Slovenske univerze so dolžne spoštovati zakonsko predpisan rok za zaključek študija na (predbolonjskih) študijskih programih, akreditiranih po 1. 1. 1994 in pred 11. 6. 2004. Ker smo se dobro zavedali skrajnega roka za zaključevanje študijskih programov, akreditiranih po 1. 1. 1994 in pred 11. 6. 2004, smo k temu pristopili odgovorno in študente na različne načine jasno in nedvoumno obveščali o vseh postopkih, povezanih s pridobitvijo izobrazbe do skrajnega roka, 30. 9. 2016.
Na članicah univerz so, upoštevajoč vse potrebne postopke pred končnim zagovorom zaključnih del glede na število študentov, ki morajo zaključiti študij ter izvedljivost upravnih postopkov, postavili različne roke za oddajo in potrditev dispozicije zaključnih del oziroma za oddajo slednjih. Univerze se zavezujemo, da bomo študentom, ki so v rokih, ki jih je določila posamezna članica univerze, imeli potrjeno dispozicijo in oddali ustrezno zaključno delo, omogočili dokončanje študija v zakonsko predpisanem roku do 30. 9. 2016. Slovenske univerze zato nasprotujemo podaljšanju roka.
Slovenske univerze bodo skupaj z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport sodelovale pri iskanju konstruktivne rešitve za tiste študente, ki so upoštevali predpisane roke in pravočasno oddali svoje zaključno delo, da se jim omogoči zaključek študija v zakonsko predpisanem roku.
Kljub vsemu pa slovenske univerze želimo, da bi študenti, ki so del študijskih obveznosti opravili, imeli možnost študij dokončati na bolonjskih študijskih programih. Zato predlagamo, da se z zakonom in drugimi pravilniki sprosti prehod študentov (po merilih za prehode) v nove študijske programe.
Prof. dr. Dragan Marušič (predsednik RKRS), l.r.,
rektor Univerze na Primorskem
Prof. dr. Ivan Svetlik, l.r.,
rektor Univerze v Ljubljani
Prof. dr. Igor Tičar, l.r.,
rektor Univerze v Mariboru