Univerza na Primorskem je postala prva slovenska članica UNESCOve univerzitetne mreže
- Domov
- Univerza
- Medijski center
- Novice in obvestila
- Univerza na Primorskem je postala prva slovenska članica UNESCOve univerzitetne mreže
UNESCO-v program univerzitetnih mrež deluje od leta 1992 z namenom povezovanja univerz, ki v okviru svojih kateder razvijajo področja s prioritetnim pomenom za UNESCO. Med njimi je tudi področje »Kultura in turistični razvoj«, katerega koordinatorstvo je UNESCO dodelil ugledni Univerzi Sorbona v Parizu. Na pobudo prorektorice za mednarodno sodelovanje, izr.prof.dr. Tadeje Jere Jakulin, si je UP začela prizadevati za vstop v mrežo UNITWIN.
Prorektorica izr. prof. dr. Tadeja Jere Jakulin je povedala: »Univerza na Primorskem si je ugledno članstvo prislužila z delom Katedre za kulturni turizem in kulturno dediščino na Fakulteti za turistične študije – Turistica, ki je izpolnila vse zahtevane pogoje glede povezovanja akademske in lokalne skupnosti. Prav mednarodno priznano delovanje katedre na raziskovalnem in razvojnem področju kulturnega in dediščinskega turizma je Univerzo na Primorskem povezalo v mrežo, ki bo sodelovala z Univerzo Združenih narodov (UNU) in udejanjala prenos znanj med univerzami pod okriljem UNESCA.«
Konkretno bo portoroška Katedra za kulturni turizem in kulturno dediščino vključena v UNESCO-ve raziskovalne projekte in v razvoj mednarodnega študijskega programa "Management of World Heritage Tourist Sites", je še povedala prorektorica.
Predstavnik Univerze na Primorskem v akademski mreži UNESCO UNITWIN je doc. dr. Aleš Gačnik, predstojnik Katedre za kulturni turizem in kulturno dediščino na UP FTŠ Turistici. Dr. Aleš Gačnik po uspeli kandidaturi ne skriva zadovoljstva in razkriva nadaljnje aktivnosti: »Univerza na Primorskem je s članstvom v UNESCO-vi mreži univerz pridobila partnerstvo z uglednimi univerzami v svetu, ki se na specifičnih področjih aktivno zavzemajo za univerzalne vrednote sožitja med kulturami, enakopravnosti, kakovosti življenja in pravice izobraževanja za vse. S članstvom bo portoroška Katedra za kulturni turizem in kulturno dediščino zelo tesno povezana s 30 univerzami s celega sveta, ki v ospredje raziskovalnih, izobraževalnih in razvojnih interesov postavljajo kulturno dediščino in kulturni turizem. Prispevala bo lahko pri kreiranju strategij kulturnega turizma za trajnostni razvoj na različnih mednarodnih in drugih ravneh ter sodelovala pri razvoju UNESCO mednarodnega interdisciplinarnega magistrskega študijskega programa »Tourism Management at World Heritage Sites«. Mreženje s profesorji in raziskovalci bo odlična popotnica k zagonu novega univerzitetnega študijskega programa Kulturi turizem, ki je v sklepni fazi akreditacije, prav tako pa si želim, da bomo z novimi akademskimi mrežami in spoznanji lahko pripomogli tudi k bolj inovativnim in kreativnim usmeritvam slovenskega turizma, morda celo k novi razvojni paradigmi države!«
Med bližnjimi sosedami so članice mreže UNESCO UNITWIN: Univerza v Trstu, Univerza v Salzburgu in Univerza v Zagrebu. Italija ima v UNESCO UNITWIN-u že več univerz (prav tako tudi Velika Britanija, Francija, ZDA in druge. Univerza na Primorskem je edina slovenska univerza v UNESCOVI univerzitetni mreži. Njeni profesorji in študenti bodo lahko vključeni v mednarodne programe in projekte s področja kulturnega turizma in kulturne dediščine, omogočen pa bo tudi neposreden prenos znanj z uglednih partnerskih univerz v svetu, kar bo vplivalo na pridobivanje novih znanj s področja svetovanja in delovanja akademske skupnosti (profesorjev in študentov) v lokalnem okolju.
Kratka predstavitev UNESCO UNITWIN mreže (UNESCO Chair-a "Culture, Tourism, Development")
Delovanje UP FTŠ TURISTICE na področju kulture / kulturne dediščine in turizma
Cilj Katedre za kulturni turizem in kulturno dediščino, katere predstojnik je doc. dr. Aleš Gačnik je v prvi vrsti združiti, zaokrožiti in sistematično razvijati vsebine, ki so na Fakulteti za turistične študije – Turistici Univerze na Primorskem vključene v različne študijske programe in se nadgrajujejo na različnih stopnjah študija. Cilj je razvijati multidisciplinarno raziskovalno in pedagoško dejavnost v kulturnem diskurzivnem polju.
Temeljni cilj je tudi sistematično raziskovati vsebine, pojave in oblike valorizacije kulturne dediščine v turizmu na lokalni, regionalni, nacionalni in mednarodni ravni.
Strateški cilj katedre pa je tudi vstopiti na »s turizmom povezana področja«, kjer se lahko, skladno s poslanstvom in strategijo fakultete, razširi področje delovanja in povezovanja fakultete (npr. dediščina podeželja in s tem vstop na področje kmetijskih razvojnih politik). S to katedro se bo Turistica pozicionirala kot prva in osrednja institucija v državi za vprašanja kulturnega in dediščinskega turizma.
Programske usmeritve katedre so usmerjene v razvoj konkretnih aktivnosti na treh temeljnih področjih in sicer:
Katedra za kulturni turizem in kulturno dediščino je tudi »skrbnik« za pripravo novega univerzitetnega študijskega programa Kulturni turizem, ki je v sklepni fazi akreditacije, člani katedre pa aktivno sousmerjajo tudi podiplomski magistrski študijski program Dediščinski turizem, ki se izvaja v partnerstvu med UP FTŠ in UP FHŠ.
Članstvo v UNESCO Chair »Culture, Tourism, Development« odpira Katedri za kulturni turizem in kulturno dediščino številne možnosti za kreativno mednarodno akademsko partnerstvo na področju raziskovanja, izobraževanja in razvoja!