Univerza
-
MENI
-
Univerza
- Predstavitev
- COVID-19 in UP
- Univerza v številkah
- Članice
- Univerzitetna knjižnica
- Univerzitetni centri
- Predpisi
- Varstvo osebnih podatkov in KIJZ
- Temeljni dokumenti
- Razpisi
-
Nagrade UP
- Častni doktor Univerze na Primorskem
- Častni senator Univerze na Primorskem
- Zaslužni profesor Univerze na Primorskem
- Svečana listina mlademu visokošolskemu učitelju oziroma delavcu ali znanstvenemu delavcu oziroma raziskovalnemu sodelavcu Univerze na Primorskem
- Zlata plaketa Univerze na Primorskem
- Zlata plaketa Univerze na Primorskem (fizične in pravne osebe)
- Nagrada Srečko Kosovel za študente
- Nagrada sklada za znanstveno odličnost
- Nagrada sklada za pedagoško odličnost
- Zahvala strokovnemu sodelavcu
- Medijski center
- Vpis
- Študij
- Mednarodno sodelovanje
-
Raziskovanje
- Raziskovanje na UP
- Odličnost v raziskovanju
- Organiziranost
- Znanstvena produkcija
- Infrastruktura
- Promocija znanosti
- Za raziskovalce
- Etika v raziskovanju
-
Raziskovalna področja
- Medkulturni študiji
- Zgodovina in dediščina
- Jezik in literarne študije
- Komuniciranje in mediji
- Geografija
- Management
- Edukacijske vede
- Matematika
- Računalništvo in informatika
- Biodiverziteta in varstvo okolja
- Sredozemsko kmetijstvo in okolje
- Trajnostna raba lesa
- Zdravje in zdravstvena preventiva
- Turizem
- Psihologija
- Politologija, sociologija, komuniciranje, etika in kulturologija v managementu
- Finance
- Ekonomija
- Inoviranje
- Kakovost
- Univerza in okolje
- Vizitka
-
Univerza
- PODMENI
- INDEX
Odbor za podeljevanje nagrad RS na področju šolstva 2013 je odločil, da letos podeli 11 nagrad in sicer na šestih področjih: 1 nagrado za predšolsko vzgojo, 2 za osnovno šolo, po 3 za srednje in visoko šolstvo ter po 1 za področje izobraževanja odraslih in izobraževanje otrok s posebnimi potrebami. Štiri od teh nagrad so za življenjsko delo, sedem pa jih je za izjemne dosežke na področju šolstva.
V nadaljevanju podajamo utemeljitvi nagrajenk z Univerze na Primorskem.
- Prof. dr. Lucija Čok | Nagrada za življenjsko delo na področju visokega šolstva
Dr. Lucija Čok je znanstvena svetnica in redna profesorica za področje didaktike italijanščine in večjezičnosti na Univerzi na Primorskem. V svojem več desetletij dolgem raziskovalnem in pedagoškem delu je pustila pomembne sledi na različnih ravneh vzgoje in izobraževanja: poučevala je v osnovni šoli in na gimnaziji; bila je svetovalka za tuji in drugi jezik na enoti Zavoda za šolstvo v Kopru; poučevala je na Pedagoški fakulteti v Ljubljani, oddelku v Kopru. Kot predstojnica oddelka in prva direktorica Znanstveno- raziskovalnega središča v Kopru je pomembno prispevala k temu, da je oddelek prerasel v fakulteto najmlajše slovenske univerze.
Leta 2000 je bila prva vršilka dolžnosti dekanje novoustanovljene Fakultete za humanistične študije; v letih od 2000 do 2002 pa je bila ministrica za šolstvo, znanost in šport v takratni vladi RS. Kot ministrica je pomembno prispevala k oblikovanju nekaterih podlag za vključitev Slovenije v evropski raziskovalni prostor in k sooblikovanju dokončne podlage za ustanovitev Univerze na Primorskem. Leta 2003 je bila izvoljena za prvo rektorico Univerze na Primorskem – bila je tudi prva rektorica v Sloveniji. Njeno rektorsko delo je poleg razvoja kakovostne in inovativne univerze še posebej zaznamovala povezanost med univerzo in gospodarstvom.
