Rektor,
prof. dr. Rado Bohinc, obenem tudi predsedujoči RK AJ, je poudaril: »Univerza ima poslanstvo, celo odgovornost za razvoj človeških vrednot in etike, skladno z razvojem družbe in tehnološkim napredkom v pogojih energetskih in klimatskih sprememb in procesi globalizacije. Univerza ima tudi del odgovornosti za snovanje tistih sprememb v strukturi družbe, ki so predpogoj za uveljavljanje prevrednotenih vrednot glede razmerij med delom in kapitalom, civilno družbo in državo, med centrom in obrobjem. Univerze lahko bistveno prispevajo k hitrejšemu in skladnejšemu regionalnemu razvoju. Od tod tudi skupna pobuda Podonavskih in Alpsko-Jadranskih univerz za oblikovanje 'Evropske razvojne regije'.«
Dvodnevni dogodek pod okriljem Univerze na Primorskem je razdeljen v dva sklopa: na današnjem znanstvenem simpoziju je bil obravnavan pomen avtonomije univerze in njene vloge v regionalnem razvoju s poudarkom na aktivnem sodelovanju univerz z območja Alpe-Jadran in povezovanju z drugimi univerzitetnimi mrežami (Podonavska, Jadransko-Jonska, Mediteransko-Jadransko-Jonska, Emuni, informacijska mreža Aladin). Ob tem je
mag. Andreja Jerina, državna sekretarka, Služba Vlade RS za razvoj in evropske zadeve, povedala, da je kar 70 odstotkov od 91 milijard evrov sredstev iz evropskih skladov še neizkoriščenih, zato se morajo najodgovornejši razvojni dejavniki, kamor spadajo univerze, še bolj povezati v oblikovanje skupnih razvojnih projektov. In slednje je bilo tudi skupno sporočilo članov RK AJ predstavnikom držav in Evropski Uniji - da si univerze prizadevamo za skladnejši in hitrejši razvoj območja z željo po večjem pretoku znanja v tem prostoru, kar so tudi cilji bolonjskega procesa in, nedvomno, tudi nas samih.
Prof. dr. Radovan Stanislav Pejovnik, rektor Univerze v Ljubljani, se je pohvalno izrekel o ravni akademskega diskursa in izbranih temah, ki se medsebojno prepletajo, saj je le avtonomna univerza lahko učinkovita v krepitvi mednarodnih akademskih povezav, ki utirajo pot hitrejšemu gospodarskemu in kulturnemu razvoju. Posebej je poudaril pomen etike, ki je temelj univerzitetne avtonomije: etično ravnanje je jamstvo za uresničevanje družbene odgovornosti univerz.
Prof. dr. Aleksa Bjeliš, rektor Univerze v Zagrebu, je poudaril različnost tradicij, pa tudi razvejanosti in obsega univerz, kar narekuje njihovo svobodo, da same določajo notranja razmerja in organizacijo. Posebej je poudaril, da je sodelovanje med univerzami sosedskih držav temeljnega pomena za razvoj kulturnega, civilizacijskega, prijateljskega in ustvarjalnega okolja, kar, samo po sebi, krepi prijateljstvo med narodi in znižuje pomen mejnih vprašanj.
Danes sta rektorja
prof. dr. Rado Bohinc in
prof. dr. Robert Matijašić podpisala tudi
sporazum med Univerzo na Primorskem in Univerzo v Pulju (kratka predstavitev v nadaljevanju) o medsebojnem sodelovanju na področju izobraževanja, znanstveno-raziskovalne in razvojne dejavnosti, izmenjave študentov, visokošolskih učiteljev, raziskovalcev in strokovnega kadra ter pri promocijskih in drugih aktivnostih.
V jutrišnjem dnevu pa bodo v RK AJ vključene nove članice: Univerza v Pulju s Hrvaške, Univerza v Tirani in Univerza v Shkodri iz Albanije ter Univerza v Mostarju in Univerza v Tuzli iz Bosne in Hercegovine.
Kratka predstavitev Univerze v Pulju
Naslov:
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli
Naslov: Preradovićeva 1, 52100 Pula, Hrvatska Telefon: centrala +385 (52) 377 000, rektorat +385 (52) 377 024 Fax: +385 (52) 216 416 E-mail:
Vodstvo:
- Rektor: prof. dr. sc. Robert Matijašić
- Prorektorica za pedagoge in študente: izv. prof. Đeni Dekleva Radaković, skladateljica
- Prorektor za znanstvenoraziskovalno delo: prof. dr. sc. Marli Gonan Božac
- Prorektor za mednarodno sodelovanje: prof. dr. sc. Elvi Piršl
- Prorektor za poslovne odnose i finance: prof. dr. sc. Lovre Božina
- Glavni tajnik univerze: Davor Pavlin, dipl. iur.
Zgodovina fakultete
Članice Univerze v Puli:
Sestavljajo jo univerzitetni oddelki in enote, ki so strukturirane glede na klasifikacijo znanosti, po področjih (družboslovno, humanistično, umetniško in biotehnično), po podpodročjih (ekonomija, pedagoške znanosti), tako da je dejavnost povezuje pedagoško in raziskovalno delo. Oddelki povezujejo znanstvene in druge kriterije ter specifike akademskih in družbenih vsebin univerze.
Univerza je organizirana po principu integrirane strukture, kot oddelčni tip organizacije s skupnimi službami, kar omogoča učinkovit in kakovosten način uresničevanja poslanstva, ciljev in strategije razvoja:
- Oddelek za humanistične znanosti
- Oddelek za ekonomijo in turizem
- Oddelek za glasbo Študentski center
- Oddelek za izobraževanje učiteljev in vzgojiteljev
- Oddelek za študij v italijanskem jeziku
- Univerzitetni interdisciplinarni študij Kultura in turizem
- Univerzitetni dodiplomski študij Znanost o morju
- Univerzitetna knjižnica
- Podiplomski doktorski študij
Oglejte si nekaj fotoutrinkov Alena Ježovnika, nastalih v petkovem dopoldnevu, ko je prisotne pozdravil tudi koprski župan, Boris Popovič.
Vabimo vas k ogledu reportaže novinarja Matevža Breca (Primorska.info) s petkove novinarske konference.
Za dodatne informacije:
Mirella Baruca, samostojna svetovalka za odnose z javnostmi in promocijo
Univerza na Primorskem / Universita` del Litorale / University of Primorska
Titov trg 4, 6000 Koper
tel.: +386 (05) 611 75 43, 040/457-510
fax: +386 (05) 611 75 61
e-mail: Mirella.Baruca@upr.si