Skupaj z rektorji in prorektorji slovenskih in tujih univerz, županom Mestne občine Koper, Borisom Popovičem, županom Občine Piran, Tomažem Gantarjem, častnimi doktorji UP, dekani in direktorji članic UP, senatorji, člani Upravnega odbora UP ter Sveta zaupnikov UP, študentskimi predstavniki in študenti, gospodarstveniki, predstavniki medijev ter drugimi smo letos še bolj množično in bolj veselo obeležili praznovanje rojstnega dne, kot v prejšnjih letih.
Vsaka dobra univerza si v svojem delovanju prizadeva spodbujati odličnost svojih sodelavcev, tako na pedagoškem kot raziskovalnem področju, zato je Univerza na Primorskem letos prvič razpisala nagrade Skladov za znanstveno in pedagoško odličnost. Prejemniki nagrad so najboljši pedagogi in raziskovalci Univerze na Primorskem. Priznanja so bila podeljena naslednjim prejemnikom:
• Doc. Dr. Tadeji Jere Lazanski
Doc. dr. Tadeja Jere Lazanski je v pedagoško delo uvedla sistemski pristop kot celovit pristop k izvajanju predmetov in preverjanju znanja.
Od leta 2002 organizira šolo animacije v turizmu, pri predmetu Turistični sistemi pa študentom predstavlja svet sistemov in turizma na način, ki jih popelje k interaktivnemu razmišljanju in reševanju turističnih in ostalih gospodarskih izzivov ter v iskanje dolgoročnih sistemskih rešitev.
Dr. Jere Lazanski je tudi prejemnica priznane nagrade The Best Paper Award CASYS 2009.
• Prof. dr. Mari Cotič
Izr. prof. dr. Mara Cotič je odlična visokošolska učiteljica. Najnovejša spoznanja edukacijskih ved prepleta s svojim avtorskim modelom poučevanja, študente pa vključuje v razvOjno-raziskovalno delo. Doslej je bila mentorica več kot 200 diplomantom in študentom, ki so zaključili znanstveni magisterij oziroma doktorat.
V lanskem študijskem letu je dr. Mara Cotič sodelovala pri prenovi študijskih programov. Pedagoško odličnost dr. Mare Cotič ni občutiti le na fakulteti, kjer je med najbolje ocenjenimi visokošolskimi učitelji; zaradi njenega pomembnega doprinosa k posodobitvi učenja in poučevanja matematike je visoko cenjena v slovenskem šolskem prostoru.
• Doc. dr. Klavdiji Kutnar
Jedro raziskovalnega dela doc. dr. Klavdije Kutnar je vprašanje simetrije v kontekstu algebrajske teorije grafov. V letu 2009 je objavila 10 znanstvenih člankov, v katerih je s pretanjenim matematičnim občutkom podrla precej ovir pri reševanju nekaterih že več desetletij odprtih problemov v algebrajski teoriji grafov. Dr. Kutnar je ena tistih redkih posameznikov, ki jih ni strah neuhojenih poti in zato nenehno premikajo meje mogočega v polje, vsaj za večino ljudi, nemogočega.
• Doc. dr. Heleni Motoh
Doktorica Motoh se raziskovalno ukvarja s sodobno in klasično kitajsko filozofijo, problematiko medkulturnosti in filozofskega dialoga v stikih med Evropo in Azijo ter z medkulturnimi dimenzijami področja človekovih pravic. Njeno intenzivno raziskovalno delo se odraža v številnih objavah, od katerih je dve mednarodno pomembni objavila v lanskem letu.
• Izr. prof. dr. Egonu Pelikanu
Prof. dr. Pelikan pri predmetu Velike ideologije 20. stoletja predstavlja filozofsko-zgodovinska izhodišča, ideološke premise, programe in politične prakse, ki so izhajale iz idejnih izhodišč velikih ideologij 20. stoletja.
V letu 2009 so bile njegove objave rezultat proučevanja omenjenih ideologij in kot take neposredno prenosljive v pedagoško delo.
