Koper, 7. april 2011 - Univerza na Primorskem je danes organizirala izobraževalno delavnico Plagiat v akademskem okolju. Izobraževanja, ki je potekalo v prostorih UP Fakultete za humanistične študije, se je udeležilo več kot 20 slušateljev z vseh članic univerze ter tudi nekaj »zunanjih«, med njimi prodekanja Ekonomsko-poslovne fakultete Univerze v Mariboru. Prisotnim je predavala mag. Katarina Krapež z UP Fakultete za management, ki je tudi vodila delavnico.
Udeleženci so v okviru izobraževalne delavnice spoznali moralno-etične in pravne vidike plagiata. Skladno s slednjimi se plagiat razume kot kršitev avtorske pravice, pri čemer si lahko nekdo zavestno lasti tuje avtorsko delo. Sodeč po študijah, narejenih v ZDA, se med najvišje uvrščene razloge za posege po plagiatorstvu med študenti uvršča želja po višji oceni v izrazito tekmovalnem okolju. Temu razlogu pa sledijo še površnost, slaba organizacija ter pomanjkanje časa.
V okviru delavnice so se udeleženci podrobneje seznanili tudi z aplikacijo TurnItIn, s pomočjo katere se lahko naredijo digitalni odtisi dokumentov, ki se jih primerja z internetnimi viri in drugimi zbirkami, ki jih uporabniki vnesejo v spletno aplikacijo. Rezultat teh postopkov pa predstavlja poročilo o originalnosti besedila, k nakazuje tudi količino besedila, ki ni delo avtorja.
Izobraževana delavnica je bila prva v seriji tovrstnih izobraževanj, ki so namenjena predvsem snovanju skupne aktivne politike Univerze na Primorskem, usmerjene v odkrivanje in postopanje v primerih odkritja plagiatov v akademskem okolju. Prav tako pa so takšna izobraževanja pomembna za osveščanje in informiranje v zvezi z akademskim plagiatorstvom, saj poznavanje problematike hkrati predstavlja tudi najučinkovitejše orožje v boju proti plagiatom.
Za več informacij: Iris Skrt, samostojna svetovalka, tel. 05/611-7510