Rektor prof. dr. Rado Bohinc je v svojem pozdravnem nagovoru številnim gostom, med katerimi so bili rektorji in prorektorji slovenskih univerz in iz tujine, župani in podžupani primorskih občin, predsedniki pomembnih institucij in podjetij in drugi, povedal: »V prvem obdobju, od leta 2003, ko je bila Univerza na Primorskem prav na današnji dan vpisana v sodni register, do leta 2007, je bilo opravljeno pionirsko delo; z integracijo tedanjih visokošolskih in raziskovalnih zavodov ter ustanovitvijo ene nove fakultete, je bila ustanovljena tretja slovenska univerza; vzpostavljeni so bili temeljni pravni in materialni pogoji njenega delovanja, intenzivno se je začelo s pridobivanjem in razvojem kadrov, študijskih in raziskovalnih programov in infrastrukture. V drugem štiriletnem obdobju je bilo treba univerzo predvsem vsestransko ustaliti, jo notranje povezati in spodbuditi njen nadaljnji hitri razvoj. Prizadevali smo si za večjo notranjo povezanost akademskih tokov ter za učvrstitev njenih notranjih poti in načinov sodelovanja in partnerstva; vse naše sile smo vlagali v vzpostavitev akademskega dialoga in konsenza in uveljavljanje akademske kulture, kot načinov poenotenja in priklanjanja skupnim ciljem.«
Obdobje rasti je tako prineslo veliko sprememb: obogatitev študijske ponudbe, ki danes šteje 90 študijskih programov; preoblikovanje dveh visokih šol v fakulteti; ustanovitev dveh novih članic (Fakulteta za grajeno okolje in Univerzitetna knjižnica), ustanovitev tretje nove Fakultete za ergonomske in kineziološke študije pa je v zaključni fazi; razširitev ponudbe študijskih področij z uvedbo prava na Fakulteti za management, izobraževalnih ved in izobraževanja učiteljev ter umetnosti na Fakulteti za humanistične študije ter osebnih storitev na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, pridružili smo novo članico, Visoko šolo za dizajn, kar je pomembna širitev programa UP; v teku so obetavni razgovori za pridružitev Fakultete za uporabne družbene študije iz Nove Gorice.
Rektor je ob tem poudaril še pomembnost raziskovalne dejavnosti, ki se je prav tako povečala - danes UP šteje 159 zaposlenih raziskovalcev. Število programskih skupin je s 7 naraslo na 13, skupno pa deluje že 16 raziskovalnih inštitutov. Prav tako pomembna je tudi odprtost v mednarodni prostor, ki je za visokošolske institucije razvojna nujnost. Nedvomno pa je izrednega pomena partnerstvo akademske in študentske skupnosti, kar je tudi naša temeljna usmeritev.
Slavnostni govorec,
akademik prof. dr. Jože Trontelj, predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti, je v svojem govoru izpostavil pomembnost status avtonomije univerze, ki ga je potrebno negovati in čuvati, še posebno ob uvajanju sprememb: »Pred znanostjo in družbo pa so velike in nelahke naloge. Čas je, da na novo premislimo o odgovornosti. Čas, da na pomoč pokličemo etični nasvet. Pa tudi čas, da univerzam še naprej posvečamo posebno skrb in jim zagotavljamo neokrnjeno avtonomijo. Avtonomijo z odgovornostjo.« Ob tem je akademik prof. dr. Trontelj izkazal zaupanje v mlado, a zanosno, radoživo, ustvarjalno in odprto Univerzo na Primorskem.
Predsednica Študentskega sveta Univerze na Primorskem
Olga Kaliada je v svojem nagovoru pozvala študente k nadaljnjemu enotnemu sodelovanju, ob tem pa navedla nekaj pomembnejših aktov, pri oblikovanju katerih so študentje tesno sodelovali, in sicer na področju nacionalnega programa visokega šolstva, štipendiranja, zakona o malem delu ter uredbe o financiranju.