• Doc. dr. Aljažu Uletu
Raziskovalec in predavatelj na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem se raziskovalno ukvarja s teorijo iger, mladim področjem matematike, ki opisuje in analizira odločanje v okoljih, kjer vsak posameznik neodvisno sprejema odločitve s posledicami za vso skupino. Teorija iger se danes uporablja v analizi tržne konkurence, volilnih tekem, mednarodnih odnosov in dinamike živalskih populacij.
Dr. Ule je avtor članka v vrhunski znanstveni reviji Science. S tem dosežkom je pomembno prispeval k uresničevanju razvojnega cilja Univerze na Primorskem uvrstiti se med 1000 najboljših univerz na šangHajski lestvici.
Članek z naslovom Posredno kaznovanje in dobrodelnost do neznancev je prvi, v katerem avtor s katere koli slovenske ustanove v tej reviji opisuje družboslovno raziskavo.
Na predlog Sveta zaupnikov Univerze na Primorskem je naziv častnega senatorja Univerze na Primorskem prejel primarij magister Venčeslav Pišot, dr. medicine, direktor Ortopedske bolnišnice Valdoltra, ki si je vrsto let prizadeval, da bi v okolju, v katerem deluje, dosegali več kot le kriterij kakovostnega dela. Tako je v Ortopedski bolnišnici Valdoltra že pred ustanovitvijo Univerze na Primorskem spodbudil nastanek tamkajšnjega Inštituta in se zavzemal, da bi znanstveno-raziskovalno delo tudi na tem področju prispevalo k razvoju in nastanku novega centra znanja ter univerzitetnega središča. Univerza na Primorskem je nastajala ob podpori širšega družbenega okolja in regije, v katero je umeščena, pri čemer je imel primarij mag. Venčeslav Pišot pomembno vlogo, še posebej pomembna je njegova podpora in spodbuda na področju kinezioloških znanosti in delovanja Inštituta za kineziološke raziskave Univerze na Primorskem in razvoja Visoke šole za zdravstvo. Ortopedska bolnišnica Valdoltra ima pomembno vlogo v številnih mednarodnih raziskovalnih projektih. Mag. Pišot je aktivno sodeloval pri ustanovitvi in razvoju Visoke šole za zdravstvo v Izoli, kjer še danes sodeluje v programu izvajanja kliničnih vaj za študente, pri predmetu Kirurgija pa predava Ortopedijo. Je tudi pobudnik za preimenovanje Visoke šole za zdravstvo v fakulteto. Kot član sveta zaupnikov, pobudnik in podpornik raziskovalnih projektov ter izvajalec študijskih programov Univerze na Primorskem, primarij Pišot, kot priznan strokovnjak, direktor bolnišnice in ugleden krajan daje svoj pomemben prispevek in podporo k razvoju in promociji Univerze na Primorskem kot dejavnika lizbonske strategije v povezovanju univerz z gospodarstvom, strokovno javnostjo in širšim družbenim okoljem.
Svečana listina Univerze na Primorskem, ki jo podeljujemo mlademu visokošolskemu učitelju ali znanstvenemu delavcu na področju znanstvenega in pedagoškega dela, je bila letos na predlog UP Fakultete za humanistične študije podeljena doc. dr. Vladu Kotniku. Doktor antropoloških znanosti se je po bogati študijski poti, ki jo je kot dobitnik ugledne francoske štipendije sklenil s podoktorskim projektom na ugledni pariški znanstveni ustanovi, zaposlil na Znanstveno-raziskovalnem središču Univerze na Primorskem, slabi dve leti kasneje pa še kot docent na Fakulteti za humanistične študije. Je avtor 17-tih izvirnih znanstvenih člankov, v katerih je izkazal prodornost in raziskovalne kompetence na različnih področjih antropološke znanosti. Med njegove posebej izstopajoče dosežke sodi objava antropološke monografije pri francoski založbi. S svojo izjemno znanstveno prodornostjo in inovativnostjo ter kot visokošolski učitelj in sodelavec oddelkov za antropologijo in za medijske študije prispeva h kakovostnemu študijskemu procesu in k spodbudnemu akademskemu ozračju.
