Za študijsko leto 2010/2011 smo razpisali 2.430 prostih vpisnih mest na 29 dodiplomskij študijskih programov prve stopnje (21 univerzitetnih programov in 8 visokošolskih programov). Prvo prijavo za študij na programih UP je oddalo 1919 kandidatov, od tega se jih je v prvem vpisnem roku vpisalo 1.027, kar je v primerjavi z lanskim letom glede na prejete prijave za skoraj 4 odstotke več kandidatov.
Če seštejemo skupaj število sprejetih kandidatov v prvem vpisu in število prijavljenih v drugem vpisnem roku, dobimo 1827 študentov, kar je v primerjavi z letom poprej za 102 študenta več. V letošnjem študijskem letu je po prvem vpisnem obdobju trem članicam uspelo povišati odstotek vpisanih kandidatov, in sicer Fakulteti za matematiko in naravoslovne tehnologije (UP FAMNIT), Fakulteti za turistične študije – Turistica (UP FTŠ) ter Visoki šoli za zdravstvo Izola (UP VŠZI), ki je, skupaj s Pedagoško fakulteto (UP PEF), zaradi prevelikega števila prijav vpis celo omejila. Nekoliko manjši v primerjavi z letom poprej pa je vpis na Fakulteti za humanistične študije (UP FHŠ) in na Fakulteti za management (UP FM). V splošnem lahko ugotovimo, da se je v letošnjem študijskem letu za vpis v študijske programe UP zanimalo več kandidatov. Končni podatki o vpisanih študentih v dodiplomski študij bodo na voljo predvidoma sredi oktobra, po tretjem vpisnem roku, ki se izteče 5. oktobra 2010.
UP je v obdobju sedmih let razvila obsežen niz kakovostnih študijskih programov s področja humanizma in družboslovja, v zadnjih letih pa tudi s področja naravoslovja in tehnike. Ob tem je prorektor za znanstveno-raziskovalno in razvojno delo,
prof. dr. Rado Pišot, po sprejetem predlogu vloge za akreditacijo podrobneje predstavil nadaljnje postopke za ustanovitev nove članice UP, in sicer Fakultete za ergonomske in kineziološke študije – UP FENIKS: »S predlagano fakulteto bomo na UP z uporabo naravoslovnih orodij pri reševanju medicinskih in družboslovnih vprašanj zapolnili vrzel v slovenskem prostoru. Ciljna področja zaposlovanja diplomantov fakultete bodo v gospodarstvu kot tudi v javnem sektorju, svoja znanja bodo tako uporabljali na raznovrstnih delovnih mestih, kot recimo: ergonom, »fitness« inštruktor, osebni trener, zdravnikov pomočnik, delavec v preventivi, prehranski svetovalec, raziskovalec in razvojni delavec na področjih fiziologije, biomehanike, fizioterapije, itd. . Njihovo delo bo usmerjeno predvsem k zagotavljanju varnega delovnega okolja, boljšega zdravja in večje gibalne učinkovitosti in delazmožnosti ljudi.«
UP FENIKS bo tako usposabljala kadre, ki razumejo gibalne zmožnosti in omejitve gibanja človeka, razumejo odzivanje človeka v različnih specifičnih okoljih (npr. vlaga, vročina, mraz, nadmorska višina, različni poklici, …); so sposobni podrobne analize specifičnih življenjskih okolij ter priprave protokolov optimizacije učinkovitosti delovanja posameznika ter možnosti prilagajanja delovnega okolja; znajo prepoznati in preučevati posledice interakcije človeka in okolja ter poznajo preventivno delovanje s ciljem trajnostnega razvoja; so sposobni oblikovati strategije in programe promocije gibalne/športne aktivnosti kot dejavnika kakovosti življenja; delujejo v smeri zagotavljanja zdravja in delovne uspešnosti.
V univerzitetnem kampusu Livade v Izoli so v prvem stolpiču, ki se pospešeno gradi, predvideni tudi matični prostori UP FENIKSA z ustrezno infrastrukturo (predavalnice, tehnični in računalniški laboratoriji, itd.). Glede na to, da bosta študijska programa Aplikativne kineziologije prve in druge stopnje pričela z izvajanjem že v študijskem letu 2010/11, je sklenjen dogovor, da se programa do izgradnje Kampusa* izvajata v novo zgrajeni stavbi Srednje tehnične šole Koper. Nov kompleks bo z infrastrukturo več kot zadovoljeval potrebe izvedbe študijskih programov, vključno s prostorom za laboratorij Inštituta za kineziološke raziskave, ki bo del svoje dejavnosti selil iz lokacije Ortopedske bolnišnice Koper, in telovadnicami za izvedbo praktičnega pouka.
