Novi Sad, 4 – 6 februar 2010 – Rektor UP, prof. dr. Rado Bohinc, se je kot predsednik Rektorske konference Alpe – Jadran (AARC) udeležil menarodne konference v okviru Podonavske rektorske konference (DRC). Konference se je udeležilo okoli sto udeležencev iz 15 držav. Tokratno letno zasedanje in zasedanje skupščine Podonavske rektorske konference je organizirala
Univerza v Novem Sadu (Srbija), ki je prevzela predsedovanje Podonavske rektorske konference. Novi predsednik je postal sedanji rektor, prof. dr. Miroslav Vesković.
Otvoritveni del konference je potekal v dvorani skupščine avtonomne pokrajine Vojvodina, kjer sta udeležence konference med drugim nagovorila tudi
Dr. Bojan Pajtić, predsednik vlade avtonomne pokrajine Vojvodine in
Božidar Đelić, namestnik ministrskega predsednika za evropske integracije in minister za znanost in tehnološki razvoj. Na svečani ovtoritvi je bil podpisan tudi
Memorandum strateškega partnerstva med Univerzo v Novem Sadu in Srbsko naftno industrijo.
Srečanje je zaznamovala tudi nedavna
Konferenca o strategiji za Podonavje, ki je potekala v Ulmu v Nemčiji 2. februarja 2010. Gre za prvo od predvidoma petih javnih konferenc, organiziranih s strani Evropske komisije, katerih namen je s pomočjo javne razprave pripraviti kar najboljše vsebinske podlage za pripravo t.i. Podonavske strategije. Evropska komisija naj bi strategijo objavila konec 2010, njen sprejem pa je tudi prednostna naloga madžarskega predsedovanja Svetu EU v prvi polovici 2011. Slovenija kot del Podonavskega bazena podpira Strategijo EU za Podonavsko regijo in bo k njeni pripravi aktivno pristopila.
Podonavska regija vključuje 14 držav od Nemčije na zahodu do Ukrajine na vzhodu. Med njimi so poleg že omenjenih dveh držav in Slovenije še Avstrija, Bolgarija, Češka, Madžarska, Romunija, Slovaška, Hrvaška, Srbija, Bosna in Hercegovina, Črna gora in Moldavija.
Podonavska strategija je prva makroregionalna strategija EU, ki znatno presega ozemlje Evropske unije. Bistvo makroregionalnih strategij je v tesnejšem sodelovanju obstoječih institucij in učinkovitejšem koriščenju obstoječih nacionalnih, evropskih in drugih sredstev, tako javnih kot zasebnih. Strategija bo vključevala tudi nečlanice EU, ki so gospodarsko v bistveno slabšem položaju od preostalih držav v makroregiji. Predvidoma jeseni 2010 bo organizirana posebna konferenca, v okviru katere bi se k financiranju konkretnih projektov širšega pomena pritegnilo tudi mednarodne finančne institucije.
Med srečanjem sta dr. Bohinc in dr. Vesković opravila pogovore o možnosti intezivnejšega sodelovanja med AARC in DRC. Skupni imenovalec sodelovanja predstavlja tudi strategija Evropske unije za Podonavsko regijo. V smeri proaktivnega sodelovanja med univerzami obeh regij je Prof. Vesković izrazil pripravljenost sodelovati na majski konferenci AARC, ki bo potekala na Univerzi na Primorskem.
Na delavnici Doktorski študiji je dr. Bohinc sodeloval s prispevkom na temo
The contribution of university networks to the development of European cultural and social area (Doctoral Studies in the Context of Networking). Več informacij o konferenci je dostopnih na spletnih straneh Univerze v Novem Sadu.
- Program konference
- Posamezni prispevki in zaključki delavnic