Koper, 1. julij 2013 – Univerza na Primorskem (UP), Kulturno umetniško društvo Ars HALIAETI iz Izole (KUD AH) in Glasbena šola Koper (GŠK) skupaj organizirajo druge mednarodne poletne mojstrske tečaje, ki bodo v Kopru potekali med 1. in 12. julijem 2013.
Danes sta predstavnika organizatorjev - prorektorica UP, izr. prof. dr. Tadeja Jere Lazanski, in predsednik KUD AH, Rok Palčič, podrobneje predstavila Mednarodne mojstrske glasbene tečaje, ki v bodo v Kopru potekali že drugič zapovrstjo. Organizatorjem je uspelo privabiti 6 glasbenih mojstrov, mednarodno priznanih umetnikov, ki bodo udeležencem poletnih glasbenih mojstrskih tečajev podali svoje vrhunsko znanje. Tako se bodo do 12. julija zvrstili poletni seminarji, ki jih bodo izvedli: Ida Bieler (violina), Alenka Zupan (flavta), Matej Plevnik (kineziologija), Koryun Asatryan (saksofon), Sijavush Gadjiev (klavir) in Kevin Robert Orr (klavir).
Gostiteljica, prorektorica UP, izr. prof. Tadeja Jere Lazanski je v uvodnem pozdravu poudarila, da se Univerza na Primorskem na področju umetnosti aktivno razvija in da uspešno povezuje znanost z umetnostjo ter tako odpira poti novim spoznanjem in razvojnim možnostim. Mojstrski tečaji so v prvi vrsti namenjeni tečajnikom z ustreznim predznanjem, ki ga lahko s pomočjo mojstra še nadgradijo, ob tem pa pridobijo diplomo, ki jim bo na njihovi nadaljnji glasbeni karieri nedvomno odlična referenca.
Rok Palčič je prisotne seznanil s podatki: »Na tečaje se je prijavilo 35 udeležencev iz 12 držav, med njimi ZDA, Izraela, Portugalske, Španije, Francije, Hrvaške, Srbije, Avstrije in drugih. Mojstri bodo po izvedbi tečajev skupaj z udeleženci nastopili na zaključnih koncertih.« Izpostavil je še dva velika koncerta, ki ju bo lahko širša javnost spremljala 9. in 10. julija, z začetkom ob 21. uri, prek malih TV zaslonov (TV KP-Capodistria) in prek spleta v živo (www.rtvslo.si). Datume in lokacije koncertov si lahko ogledate preko povezave v nadaljevanju.
Matej Plevnik, tudi eden izmed profesorjev na mojstrskih poletnih tečajih, zaposlen na Inštitutu za kineziološke raziskave na Znanstveno-raziskovalnem središču Univerze na Primorskem, pa je kot odličen primer povezovanja znanosti in umetnosti predstavil uporabnost kineziologije v glasbi. Kineziologija se namreč ukvarja s povečanjem gibalne učinkovitosti človeka. S spoznavanjem različnih tehnik se lahko tako izboljša telesna drža, s čimer se doseže optimalen učinek kapacitete diha in s tem glasu, prav tako lahko ta spoznanja omogočajo »hitrejše prste« pri igranju instrumentov.