V okviru Podonavske strategije - makroregionalne strategije Evropske unije, ki sledi zgledu Strategije EU za regijo Baltskega morja in obsega države Podonavskega bazena (Nemčija, Avstrija, Češka, Slovaška, Madžarska, Slovenija, Romunija, Bolgarija, Hrvaška, Srbija, Bosna in Hercegovina, Črna gora, Moldavija in Ukrajina) je zajeta opredelitev skupnih ciljev držav v regiji in načini spodbujanja akcijskih programov za njihovo uresničevanje. Univerza na Primorskem (UP) je med svojim predsedovanjem Rektorski Konferenci Alpe-Jadran v obdobju 2009-2010 prispevala pobude pri sooblikovanju omenjene strategije. Z vključitvijo v Medobčinsko pobudo UP dejavno nadaljuje sodelovanje pri oblikovanju projektnih pobud v sklopu Podonavske strategije.
Programski koordinator Medobčinske pobude, je prof. dr. Jože Gričar, zaslužni profesor Univerze v Mariboru. Cilj čezmejnega e-sodelovanja organizacij v državah Podonavske regije je povezovanje vladnih organizacij na državni in lokalni ravni, podjetij, ponudnikov e-tehnologij in univerz ter raziskovalnih organizacij po modelu t.i. »živih laboratorijev« (Innovation for Life Quality - Slovenia Living Lab http://SloveniaLivingLab.org). Slednji temeljijo na procesu »odprtega inoviranja« - procesu uvajanja in razširjanja e-rešitev in e-storitev med prejemniki po načelu enostavnosti, praktičnosti, uporabnosti in dostopni ceni ponujenih storitev in interaktivnega oblikovanja prototipnih rešitev za različne deležnike.
Udeležence sestanka je nagovoril izr. prof. dr. Aleksander Panjek, prorektor za mednarodno sodelovanje in evropske razvojne projekte UP, pri čemer je poudaril: »Z vključitvijo v Medobčinsko pobudo Univerza na Primorskem dejavno nadaljuje sodelovanje pri oblikovanju projektnih pobud v sklopu Podonavske strategije. UP je med najuspešnejšimi ustanovami v Sloveniji na področju projektov čezmejnega sodelovanja, zato v tej pobudi vidi priložnost za prenos svojih kompetenc na druge ustanove in subjekte v Sloveniji in za povezovanje s tujino. Medobčinsko pobudo: Čezmejno e-sodelovanje v Podonavski e-regiji ocenjujemo kot zgleden primer ustvarjanja sinergij na slovenski nacionalni ravni za razvoj inovativnih in učinkovitih slovenskih projektnih pobud, ki se bodo prijavljale na razpise za pridobivanje evropskih razvojnih sredstev, s poudarkom na Podonavski regiji.«
Za univerze in vse javne ustanove je vključitev v čezmejno e-sodelovanje izjemnega pomena, saj zagotavlja uresničitev optimalnih rešitev, zmanjšuje stroške, povečuje učinkovitost, predvsem pa zadovoljstvo uporabnikov. Bistveno vlogo pa ima povezovanje, ki je predpogoj za vse navedeno.
V nadaljevanju so sodelujoče organizacije predstavile prototipe e-rešitev in e-storitev:
a. Info točka Mestne občine Maribor
b. Uvajanje e-računov na nacionalni ravni
c. Poslovna inteligenca in analitika
d. Lokalne skupnosti 2.0
e. 3D lokacijska informacija
f. E-turizem (UP FTŠ Turistica)*
g. Mobilni dostop do interneta (družba Mobitel d.d.)
Po predstavitvah je sledila razprava med udeleženci. Do konca junija bodo predstavitelji prototipov za njihovo izpopolnitev organizirali sestanek zainteresiranih, izsledki pa bodo predstavljeni na naslednjem, četrtem srečanju, ki bo potekalo 20. septembra v Ljubljani, ko bo, med drugim, govora o splošnih priložnostih čezmejnega e-sodelovanja in povezovanja e-regij in ko bodo nakazani skupni možni mednarodni projekti. Svojo prisotnost sta že potrdila dr. Zoran Stančič, namestnik generalnega direktorja za informacijsko družbo in medije pri EU Komisiji, ter dr. Boris Cizelj, predsednik združenja SBRA v Bruslju (več: http://eLivingLab.org/CrossBordereRegion/DeRc ).
Novica je objavljena na spletni strani: , kjer si lahko ogledate tudi fotoutrinke današnjega srečanja, ki jih je posnel Alen Ježovnik.
Mirella Baruca, samostojna svetovalka za odnose z javnostmi
Univerza na Primorskem / Universita` del Litorale / University of Primorska
Titov trg 4, 6000 Koper
tel.: +386 (05) 611 75 43
gsm: +386 (040) 457 510
e-mail: mirella.baruca@upr.si
http: www.upr.si