Namen konference je najprej identificirati odprta vprašanja nacionalnih jezikovnih politik v večkulturnih okoljih na področju vzgoje in izobraževanja, nato pa raziskati potrebe na področju dvo-/večjezičnega izobraževanja in izobraževanja manjšinskih jezikov. Udeležence bo zanimalo, katere so prednosti in katere pasti različnih modelov večjezičnega izobraževanja in kako se izobraževalni sistemi oz. izobraževalni modeli vključujejo in odgovarjajo izzivom globalne večjezične družbe. Poseben poudarek bo na izobraževanju manjšin in v tem okviru slovenskih manjšin v zamejstvu in po svetu ter manjšin v Republiki Sloveniji. Na znanstvenem sestanku bodo tako primerjali izkušnje manjšinskega in večjezičnega izobraževanja v različnih okoljih, izpostavili pozitivne zglede in identificirali ter razložili probleme, ki se ob tem pojavljajo, še posebej pa tudi nakazali možne rešitve zanje in oblikovali smernice nadaljnjega razvoja dvo-/večjezičnega in manjšinskega šolstva.
Konferenca je razdeljena na pet programskih sekcij, kjer bodo številni strokovnjaki iz Slovenije in tujine, tako znanstveniki, ki večstransko proučujejo opisano vprašanje, kot tudi predstavniki političnih služb, ki neposredno vplivajo na stanje v vsakodnevni dejanskosti, razpravljali o jezikovi politiki in izobraževanju, evropskih modelih dvo-/večjezičnega izobraževanja, izobraževalnih modelih v obmejnih prostorih, izobraževalnih modelih v večkulturnih prostorih in izobraževalnih modelih v izseljenstvu. Organizirana bo tudi okrogla miza z naslovom Ohranjanje manjšinskega jezika kot skupna odgovornost. Tako zastavljen dogodek bo izjemna priložnost za strokovno izmenjavo mnenj vseh, ki se tako ali drugače ukvarjajo z vprašanji, obravnavanimi na srečanju.
Oglejte si foto utrinke Alena Ježovnika, prisluhnete pa lahko tudi pozdravnima nagovoroma: rektorja UP prof. dr. Rada Bohinca in predsednika RS dr. Danila Türka.