Namen projektov, ki so bili izvajani na različnih raziskovalnih področjih, tudi interdisciplinarno (sredozemsko kmetijstvo, biodiverziteta in varstvo narave, informacijske tehnologije, aplikativna kineziologija ter inovativnih pristopov k zgodnjemu učenju tujega jezika), je bilo neposredno vključevanje študentov v raziskovalne projekte s ciljem reševanja praktičnih problemov pri partnerjih iz gospodarstva. Sodelovanje univerze z okoljem pomeni uresničevanje ključnih ciljev srednjeročne razvojne strategije: da bi diplomantom Univerze na Primorskem zagotovila konkurenčen vstop in boljše zaposlitvene možnosti na trgu dela, sama pa postala prepoznavno univerzitetno središče v Sloveniji ter pomemben spodbujevalec razvoja v okolju za večji pritok in razvoj kreativnih ljudi in povečanje ter izmenjevanje znanja.
Prorektor za znanstveno-raziskovalno in razvojno delo izr. prof. dr. Štefko Miklavič je podrobneje spregovoril o izvajanju projektov in poudaril, da se v kratkem obeta objava še enega razpisa za sofinanciranje projektov po kreativni poti do praktičnega znanja, katerega novost je, da lahko poleg gospodarske družbe oz. samostojnega podjetnika v projektu sodeluje tudi organizacija z gospodarskega ali družbenega področja. Skupna vrednost razpoložljivih sredstev, ki jih bo država namenila, bo predvidoma 5.200.000,00 EUR.
Ob tem je dodal: »UP vabi predvsem lokalna, regionalna podjetja, javne zavode in druge uporabnike znanja, da skupaj s študenti in pedagoškimi mentorji aktivno pristopijo k razreševanju aktualnih gospodarskih in družbenih izzivov, ki jih dandanes v Sloveniji ni malo.«
Po besedah predstavnice podjetja Kmetijska zadruga Agraria, Patricije Pirnat, je bil razlog za vključitev v projekt želja po izboljšanju ponudbe v lokalnemu okolju (proizvodnja ekoloških sadik), pri čemer pa so v sodelovanju s študenti UP naleteli na številne nove ideje in zamisli, ki jih v podjetju vidijo kot perspektivne in uresničljive.
Irena Baša iz Actuala IT d.d., ki kot vlagatelj Štipendijskega sklada UP že vrsto let sodeluje in tudi zaposluje študente študijskega programa informacijskih tehnologij Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, pa je dejala, da so se v skrbi za dobro počutje zaposlenih povezali s fakulteto in s študenti študijskega programa Aplikativna kineziologija izvedli meritve za dobro počutje na delovnem mestu. Rezultati so bili odlični, zaposleni pa pozitivno presenečeni nad ugotovitvami in pozitivnim odnosom do dela s strani študentov.
Tako Tea Knap, diplomantka II. stopnje študijskega programa Varstvo narave in mlada raziskovalka, kot podiplomski študent študijskega programa Aplikativne kineziologije, Leon Marc, sta poudarila, da je bila pozitivna izkušnja obojestranska, predvsem pa dobrodošla, saj so se tudi študenti na ta način preizkusili v praksi, kar v predavalnicah ni možno. Študentje so ob asistenci pedagoških mentorjev z univerze in delovnimi mentorji iz različnih podjetij, s kreativnim razmišljanjem, inovativnimi pristopi k razreševanju izzivov, ki obstajajo na trgu, pridobili nova znanja, razvili kompetence ter si po končanju študija morda olajšali vstop na trg dela.
Pedagoški mentorici, doc. dr. Dorjana Zerbo Šporin in doc. dr. Silva Bratož, sta predstavili svoj vidik in izpostavili, da so take priložnosti, ki študentom omogočajo praktična znanja več kot dobrodošle.
Več o javnem razpisu
Več o projektih in predstavitve partnerjev
3 s področja sredozemskega kmetijstva:
- Proučitev razvojnih možnosti in izdelava idejne rešitve za vzpostavitev delovanja Centra Purisima (KZ AGRARIA KOPER, z.o.o.),
- Proizvodne tehnologije za pridelavo in predelavo industrijske konoplje v tržne namene (KonektOn, Center poslovnih storitev, d.o.o.),
- Z razvojem standardov kakovosti ter spletne aplikacije do povezanega podeželja (KonektOn, Center poslovnih storitev, d.o.o.)
3 s področja biodiverzitete in varstva narave:
- Oživeli kamni (Biro obala d.o.o.)
- Hotel Hudournik (Frank proizvodnja strojev Andrej Frank s.p.)
- Predacija vranov v Krajinskem parku Sečoveljske soline (Soline Pridelava soli d.o.o.)
3 s področja informacijskih tehnologij:
- Nadzor dostopa do Interneta preko WiFi omrežja (Talpas d.o.o.)
- Razvoj poročilnega sistema v okviru VISa (Talpas d.o.o.)
- Pametna hišna malina – PAHIMA (PRODATA, Primož Lukunič s.p.)
3 s področja aplikativne kineziologije:
- Identifikacija parametrov tenziomiograma za merjenje mišične utrujenosti (SensMed d.o.o. Podjetje za inženiring in tehnično svetovanje)
- Vrednotenje mišičnega neravnovesja pri ljudeh z bolečino v spodnjem delu hrbta (SensMed d.o.o. Podjetje za inženiring in tehnično svetovanje)
- Implementacija vadbe na recept zaposlenih podjetja ACTUAL I.T. (ACTUAL I.T. d.d.)
2 s področja edukacijskih ved (inovativni pristopi k zgodnjemu učenju tujega jezika):
- Razvoj inovativnih pristopov k zgodnjemu učenju tujega jezika (Euro Nobile, Nevija Božič s.p.)
- Skozi gibanje do tujega jezika (Euro Nobile, Nevija Božič s.p.)
Za več informacij:
Mirella Baruca
Samostojna svetovalka za odnose z javnostmi
Univerza na Primorskem / Universita` del Litorale / University of Primorska
Titov trg 4, 6000 Koper
tel.: +386 (05) 611 75 43
gsm: +386 (040) 457 510
e-mail: Mirella.Baruca@upr.si