Nedvomno pa svojega navdušenja niso skrivali nagrajenci, prejemniki nagrad, ki so za svoje odlično delo v preteklem letu prejeli priznanja in plakete.
Najpomembnejši naziv
»Častni doktor Univerze na Primorskem«, ki ga posameznik prejme za izjemne dosežke na področju znanosti in umetnosti ali za odmevne prispevke na področju krepitve medčloveških odnosov, sta letos prejela:
•
prof. dr. Pietro Enrico di Prampero na predlog UP Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, UP Pedagoške fakultete in UP Znanstveno-raziskovalnega središča za izjemne dosežke na področju aplikativne fiziologije človeka in vrhunske fiziološke raziskave v mikrogravitaciji ter plodno sodelovanje z Univerzo na Primorskem. Dr. Pietro Enrico di Prampero je profesor fiziologije človeka na Šoli za športne znanosti v Vidmu, ki jo tudi vodi, in svetovno uveljavljen raziskovalec na področju aplikativne fiziologije človeka. Njegovo bogato raziskovalno delo je vodilo v izjemno učinkovite inovacije na področju zmanjšanja srčno-žilne in mišične netreniranosti med dolgimi poleti v vesolje, med drugim na Luno in Mars.
•
prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj na predlog rektorja Univerze na Primorskem za odmevne dosežke pri raziskovanju podnebnih sprememb in ozaveščanju javnosti na tem področju. Prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj je redna profesorica na Biotehniški fakulteti v Ljubljani. Njena bibliografija je izjemno obsežna, saj šteje okoli 1550 prispevkov. Odlikuje jo velika pripravljenost posredovanja znanstvenih spoznanj širši mednarodni in domači javnosti ter poglobljeno znanstveno delo na področju agrometeorologije, biometeorologije in klimatologije na globalni in regionalni ravni. Je prejemnica številnih uglednih priznanj, med katerimi velja izpostaviti Nobelovo nagrado za mir, ki jo je prejela kot članica Medvladnega odbora za podnebne spremembe. Z aktivnim delovanjem v uglednih mednarodnih in domačih organizacijah ter izjemno sposobnostjo znanstveno argumentiranega javnega nastopanja je Lučka Kajfež Bogataj dosegla, da njena beseda ni le prepoznavna, temveč tudi spoštovana.
Nagrajenci osme Slavnostne akademije Univerze na Primorskem so:
I. Prejemniki nagrade Sklada za pedagoško odličnost za preteklo študijsko leto:
•
Doc. dr. Janez Žibert, ki se odlikuje po svojih prizadevanjih pri uvajanju novih tehnologij v proces poučevanja. S predavanji si je med študenti pridobil ugled in zaupanje. Sodi med najboljših učiteljev na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije. Je koordinator doktorskega študijskega programa 3. stopnje - Računalništvo in informatika in Oddelka za informacijske znanosti in tehnologije na fakulteti ter istoimenskega oddelka na raziskovalnem inštitutu, je tudi član Senata fakultete in Znanstvenega sveta inštituta.
•
Izr. prof. dr. Primož Dolenc, ki ga odlikuje kakovostno pedagoško delo. V lanskem študijskem letu se je uvrstil v vrh najbolje ocenjenih predavateljev na Fakulteti za management. Na področju pedagoškega dela je prispeval k oblikovanju vloge za doktorski študijski program Management. S sodelavcem je pripravil učbenik Poslovne finance s praktičnimi primeri, s čimer je relativno zahtevno snov na prijazen način približal študentom.
•
Asistentka Tina Bratkovič, ki predstavlja velik pedagoški in raziskovalni potencial na Fakulteti za management. Njeno pedagoško delo odraža svežino in hkrati visoko raven kakovosti. Odlikuje jo strokoven in dinamičen pristop k delu s študenti. Sodelovala je tudi pri nastanku dveh učbenikov s področja podjetništva. Pri svojem delu išče nove izzive in trende s področja podjetništva ter jih prenaša na študente, hkrati pa skrbi za neposreden stik študentov s prakso.
