Minister
dr. Jernej Pikalo je opozoril, da ne smemo pozabiti, da se je v preteklih letih, ko smo uvajali bolonjsko reformo, obseg programa povečal za 20 odstotkov, sredstva pa so se od leta 2008 povečala maksimalno za 10 odstotkov, iz tega torej izhaja 10-odstotni primanjkljaj. Zato se moramo vprašati, kaj so prioritete te države: ali je to vrhunsko znanje, prenos dobrih praks iz držav, ki so vlagale v visoko šolstvo, ali pa morda to, da se sredstva visokemu šolstvu krči in s tem osiromaši našo prihodnost. Z zasegom sredstev je prišlo do tega, da o razvoju ne moremo več govoriti, je prepričan minister dr. Pikalo.
Prof. dr. Dragan Marušič, rektor Univerze na Primorskem je dejal, da je nerazumljivo, da visoko šolstvo in znanost doleti takšen udarec: "Verjamem, da se bo to popravilo, če pa ne, pa za mlado generacijo ni več prihodnosti v tej državi."
Rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Ivan Svetlik je dejal, da so na univerzi ogorčeni nad tem kar se je zgodilo prejšnji teden na seji vlade. »Ne pomnim, da bi s takšnimi diverzijami visoko šolstvo že bilo kdaj postavljeno v takšen položaj. Namesto da bi dosegli stabilno financiranje, se univerze ne moremo več zanesti niti na proračun,« je dejal.
Prof. dr. Danijel Rebolj, rektor Univerze v Mariboru je dodal, da takšne akcije zamajejo akademsko skupnost in so izjemno škodljive. Izrazil je upanje, da bo vlada popravila nastalo škodo.
Rektor Univerze v Novi Gorici prof. dr. Danilo Zavrtanik pa je povedal, da v teh dneh ni slišal ne od predsednice vlade, ne od ministra za finance vsebinskih razlogov, zakaj se ta denar jemlje univerzam. Premikanje denarja po postavkah je rebalans proračuna, tega pa ta vlada ne more sprejeti, ker je v odhajanju, je prepričan.
Sporočilo je povzeto po novici, objavljeni na spletni strani MIZŠ, več >>

Vir fotografij: MIZŠ
V nadaljevanju pa si lahko ogledate posnetek izjave:
Videoposnetek izjave za javnost