).
5. E-kopija ali fotografija dokazil/-a o opravljenem izpitu iz znanja slovenščine na ustrezni ravni ali drugo ustrezno dokazilo – samo v primerih, ko je to vpisni pogoj za študijski program. Več informacij o drugih ustreznih dokazilih: http://portal.evs.gov.si/razpisi-za-vpis-javni-koncesionirani .
Pooblaščena oseba, ki vodi postopek priznavanja izobraževanja, lahko zahteva, da prosilec oziroma vlagatelj priloži dodatna dokazila, če so ta potrebna za presojo vloge.
Slovenci brez slovenskega državljanstva in tujci iz držav, ki niso članice Evropske unije, vlogo za priznavanje izobraževanja in zahtevana dokazila oddajo skupaj s prijavo za vpis na študijski program UP v evš portal.
Informacije za kandidate:
Tanja Sanabor
E-naslov: tanja.sanabor@upr.si
Skladno s sklepom Senata UP morajo tuji državljani, ki se vpišejo v študijski program 1. ali 2. stopnje Univerze na Primorskem, opraviti izpit iz znanja slovenskega jezika na osnovni ravni praviloma do začetka študijskega leta, v katerem se prvič vpišejo na študijski program. V primerih, ko opravljanje izpita iz znanja slovenskega jezika zaradi prijavo-sprejemnih postopkov oziroma drugih razlogov ni možno, pa morajo opraviti izpit do vpisa v 2. letnik.
Članica Univerze na Primorskem lahko glede na specifiko študijskega programa 1. ali 2. stopnje s svojimi internimi akti kot pogoj za ta študijski program določijo zahtevano višjo raven znanja slovenskega jezika.
Za študijske programe 3. stopnje Univerze na Primorskem lahko članica UP s svojimi internimi akti določi ali morajo študenti opraviti izpit iz znanja slovenskega jezika in določi raven zahtevanega znanja.
*** *** ***
- Imetnik tuje listine, ki želi nadaljevati izobraževanje v višjem letniku študija (1., 2. in 3. stopnje) izpolni na eVŠ portalu PRIJAVO ZA ŠTUDIJ SKUPAJ Z VLOGO ZA PRIZNAVANJE IZOBRAŽEVANJA in jo v evš portalu elektronsko odda.
- Imetnik tuje listine, ki se želi vpisati v podiplomski študij (2. in 3. stopnja) na UP, na eVŠ portalu izpolni PRIJAVO ZA ŠTUDIJ SKUPAJ Z VLOGO ZA PRIZNAVANJE IZOBRAŽEVANJA in jo v evš portalu elektronsko odda.