II. Prejemniki nagrade za znanstveno odličnost za leto 2010:
•
prof. dr. Dragan Stevanović, ki svoje rezultate s področja algebraične teorije grafov, predvsem spektralne teorije grafov, uspešno uporablja za reševanje številnih odprtih problemov s področja molekularne kemije in za razvijanje novih softwarjev. Dr. Stevanović je vrhunski, v svetovnih strokovnih krogih priznan znanstvenik s področja aplikativne spektralne teorije grafov. Glede na svoje vrhunske kvalifikacije in z izkazanimi raziskovalnimi sposobnostmi prinaša Univerzi na Primorskem dodano vrednost.
•
prof. dr. Boris Kryštufek, ki je zaslužen za vrhunske dosežke na področju zoologije in varstvene biologije v mednarodnem merilu. Njegov znanstveni opus je izjemno bogat. Med njegove odmevnejše prispevke k svetovni zakladnici znanja sodijo odkritja novih živalskih vrst, ki so plod temeljitih terenskih in laboratorijskih raziskav. Je eden tistih redkih posameznikov, ki prinašajo nove ideje za nadaljnji razvoj znanosti. Potrpežljiv, dosleden in natančen, pri svojem delu, ki služi dobrobiti slovenske in svetovne znanosti, vedno ravna po načelih etičnosti.
•
izr. prof. dr. Vesna Mikolič, katere znanstvena pot je zarisala pomembne raziskovalne dosežke na področjih jezikovne politike, etnične identitete, sporazumevalne zmožnosti v prvem in drugem jeziku, medkulturne komunikacije in analize diskurza, s poudarkom na jeziku v znanosti in turizmu. Njena znanstvena odličnost je še toliko bolj cenjena zaradi velike aplikativnosti na druga področja njenega delovanja. Kot oblikovalka študijskega programa slovenistike in nosilka slovenističnih predmetov in dekanja predstavlja enega od stebrov razvoja pedagoške dejavnosti Univerze na Primorskem.
III. Prejemnik svečane listine Univerze na Primorskem mlademu visokošolskemu učitelju ali znanstvenemu delavcu na področju znanstvenega in pedagoškega dela:
•
doc. dr. Gregor Kovačič na predlog UP Fakultete za humanistične študije Doc. dr. Gregor Kovačič je asistent za fizično in regionalno geografijo na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem, kjer poleg pedagoškega dela vseskozi aktivno sodeluje v različnih dejavnostih Oddelka za geografijo ter hkrati izvaja raziskovalno delo v okviru Znanstveno-raziskovalnega središča. Priznanje njegovemu delu je izrekla tudi Komisija za kras pri Mednarodnem združenju hidrogeologov s podelitvijo nagrade »Young Karst Researcher Prize«.
IV. Prejemniki zlate plakete, ki jo Univerza na Primorskem podeljuje visokošolskim sodelavcem oziroma znanstvenim delavcem ali raziskovalnim sodelavcem za posebej velik doprinos k razvoju znanstvenega, umetniškega ali pedagoškega dela ter za prispevek h krepitvi ugleda in prepoznavnosti Univerze, so:
•
prof. dr. Andrej Brodnik na predlog UP Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije. Prof. dr. Andrej Brodnik je sodeloval pri razvoju Univerze na Primorskem od samega začetka. Bil je prodekan na Pedagoški fakulteti, prorektor za študijske zadeve in kasneje direktor Primorskega inštituta za naravoslovne in tehnične vede. Nadaljeval je z vso zagnanostjo strokovnjaka, učitelja in raziskovalca usmerjenega v prihodnost, s svojim hevrističnim duhom pa predstavlja izziv in spodbudo svojim sodelavcem. Njegovo znanstveno in pedagoško delo je usmerjeno v področje računalništva in informatike, na katerem je zasnoval študijske programe vseh treh stopenj in s tem prispeval k ustanovitvi Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem.
