Skupno akcijo GOSPODARSTVENIK PRIMORSKE sta pred tremi dnevi, letos že štirinajstič zapovrstjo, pripravili vodilni medijski hiši Primorske novice in Radio Koper - Regionalni RTV center Koper-Capodistria.
Gre za izbor najuspešnejših gospodarskih družb, zasebnikov in vodilnih osebnosti primorskega gospodarstva, ki ga medija opravljata na osnovi realnih kazalcev gospodarske uspešnosti, končni izbor pa opravi komisija sestavljena iz novinarjev uredništev za gospodarstvo.
Vsebinska obogatitev tradicionalne prireditve je bil letos pogovor z ministrico za gospodarstvo, mag. Darjo Radić, ministrom za delo, družino in socialne zadeve dr. Ivanom Svetlikom in ministrom za zunanje zadeve Samuelom Žbogarjem, ki ga bosta vodili novinarki Ingrid Kašca Bucik (Radio Koper) in Sonja Ribolica (Primorske novice).
Poleg nagrad GOSPODARSTVENIK PRIMORSKE za izjemne dosežke na področju gospodarstva, Radio Koper in Primorske novice v sodelovanju z obema primorskima univerzama podeljujejo tudi nagrado PRIMORSKI UM znanstveniku za uvajanje vrhunskega znanja v prakso.
Iskrene čestitke prof. dr. Darku Darovcu!
Obrazložitev nagrade za Primorski um prof. dr. Darku Darovcu, znanstvenenemu svetniku
Predlagatelj: Univerza na Primorskem, februar 2011
Prof. dr. Darko Darovec, rojen leta 1961 v Kopru, je leta 1987 diplomiral z nazivom profesor zgodovine in sociologije kulture, 1994 je prejel naziv magister arhivistike, 1998 pa je bil promoviran v doktorja znanosti za področje zgodovinskih ved na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani.
Od leta 2000 uspešno vodi Znanstveno-raziskovalno središče Univerze na Primorskem (UP ZRS). V vmesnem času je vršil tudi dolžnosti dekana Fakultete za humanistične študije Koper (UP FHŠ), kjer je od samega začetka sodeloval tako pri razvoju ustanove kot pripravi posameznih študijskih programov, obenem pa pri ustanavljanju Univerze na Primorskem.
Dr. Darovec vodi in sodeluje v številnih mednarodnih in nacionalnih projektih, med katerimi velja posebej izpostaviti vodenje v letu 2010 pridobljenega mednarodnega projekta »Shared Culture« - Strateški projekt za poznavanje in dostopnost skupne kulturne dediščine, Interreg IIIA Slovenija – Italija 2007-2013, sofinanciran iz Programa čezmejnega sodelovanja Slovenija – Italija 2007—2013, ki je namenjen valorizaciji in promociji skupne kulturne dediščine slovensko-italijanskega čezmejnega območja, izhajajoče iz skupne zgodovinske dediščine vplivov Beneške republike. V okviru navedenega projekta bo raziskana, strokovno obnovljena in javnosti predstavljena palača Baseggio - Borilnica v starem mestnem jedru Kopra. Vodilni partner projekta je UP ZRS, partnerji pa Univerza v Benetkah, Univerza v Vidmu, Regione Veneto, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Mestna občina Koper in Samoupravna skupnost italijanske narodnosti Koper.
Hkrati je redni profesor na UP FHŠ in avtor številnih znanstvenih člankov in monografij, ki so izšle doma in v tujini. Sodeloval je tudi na številnih mednarodnih znanstvenih sestankih, jih organiziral v sodelovanju z drugimi mednarodnimi znanstveniki in univerzitetnimi ustanovami ter izvedel več vabljenih predavanj na tujih univerzah in znanstvenih ustanovah.
Dr. Darovec je odgovorni urednik znanstvene revije Acta Histriae s prispevki mednarodno uveljavljenih avtorjev, ki se ukvarjajo z metodološko dovršenimi pristopi v preučevanju socialne, pravne, demografske in gospodarske zgodovine ter zgodovine institucij in historične antropologije, ter glavni urednik znanstvene revije Annales, v kateri se objavljajo prispevki z različnih področij družboslovja in humanistike. Reviji sta uvrščeni v priznani mednarodni citatni bazi Thomson Reuters: Social Science Citation Index in Arts & Humanities Citation Index.
V letu 2010 je pri univerzitetni založbi Forum iz Vidma izšel v italijanskem jeziku dopolnjen prevod njegove znanstvene monografije Kratka zgodovina Istre, ki z novim, aktualnim in nadvse zanimivim orisom zgodovine Istre ostaja ključno in mednarodno referenčno gradivo za poznavanje istrske zgodovine. V tem letu je mdr. tudi vodil in uredil objavo Statuta izolskega komuna iz leta 1360 - edinstvenega dokumenta, ki predstavlja pomembno kulturno, civilizacijsko in pravno dediščino mesta Izole in celotne Istre. S prevodom starega izolskega statuta v slovenski jezik ob 650-letnici izolskega statuta se je uspešno zaključil večletni projekt sodelovanja z Občino Izola.
Dr. Darko Darovec na področju raziskovanja zgodovine Istre in Sredozemlja, zgodovine ustanov, uprave, pravosodja, gospodarske zgodovine, historične demografije, migracij, materialne in duhovne kulture, dosega vrhunske rezultate, kar ga uvršča na prvo mesto po znanstvenih točkah (Sicris) med slovenskimi humanisti v letu 2010. S svojim pedagoškim in raziskovalnim delom ter kot direktor ene izmed članic univerze, Darko Darovec pomembno prispeva k dvigu akademskih standardov in ugleda Univerze na Primorskem v domačem in mednarodnem prostoru.
Oglejte si posnetke prireditve fotografa Leona Caharije.