Notranja moč preživetja tako posameznika kot skupnosti
- Domov
- Univerza
- Medijski center
- Novice in obvestila
- Notranja moč preživetja tako posameznika kot skupnosti
Covid-19 bi morali obravnavati čim bolj celovito, saj se posledice virusa že nekaj mesecev kažejo ne le v obremenjenosti zdravstva, pač pa tudi v ohromelem delovanju celotne družbe. Ker nimamo vseh potrebnih informacij, s katerimi bi lahko predvideli potek okužb in posledice ukrepov, lahko objavljene podatke interpretiramo do določene mere, marsikaj pa moramo ugibati.
Razmišljanja prof. dr. Dragana Marušiča pa ostajajo eksaktna in se posvečajo številkam: »Trenutno imamo uradno okuženih že preko 3 % populacije, kar se bo do konca drugega vala dvignilo še za dodatna približno dva odstotka,« hkrati pa se vrača tudi k napačnim izračunom izpred nekaj mesecev: »Spomladi se je na podlagi znanstvenih objav s Kitajske sklepalo, da je potrebno množiti s 5, tudi 10. Nato je v aprilu prišla raziskava o protitelesih, ki je ta faktor dvignila do 30 in več. Drugi val je konkreten dokaz, da to ne more veljati: 3 krat 30 je 90 in bistveno presega tudi konzervativno mejo 60 odstotkov čredne imunosti za COVID.«
Danes je torej napovedovanje težko, lahko pa se ukvarjamo s trenutnimi podatki. Žal bo povečanje okužb med starejšo populacijo izpred dveh tednov imelo posledice tudi pri številu umrlih »kljub temu, da se je odstotek smrtnosti v primerjavi s prvi valom prepolovil tudi pri starejših populaciji,« ugotavlja dr. Marušič, ki pa prispevek zaključi s pozitivno noto o notranji moči preživetja tako posameznika kot skupnosti.
Ostale prispevke si lahko ogledate na tej povezavi.