•
izr. prof. dr. Maja Čemažar na predlog UP Visoke šole za zdravstvo. Znanstvena svetnica, dr. Maja Čemažar, po svojih dosežkih sodi v vrh slovenske znanosti. Predanost znanosti in raziskovanju, znanje in izkušnje je prenesla tudi na svoje pedagoško delo na Visoki šoli za zdravstvo Univerze na Primorskem, kjer deluje kot prodekanja za znanstveno-raziskovalno in razvojno delo, ter na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije. Njen ključen doprinos k razvoju UP Visoke šole za zdravstvo je vzpostavitev raziskovalne dejavnosti na šoli. S svojim delom je pomembno prispevala tudi k preoblikovanju šole v fakulteto.
•
izr. prof. dr. Majda Cencič na predlog UP Pedagoške fakultete. Dr. Majda Cencič je izredna profesorica Pedagoške metodologije in didaktike na naši Pedagoški fakulteti. Kot ugledna strokovnjakinja sodeluje v različnih organizacijah in društvih ter nacionalnih in mednarodnih projektih. Svoje neprecenljivo znanje in izkušnje deli tudi kot predavateljica na tujih univerzah in številnih mednarodnih konferencah. Majda Cencič z vsemi odlikami izjemnega učitelja, znanstvenika in inovatorja prispeva k vseslovenski in mednarodni prepoznavnosti tako Pedagoške fakultete kot Univerze na Primorskem.
•
izr. prof. dr. Nadja Plazar na predlog rektorja Univerze na Primorskem. Prispevek izr. prof. dr. Nadje Plazar k razvoju Univerze na Primorskem sega že v leto 1998, ko je bila vodja projekta Ustanovitev Visoke strokovne šole za zdravstvo pri Visokošolskem središču v Kopru. Z ustanovitvijo univerze je bila imenovana za dekanjo UP Visoke šole za zdravstvo. Pod njenim vodstvom se šola, kmalu fakulteta, hitro in odlično razvija. Dr. Plazarjeva objavlja članke v mednarodno priznanih revijah ter aktivno sodeluje pri raziskovalnih projektih na področju kardiovaskularnih bolezni in zdravstvene nege. S svojim zgledom spodbuja sodelavce k uvajanju in razvijanju novosti ter tako pomembno prispeva k razvoju in krepitvi ugleda ter prepoznavnosti šole in univerze.
V. Prejemniki nagrad »Srečko Kosovel« za študente Univerze na Primorskem so:
•
dr. Žiga Čepar na predlog UP Fakultete za management za izjemne dosežke pri pripravi doktorske disertacije. Dr. Žiga Čepar je z zagovorom doktorske disertacije z naslovom »Socio-ekonomski dejavniki povpraševanja po visokošolskem izobraževanju v Sloveniji« zaključil doktorski študijski program na Fakulteti za management Univerze na Primorskem. Njegova doktorska disertacija je izjemna tako z vidika vsebinskih ugotovitev kot metodologije in potenciala njenih rezultatov za različne deležnike visokošolskega izobraževanja.
•
Sabina Ličen, mag. za zdravstvene vede na predlog UP Visoke šole za zdravstvo za izjemne dosežke pri pripravi magistrske naloge. Sabina Ličen je z zagovorom magistrske naloge z naslovom »Razlike v asertivnem vedenju med študentkami visoke šole za zdravstvo in študentkami drugih fakultet – primerjalna študija« postala prva magistrantka Visoke šole za zdravstvo Univerze na Primorskem. V izobraževanje je vlagala vso svojo voljo in energijo, z iskrivo radovednostjo, ki v raziskovanju ustvarja dodano vrednost. Njeno magistrsko delo predstavlja pomemben prispevek k raziskovalnemu delu na področju zdravstvene nege ter spremembo v razumevanju vloge in procesov v zdravstveni negi.
