Univerza na Primorskem (UP) tako udejanja napovedan proces internacionalizacije, ki je tudi letošnja rdeča nit aktivnosti na raziskovalno-razvojnem ter mednarodnem in meduniverzitetnem področju.
Prepričani smo, da mednarodno sodelovanje razvija evropsko primerljivo kakovost ter odličnost raziskovanja in izobraževanja, da mednarodni projekti spodbujajo povezovanje med raziskovanjem in izobraževanjem ter aplikativno uporabnost znanja ter da sredstva iz evropskih projektov omogočajo dodaten razvoj članic in univerze. Mednarodno sodelovanje pripomore k izpopolnjevanju izobraževalne ponudbe z vzpostavitvijo mednarodnih študijskih programov na različnih stopnjah, h kakovosti znanstvenega in strokovnega dela z izvajanjem mednarodnih raziskovalnih in razvojnih projektov, k razvoju znanj in kompetenc, na podlagi katerih lahko univerza učinkoviteje sodeluje z lokalnim gospodarskim in družbenim okoljem in v njem deluje kot dejavnik razvoja.
Pomembnejši vidik mednarodnega sodelovanja je prispevati tudi k internacionalizaciji slovenske znanosti in njeni promociji v tujini ter k prepoznavnosti slovenskega prostora na mednarodni ravni. Pri tem ima pomembno vlogo mednarodna mobilnost študentov, raziskovalcev, visokošolskih učiteljev in strokovnega osebja, zato si UP prizadeva povečati število obiskov v tujini in gostovanj tujih študentov, raziskovalcev, učiteljev in strokovnih delavcev pri nas.
Srednjeročna strateška cilja UP na mednarodnem področju - postati referenčna univerza za geografski prostor Sredozemlja in JV Evrope in prepoznavna univerza v sredozemskem in širšem prostoru, že kažeta na jasno vizijo vloge, poslanstva in nenazadnje priložnosti ter (potencialnih) konkurenčnih prednosti naše univerze v nacionalnem in mednarodnem merilu. Uveljaviti se želimo kot priznan akter mednarodnega sodelovanja v alpsko-jadranskem prostoru, s čimer se nam odpirajo tudi priložnosti, ki jih prinaša vključevanje v evropske programe sodelovanja in v razvojne projekte, ki se iz njih financirajo.
Posebno pozorni bomo pri ustvarjanju internih in sistemskih pogojev, ki bodo omogočili povečanje obsega izobraževalnega procesa v tujem jeziku, torej tako na ravni delovanja in pravil UP in njenih članic, kakor na nivoju nacionalne zakonodaje in ureditve področja visokošolskega izobraževanja v Sloveniji. V tem smislu bomo pristojnim med drugim predlagali mednarodno priznavanje magistrskih in doktorskih stopenj, tako da bodo nostrifikacije listin o doseženi izobrazbi potekale brez administrativnih ovir, prav tako bomo predlagali, da se tujcem, ki k nam prihajajo na izobraževanje, poenostavi postopke statusa (pridobivanje viz ipd.)
To bo omogočilo večjo privlačnost UP tako za tuje študente kakor za gostujoče visokošolske učitelje in raziskovalce, obenem pa enostavnejše in prepričljivejše oblikovanje in izvajanje mednarodnih podiplomskih študijskih programov, ki so tu predlagani kot eno ključnih orodij in obenem področij internacionalizacije UP.
Predvideni rezultati programa internacionalizacije UP so predstavljeni v obliki splošnih rezultatov:
· Večja kakovost in privlačnost študija in raziskovanja.
· Večja prepoznavnost in ugled Univerze na Primorskem v mednarodnem prostoru.
· Porast mobilnosti »incoming« in »outgoing« študentov, raziskovalcev, visokošolskih učiteljev in strokovnega osebja.
· Večja privlačnost UP za slovenske študente zaradi mednarodnih študijskih programov.
· Povečana mednarodna zaposljivost diplomantov.
· Povečano črpanje nepovratnih evropskih sredstev.
· Učinkovita institucionalna organiziranost mednarodnega delovanja univerze.
· Dobre infrastrukturne in kadrovske razmere na področju mednarodnega sodelovanja.
Za dodatne informacije:
Mirella Baruca, samostojna svetovalka za odnose z javnostmi in promocijo
Univerza na Primorskem / Universita` del Litorale / University of Primorska
Titov trg 4, 6000 Koper
tel.: +386 (05) 611 75 03
fax: +386 (05) 611 75 61
e-mail: mirella.baruca@upr.si
http: www.upr.si