V mesecu avgustu je pri založbi Springer izšla znanstvena monografija Responses to Geographical Marginality and Marginalization, ki sta jo uredila Stanko Pelc, izredni profesor na UP PEF in Etienne Nel profesor z "University of Otago, Dunedin" z Nove Zelandije. Knjiga je peta v zbirki Pogledi na geografsko marginalnost (Perspectives on Geographical Marginality). Tik pred izidom je tudi šesta knjiga, v kateri je Stanko Pelc avtor poglavja "Armed Conflicts as Generators of Marginalization”.
Uredniki knjižne zbirke Perspectives on Geographical Marginality so trije nekdanji predsedniki komisije Mednarodne geografske zveze (IGU-UGI) z uradnim imenom "IGU C16.29 Commission on Marginalization, Globalization and Regional and Local Responses". Dva od urednikov zbirke sta sourednika pričujoče knjige, tretji pa je Walter Leimgruber, zaslužni profesor z Univerze v Fribourgu v Švici. Stanko Pelc je sourednik treh dosedanjih knjig, njegova avtorska in soavtorska poglavja pa se pojavljajo v vseh knjigah z izjemo prve.
Leta 2017 smo poročali o izidu tretje knjige, ki sta jo uredila Stanko Pelc in Miha Koderman (UP FHŠ) in je nastala na podlagi prispevkov, ki so bili predstavljeni na uspešni mednarodni konferenci na Univerzi na Primorskem leto prej. Do sredine letošnjega leta ima knjiga skoraj 11.000 prenosov poglavij in je bila leta 2019 v zgornji četrtini najbolj prenašanih Springerjevih e-knjig.
Delo, ki je pravkar izšlo, je po obsegu sicer nekoliko skromnejše od pravkar omenjene (183 strani) in v osmih poglavjih predstavlja različne primere območij, ki so tako ali drugače podvržena marginalizaciji oziroma se ji bolj ali manj uspešno zoperstavljajo. V Kanadi je to primer sorazmerno odmaknjene vasi, kjer so ustanovili zadrugo, ki je kasneje prešla v neke vrste socialno podjetje, v dveh poglavjih se avtorji posvečajo predstavitvi razmer v obmejnih poljskih območjih, dve poglavji sta posvečeni Švici oziroma njenim narodnim parkom. V enem od poglavij avtorji ocenjujejo pričakovane spremembe dostopnosti v zahodni Romuniji po izgradnji avtoceste in končno je v monografiji tudi poglavje o Ibizi in njenem izvijanju iz nekdanje marginalnosti tudi z odprtostjo in preseganjem delitev ljudi glede na njihovo spolno orientiranost.
Nova monografija je na voljo v knjižnici Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem, vsebinsko strukturo pa si lahko ogledate tudi na spletu: https://link.springer.com/book/10.1007/978-3-030-51342-9 .