Na osnovi dosedanjega raziskovalnega sodelovanja inštituta IKARUS - Inštituta za kineziološke raziskave pri UP ZRS, UP FAMNITA in UP PEF, se bo nova fakulteta povezovala tudi v prihodnje tako s članicami UP, kot širše; sodelavci na raziskovalnih projektih z Univerz v Trstu, Vidmu, Manchestru, z Reke so že izrazili zanimanje za sooblikovanje magistrskih in doktorskih študijskih programov, nekateri ugledni tuji znanstveniki pa že sodelujejo v magistrskem programu Aplikativne kineziologije kot predavatelji. V sklopu zunanje izbirnosti predmetov bodo lahko študentje izbirali znotraj članic UP (na primer FAMNIT, FVZ, PEF in druge) oziroma na sorodnih fakultetah drugih univerz, tako v regiji (Univerza v Trstu, Univerza v Vidmu, Univerza na Reki, Univerza v Ljubljani, Univerza v Zagrebu) kot tudi drugod po svetu.
Predstavitev izr. prof. dr. Aleksandra Panjeka (na sliki)Aleksander Panjek je diplomiral iz Zgodovine na Filozofski fakulteti Univerze v Trstu (1994) in doktoriral iz Ekonomske zgodovine na Univerzi v Bariju (1999). Naziv doktorja znanosti je bil v Sloveniji nostrificiran z odločbo Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani (2003). Na UP je zaposlen od leta 2003. Je višji znanstveni sodelavec na članici UP Znanstveno raziskovalnem središču (UP ZRS) ter izredni profesor na UP Fakulteti za humanistične študije (UP FHŠ).
Raziskovalna dejavnost: Osrednje področje njegovega raziskovalnega dela obsega gospodarsko in družbeno zgodovino novega veka, posega pa tudi v novejšo dobo. Doslej se je posvetil različnim tematikam, zlasti zgodovini mest in podeželja, posebej agrarnemu gospodarstvu in družbi starega reda, razvoju mest, kulturni krajini, gospodarskim politikam, migracijam ter turizmu. Območje raziskovanja obsega predvsem Primorsko oziroma obmejno območje Slovenije, Italije in Avstrije, ki ga obravnava kot stični prostor med Srednjo Evropo in Sredozemljem. V sklopu svojega raziskovalnega dela je daljši čas prebil v Avstriji, in sicer posebej na Univerzah v Gradcu in Celovcu z dvema raziskovalnima štipendijama »Alpe – Jadran« v letih 1995 in 1996. V letih 2001-2005 je delal kot raziskovalni štipendist na Oddelku za geografske in zgodovinske vede Univerze v Trstu. Raziskoval je v arhivih v Gorici, Trstu, Vidmu, Benetkah, Pazinu, Gradcu, Celovcu, Dunaju, Rimu, Ženevi in Parizu. Predaval je na znanstvenih konferencah v Sloveniji, Italiji, Švici in na svetovnem kongresu gospodarske zgodovine v Helsinkih na Finskem (2006) ter v Utrechtu na Nizozemskem (2009). Objavil je tri znanstvene monografije in več znanstvenih prispevkov.
Pedagoška dejavnost: Na univerzi je najprej predaval na Univerzi v Ferrari (1997-1998), nato pa več let na Univerzi v Trstu 1998-2006 (predmeti: Zgodovina kmetijstva, Zgodovina turizma, Gospodarska zgodovina novega veka in novejše dobe). Poleg tega je bil v letih 2000 in 2001 predavatelj Zgodovine turizma na »Alpen-Adria Sommeruniversität –Tourismusmanagement« na Braču (Hrvaška) v organizaciji dunajske »Wirtschaftsuniversität«. Od leta 2005 predava na UP FHŠ, in sicer pri predmetih Gospodarska zgodovina in Strukture institucij: materialna civilizacija in ekonomija na dodiplomskem študiju ter na podiplomskem študiju. Bil je mentor ali somentor pri 15-ih zaključenih diplomskih nalogah (Univerza v Trstu).
Aleksander Panjek je namestnik predstojnika Inštituta za zgodovinske študije UP ZRS; član Komisije za študijske zadeve in član Komisije za mednarodno in meduniverzitetno sodelovanje Univerze na Primorskem (predstavnik UP ZRS); svetovalec rektorja UP za evropske projekte in pomočnik direktorja UP ZRS za mednarodno sodelovanje; predsednik Znanstvenega sveta SLORI Slovenskega raziskovalnega inštituta v Italiji.
Znanje jezikov: slovenščina, angleščina, italijanščina,nemščina, francoščina, hrvaščina.
Znanstvena bibliografija dr. Panjeka v je dostopna prek spletnih strani www.cobiss.si.
*Kampus Livade:
Projekt sofinancira Evropska unija v okviru Evropskega sklada za regionalni razvoj. Program čezmejnega sodelovanja Slovenija – Italija 2007-2013.
Naslov projekta: Čezmejna mreža za sonaravno upravljanje okolja in biotske raznovrstnosti / Rete transfrontaliera per la gestione sostenibile dell’ambiente e la biodiversità.
Akronim projekta: SIGMA2.
Za dodatne informacije:
Mirella Baruca, samostojna svetovalka za odnose z javnostmi
Univerza na Primorskem / Universita` del Litorale / University of Primorska
Titov trg 4, 6000 Koper
tel.: +386 (05) 611 75 43
fax: +386 (05) 611 75 61
e-mail: mirella.baruca@upr.si
http: www.upr.si