Po kreativni poti do praktičnega znanja
- Domov
- Univerza
- Medijski center
- Novice in obvestila
- Po kreativni poti do praktičnega znanja
"Povezovanje z gospodarstvom, vpetost v okolje in usmerjanje študentov, da se že med študijem soočajo z reševanjem aktualnih družbenih in gospodarskih problemov na inovativen, razvojen, pa tudi znanstveno-raziskovalen način, je ena izmed ključnih usmeritev strategije UP," je danes poudaril rektor Univerze na Primorskem, prof. dr. Dragan Marušič, in izpostavil pomembnost nadaljevanja takšnega financiranja.
Ena od možnosti, kako dodiplomski in podiplomski študentje poleg rednega študijskega procesa spoznavajo raziskovalno in razvojno delo, je vključitev v projekte "Po kreativni poti do praktičnega znanja", ki jih financirata Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport RS ter Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendije. V zadnjih dveh letih (2014 in 2015) je univerza na takšen način uspešno kandidirala na dveh razpisih in izvedla skupno 39 projektov, v katere je vključila preko 250 študentov in sodelovala z več kot 50 podjetji in drugimi organizacijami z družbenega področja.
Prorektor za znanstveno-raziskovalno in razvojno delo UP prof. dr. Štefko Miklavič je podrobneje spregovoril o namenu, raziskovalnih področjih ter rezultatih in učinkih izvajanja projektov. Posebej je izpostavil pomen tovrstnega sodelovanja za UP, predvsem za študente, ki se že med študijem lahko vključujejo v reševanje aktualnih družbenih in gospodarskih problemov na inovativen način, ki jih v (interdisciplinarni) skupini študentov v obliki projektnega dela razrešujejo v sodelovanju s pedagoškimi in delovnimi mentorji na fakulteti in v realnem okolju, t.j. v podjetjih ali drugih organizacijah in dodal: "Pomembno je, da se študentje tudi na takšen način predstavijo potencialnim delodajalcem." Ob tem je še izpostavil, da so bila v večini primerov uspešno dogovorjena nova partnerstva, ki bodo imela učinke tudi v prihodnje.
Po besedah mag. Vanje Debevec, predstavnice Javnega zavoda Park Škocjanske jame, ki je v projektu s področja naravne in kulturne dediščine "Zdravilne rastline UNESCO MAB Biosfernega območja Kras" sodelovala kot delovna mentorica, je takšno sodelovanje za raziskovanje in pridobivanje novih znanj koristno ne samo za študente pač pa tudi za pedagoške mentorje, samo organizacijo in lokalno okolje. Posebej je izpostavila odlično sodelovanje z UP Fakulteto za humanistične študije.
Peter Maričić, dr. vet. med., iz UP Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije je predstavil rezultate interdisciplinarnega projekta "Biometrični čitalec kot orodje za sledljivost invazivnih živali", v katerem so sodelovali študentje študijskih programov Računalništva in informatike ter Biodiverzitete. Razvito orodje, kot prvi sistem za identifikacijo invazivnih živalskih vrst, že ima pozitivne učinke uporabne vrednosti za samo podjetje ter njegovo umestitev na tržišče.
Boštjan Klemenčič, dodiplomski študent študijskega programa Mediacija v turizmu na UP Fakulteti za turistične študije - Turistica, ki je sodeloval v projektu "Soča Outdoor Festival", je poudaril pomen aktivne vključitve za študente v tovrstne aktivnosti, predvsem za pridobivanje njihovih kompetenc poleg rednega študija, kjer lahko teorijo preizkusijo tudi v praksi. Hkrati je izpostavil pomen pridobljenih izkušenj pri organizaciji in izvedbi prireditve, predvsem s področja trajnostne organizacije dogodkov.