Na predlog Fakultete za humanistične študije Koper je zlato plaketo Univerze na Primorskem prejel prof. dr. Milan Bufon. Dr. Bufon je družbeni geograf, predavatelj in raziskovalec na Fakulteti za humanistične študije in Znanstveno-raziskovalnem središču Univerze na Primorskem, ki preučuje vprašanja družbene in prostorske konvergence in divergence v območjih družbenega ter kulturnega stika v Sloveniji in Evropi. Je avtor prvega učbenika politične geografije v Sloveniji ter številnih odmevnih znanstvenih člankov v domačih in mednarodnih znanstvenih revijah. Je član pomembnih evropskih ustanov, ki delujejo na področju manjšinske problematike, ter različnih mednarodnih združenj. S svojo vsestransko dejavnostjo, odličnostjo in kakovostnim delom prispeva k razvoju znanstveno-raziskovalnega in pedagoškega dela ter krepitvi ugleda in prepoznavnosti Univerze na Primorskem.
Na predlog Fakultete za humanistične študije je nagrado »Srečko Kosovel« prejela Ana Cukijati.
Ana Cukijati je bila nagrajena za diplomsko nalogo z naslovom Spodbude literarnega ustvarjanja Pavline Pajk, v kateri je raziskala jezikovne, politične, kulturne in druge vplive na začetek literarne poti ene prvih pisateljic in pesnic v Sloveniji. Ana je povsem inovativno raziskala tiste dejavnike, ki so pozitivno in pomembno vplivali na začetek ustvarjanja literarnih umetnin Pavline Pajk ter prišla do izjemno zanimivih ugotovitev. Diplomsko delo je obsegalo študij različne literature in virov ter lastnega vrednotenja in ugotavljanja novih podatkov.
Na predlog Pedagoške fakultete je bila nagrada »Srečko Kosovel« podeljena Valentini Kobal.
Valentina Kobal je bila nagrajena za svoje diplomsko delo Verjetnost in kombinatorika v prvem triletju osnovne šole, v katerem je predstavila poučevanje in učenje verjetnosti ter preprostih kombinatoričnih situacij v osnovni šoli. Slednje predstavlja novost pri pouku matematike v osnovni šoli. Zato je bil tudi članek, ki ga je Valentina pripravila na podlagi ugotovitev iz svojega diplomskega dela, objavljen v edini reviji s področja didaktike matematike v Sloveniji. Njeno diplomsko delo odlikuje jezikovna kultura, širina in poglobljenost pri predstavitvi tematike, natančno poznavanje najnovejše literature s področja pouka matematike oziroma verjetnosti na začetku šolanja, izvirnost raziskovanja ter smiselno prepletanje teorije s prakso.
Na predlog Fakultete za humanistične študije prejme priznanje Univerze na Primorskem Karlo Hmeljak.
Absolvent Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem je vzor vsestransko dejavnega, zvedavega in ustvarjalnega mladeniča. Kot vrhunski jadralec ima za seboj odmevno udeležbo na olimpijskih igrah in številne naslove na mednarodnih tekmovanjih, 12. mesto na svetovnem prvenstvu v razredu 470. Karlova druga velika obštudijska ljubezen je poezija. Svoje pesmi redno objavlja v vseh večjih slovenskih literarnih revijah. Leta 2007 je izdal svoj pesniški prvenec Dve leti pod ničlo. S svojim zagnanim, prizadevnim, ustvarjalnim in vsestranskim delovanjem se dokazuje kot uspešen in vsestranski študent in s tem prispeva k rasti ugleda fakultete in univerze v slovenskem ter mednarodnem prostoru.
Oglejte si predstavitev nagrajencev.
Fotografije dogodka je posnel Alen Ježovnik.
Za dodatne informacije:
Mirella Baruca, samostojna svetovalka za odnose z javnostmi in promocijo
Univerza na Primorskem / Universita` del Litorale / University of Primorska
Titov trg 4, 6000 Koper
tel.: +386 (05) 611 75 03
fax: +386 (05) 611 75 61
e-mail: mirella.baruca@upr.si
http: www.upr.si