•
Azra Škrgič, mag. za turizem na predlog UP Fakultete za turistične študije TURISTICE za izjemne dosežke pri pripravi magistrske naloge. Azra Škrgič je na Fakulteti za turistične študije - Turistici Univerze na Primorskem z odliko magistrirala z nalogo Analiza uspešnosti igralništva na podlagi denarnih in nedenarnih kazalnikov. V njej je inovativno obravnavala problematiko negativnih finančnih rezultatov igralnic v Sloveniji, ki so v večinski lasti države. Izjemen prispevek naloge je v izdelavi modela merjenja uspešnosti poslovanja, posebej prilagojenega zahtevam igralništva.
•
Marko Grgurović na predlog UP Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije za izjemne dosežke pri pripravi zaključne naloge. Marko Grgurović je z odliko diplomiral na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem. Zaključno nalogo z naslovom Povzporejanje metahevristik na grafični procesorski enoti odlikuje predvsem njena praktična narava, saj je rezultat naloge računalniški program, ki rešuje konkreten primer. Z zaključno nalogo, ki je ocenjena kot pomemben prispevek na obravnavanem področju, je dokazal, da je njegovo obvladovanje tematike že na nivoju znanstvenega magisterija.
•
Monika Traven na predlog UP Pedagoške fakultete za izjemne dosežke pri pripravi diplomske naloge. Monika Traven je z odliko diplomirala na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem. V diplomski nalogi z naslovom Glasbene dejavnosti z elementi glasbene terapije je obravnavala aktualno temo pristopa k otrokom z različnimi potrebami. Izhajala je iz strokovnih ugotovitev o učinkih uporabe glasbe v terapevtske namene ter poglobljeno analizirala terapevtski praksi dveh uveljavljenih strokovnjakinj s področja glasbene terapije. Njeno diplomsko delo predstavlja inovativen prispevek na področju izvajanja paradigem inkluzije različnih otrok v vrtčevski skupini.
Slavnostno vzdušje so pričarali zbori treh generacij – posamično in v skupnem nastopu so zapeli člani Akademskega pevskega zbora Univerze na Primorskem in Mešani mladinski pevski zbor Gimnazije Koper s skladateljem in zborovodjo Ambrožem Čopijem in najmlajši Otroški pevski zbor Osnovne šole Koper pod taktirko vodje Ingrid Poropat, ki so se izkazali tudi v točki z Aniko Horvat.
Podelitve v številkah
Univerza na Primorskem je od leta 2003 do danes podelila:
• 10 nazivov Častni doktor UP
• 4 nazive Častni senator UP
• 10 svečanih listin UP
• 16 zlatih plaket UP
• 6 zlatih plaket UP za fizične in pravne osebe
• 23 nagrad »Srečko Kosovel« za študente UP
• 7 priznanj UP za študente
Fotoutrinke današnjega slavnostnega dogodka si lahko ogledate na naših spletnih straneh www.upr.si. Avtor Alen Ježovnik.
Objavljamo:
- govor slavnostnega govorca, akademika prof. dr. Jožeta Trontlja, predsednikaSAZU
Oglejte si tudi TV prispevek Emanuele Gherardi Seppi prek naslednje povezave, od 19'45'' dalje: več >>.
In za zaključek: ponovno iskrene čestitke vsem nagrajencem!
Za dodatne informacije:
Mirella Baruca, samostojna svetovalka za odnose z javnostmi in promocijo
Univerza na Primorskem / Universita` del Litorale / University of Primorska
Titov trg 4, 6000 Koper
tel.: +386 (05) 611 75 43, 040/457-510
fax: +386 (05) 611 75 61
e-mail: mirella.baruca@upr.si
http: www.upr.si