Pritisk na zdravstveni sistem lahko (sami) napovemo že teden vnaprej
- Domov
- Univerza
- Medijski center
- Novice in obvestila
- Pritisk na zdravstveni sistem lahko (sami) napovemo že teden vnaprej
Tokratni, že deseti, video komentar prof. dr. Dragana Marušiča o epidemiji Covida-19 v Sloveniji prinaša med drugim tudi razlago modelov, ki nam pomagajo predvideti, kolikšen bo pritisk na zdravstveni sistem. Gre za osrednjo temo pogovorov in debat, hkrati pa tudi za veliko skrb tako medicinske stroke kot javnosti, čeprav se ta pritisk na bolnišnice da dovolj dobro predčasno napovedati že 7 ali 8 dni vnaprej. Dr. Marušič poudarja, kar je že večkrat povedal, in sicer, da je dovolj izhajati »iz utemeljene predpostavke, da je pri COVID-u potek bolezni tak, da se določenemu odstotku bolnikov stanje rapidno poslabša kak teden po okužbi. Na prikazanih diagramih se vidijo razmerja med stanjem aktivno okuženih na dan D in stanjem hospitaliziranih na dan D+6, D+7 in pa D+8.«
Z omenjenimi matematičnimi modeli pa se ugotavljajo tudi druge zanimive stvari, na primer učinek delnega lockdowna v drugi polovici oktobra in dejstvo, da se je maksimum aktivnih v tem valu, ki je bil dosežen med 4. 11. in 5. 11., po tednu dni prenesel v bolnišnice.
Pri napovedih pa je vedno potrebno gledati diagram normiranih vrednosti dnevno pozitivnih na testih zato, da podatke pravilno interpretiramo. Tako na primer dvig števila pozitivnih pred dvema dnevoma »ni take magnitude, da bi ogrozil siceršnje padanje vrednosti aktivnih, to padanje je samo upočasnjeno. Razmerje aktivni/okrevani še naprej pada pod 50 odstotki. Pri tem dvigu gre tako verjetno za kake izolirane otočke povečanega števila okužb. Je pa razumljiv odziv zdravstvene stroke z novimi ukrepi, saj zdravstveni sistem že tako deluje na skrajni meji zmogljivosti.« je še poudaril dr. Marušič.
Ostale prispevke si lahko ogledate na tej povezavi.