Koncept modularnega pohištva Wallco sledi paradigmi igrač LEGO – prilagodljivost, večnamenskost, enostavnost uporabe ter možnost ponovne uporabe. Tako kot lego kocke je pohištvo večstransko, njegova uporaba spodbudi ustvarjalnost in ponuja neskončno možnosti postavitve v bivalni prostor uporabnikov. S tem zadovolji vse njihove specifične potrebe in želje. Inovativen pa ni le izdelek, projekt Wallco vključuje tudi razvoj storitev, kot so klasične in spletne trgovine ter stik s kupci, ki dodaja vrednost tako podjetju kot uporabniku. Vse aktivnosti projekta so tudi izdatno podprte z informacijskimi in komunikacijskimi tehnologijami.
Uspeh podjetja Proform d.o.o. dokazuje, da je za oživitev gozdno lesne vrednostne verige nujno potrebno vlaganje v razvoj ter sodelovanje gospodarstva z raziskovalnimi inštitucijami. Temeljito prestrukturiranje te vrednostne verige, temelječe na radikalnem uvajanju tehnoloških in netehnoloških inovacij (tudi povsem novih poslovnih modelov), je za Slovenijo najbolj učinkovit način prehoda v trajnostno družbo in zaradi trenutno neizkoriščenih potencialov najbolj učinkovita možnost za skokovit ekonomski razvoj.
Nujnost vpeljave interdisciplinarnega raziskovanja, razvoja in inovacij na področje gozdno-lesnega sektorja je Univerza na Primorskem prepoznala kot priložnost, da postane pomemben akter v razvoju tega sektorja s pomembnim potencialom. Zato se je povezala s priznanim nemškim inštitutom »Fraunhofer Institute for Wood Research – Wilhelm-Klauditz-Institut«, s katerim vzpostavljajo nov center odličnosti »Center odličnosti za raziskave in inovacije na področju obnovljivih materialov in zdravega bivanjskega okolja (InnoRenew CoE)«. V konzorcij je vključenih še sedem članov iz Slovenije (Univerza v Mariboru, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Zavod za gradbeništvo Slovenije, Inštitut za celulozo in papir, Zavod E-Oblak, Nacionalni inštitut za javno zdravje ter Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije). V konzorciju so združili znanja z več področij, predvsem zdravja, informacijskih tehnologij in računalništva, inženirstva, gradbeništva, znanosti o materialih, urbanizma ter s področij uporabe in ravnanja z obnovljivimi viri ter trajnostnega razvoja. Med obnovljivimi materiali poseben poudarek namenjajo lesu, lesnim izdelkom in derivatom v vseh njihovih pojavnih oblikah od masivnega lesa do vlaken (npr. papir), »zelenih« kemikalij in energije. Izkoriščujoč raznoliko znanje in veščine partnerjev konzorcija bo InnoRenew CoE omogočil preboj Slovenije na vodilno mesto v Evropi na področju trajnostnega gradbeništva in obnovljivih materialov z razvojem novih, pametnih, trajnostnih in modernih bivalnih okolij, primernih za vse generacije. V InnoRenew CoE bodo pridobivali tako izvirna temeljna spoznanja, kot opravljali raziskave, razvoj in inovacije za podporo industriji, obenem pa izvajali obsežno osveščanje javnosti o prednostih uporabe obnovljivih materialov in trajnostnega razvoja.
Blaž Primožič, direktor podjetja Proform d.o.o., je odločno podprl tako usmeritev Univerze na Primorskem in poudaril, da si v inovativnih podjetjih želijo čim več podpore pri razvoju in prodoru na evropske in svetovne trge. Podpora mladim in prodornim raziskovalcem, ter nenehno stremenje k odličnosti, ki ju uveljavlja trenutno vodstvo Univerze, je prava pot, kar dokazujeta uspeha projektov InnoRenew in Wallco v visoko konkurenčnem okolju okvirnega programa Obzorja 2020, še dodaja Primožič: »Industrijski partnerji bomo s pridom izkoriščali skupna prizadevanja za uspešno prodajo na mednarodnih trgih, dvig dodane vrednosti ter odpiranje visokokakovostnih in zahtevnih delovnih mest. Projekt Wallco vidim kot prvi korak v to smer in kot izjemno priložnost za naše podjetje, saj se želimo hitro organsko razvijati in prodreti na svetovni trg.«

Doc. dr. Andreja Kutnar
Univerza na Primorskem
Inštitut Andrej Marušič
Muzejski trg 2, SI-6000 Koper
e-naslov: andreja.kutnar@upr.si
gsm.: 00386 31 240 121
http: www.iam.upr.si
Več informacij:
Preberite tudi sorodne novice: