Slovenski univerzitetni inkubatorji in Start-UP salon povezani za akademsko podjetništvo Slovenije
- Domov
- Univerza
- Medijski center
- Novice in obvestila
- Slovenski univerzitetni inkubatorji in Start-UP salon povezani za akademsko podjetništvo Slovenije
Skozi nekaj statističnih podatkov so predstavili uspeh inkubatorjev in akademskega podjetništva:
Do sedaj so univerziteni inkubatorji podprli 260 start-upov. Pohvalijo se lahko s kar 90 % preživetjem start-upov in skoraj 700 delovnimi mesti, ki so jih ustvarili. Potencial univerzitetnih start-upov so prepoznali tako domači kot tuji investitorji in vanje doslej investirali kar 23 milijonov evrov.
Sledil je podpis sporazuma o sodelovanju univerzitetnih inkubatorjev, ki so ga podpisali vodje inkubatorjev: Dorijan Maršič, direktor Univerzitetnega razvojnega centra in inkubatorja Primorske, dr. Lidija Honzak, direktorica Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja in mag. Jure Verhovnik, vodja Tovarne podjemov – podjetniškega inkubatorja Univerze v Mariboru.
Vsi trije so poudarili, da Slovenija potrebuje standardizirano in vseslovensko geografsko uravnoteženo podporo akademskemu podjetništvu ter programsko podporo na področjih, kjer so trenutno prisotni ključni primanjkljaji. To sta predvsem vsebinska podpora fazi (tehnološkega) razvoja ideje in oblikovanja za trg primernega produkta oziroma storitve ter podpora pri dejanski komercializaciji na trgu.
V Sloveniji je bil zlasti v zadnjem desetletju narejen velik pozitiven premik v podpori infrastrukturi akademskega podjetništva v obliki podpore delovanju univerzitetnih inkubatorjev ter nekaterih drugih ukrepov. Zmanjšanje finančnih sredstev za tovrstno infrastrukturno podporo v zadnjih letih sicer tovrstno delovanje v prihodnje ogroža.
Skladno s podpisanim sporazumom bodo vsi trije inkubatorji v prihodnosti okrepili predvsem prenos dobrih praks, spodbujali prehod mentorskih kadrov s strokovnega in poslovnega področja, krepili mreže koordinatorjev na vseh fakultetah, podpirali oblikovanje medfakultetnih in meduniverzitetnih akademskih podjetniških timov, okrepljenih z zunanjimi (tudi mednarodnimi) člani.
Načini dela bodo usmerjeni v uporabo visokotehnološkega znanja, krepitev inovativnosti, preseganju meje med panogami, vključitev kakovostne podpore s strani praktičnega podjetništva oziroma podjetnikov, intelektualno lastnino ter posebej prilagojen pristop za akademsko sfero.
Glavni cilji za v prihodnje so več kot 50% povečanje identificiranih idej iz 160 na preko 250 ter povečanje odstotka realiziranih idej iz 20 % na 30 %.
Po podpisu sporazuma so na okrogli mizi o podjetništvu spregovorili predstavniki nekaterih uspešnih start-upov:
Na start-up salonu so se predstavila še druga podjetja in ideje:
Vir novice: Ljubljanski univerzitetni inkubator
Foto: Ljubljanski univerzitetni inkubator