Bogato raziskovalno in pedagoško delo Lucije Čok je na področju večjezičnosti in medkulturnosti tesno prepleteno. Sodelovala je pri usposabljanju učiteljev tujih jezikov, pri nastanku Evropskega jezikovnega portfolija, Prereza jezikovne politike Slovenije; je avtorica in soavtorica znanstvenih člankov in učbenikov na področju učenja jezikov; vodila je več mednarodnih in domačih projektov s področja politike sožitja jezikov in kultur, zgodnje večjezičnosti. Za uspešno izvedene projekte večjezikovnih politik je prejela več priznanj, npr. naslov viteza akademskih palm za promocijo francoskega jezika in kulture (1999), naslov viteza Legije časti (2006), ki ga je podelil francoski predsednik, naslov II Commendatore della Repubblica Italiana za poučevanje in razvoj italijansko-slovenske dvojezičnosti (2005).
- Prof. dr. Mara Cotič | Nagrada za izjemne dosežke na področju visokega šolstva
Dr. Mara Cotič je redna profesorica za področje didaktike matematike na Univerzi na Primorskem. Kot profesorica matematike je najprej poučevala na Srednji kovinarski in prometni šoli v Kopru, nato pa je najprej na Univerzi v Ljubljani in pozneje na Univerzi na Primorskem “prehodila” pot od asistentke do redne profesorice za didaktiko matematike. V letu 2008 je bila izvoljena v prodekanjo za znanstveno raziskovalno in mednarodno dejavnost, v letu 2009 pa za dekanjo Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem, ki jo še danes uspešno vodi. Uspela je, da so na fakulteti nastali novi temeljni študijski programi na vseh treh bolonjskih stopnjah, ki so odmevni tako v slovenskem prostoru in širše. V času njenega dekanovanja je univerza dobila tudi prve doktorje znanosti edukacijskih ved.
Dr. Mara Cotič je edina redna profesorica za področje didaktike matematike v Sloveniji. Kot odlično profesorico za predmeta didaktika matematike in elementarna matematika jo prepoznavajo tudi študentje in študentke, saj je vsa leta med najvišje ocenjenimi visokošolskimi učitelji na fakulteti. Prihodnjim vzgojiteljem in učiteljem predstavlja sodobne modele poučevanja in učenja matematike, v katerih se prepletajo strokovna matematična znanja in razumevanje spoznavnih zmožnosti različno starih otrok. Njeno pedagoško delo je podprto tudi z raziskovalno dejavnostjo, ki poteka v domačih in mednarodnih projektih, med katerimi so npr. Uvajanje sodobnih metod in pristopov v delo učiteljev matematike; Vključevanje informacijske tehnologije v modele poučevanja in učenja; projekt TEMPUS – The Improvement of Mathematics Education in Secondary Schools. Na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem je organizirala več mednarodnih znanstvenih srečanj, na katerih so bili obravnavani izsledki sodobnih znanstvenih spoznanj o zgodnjem poučevanju matematike. Kot prepoznavna raziskovalka na področju vzgoje in izobraževanja je bila vključena tudi v več strokovnih komisij, npr. v predmetno kurikularno komisijo za matematiko (1996—1998); predmetno komisijo za nacionalne preizkuse znanja iz matematike (2001—2005); nacionalno strokovno skupino za pripravo bele knjige o vzgoji in izobraževanju v Republiki Sloveniji (2009—2011).
Udeležence je nagovoril minister za izobraževanje, znanost in šport dr. Jernej Pikalo, ki je dejal, da so učitelji »svoboda in prihodnost« in ob tem izpostavil, da učiteljski poklic ni zgolj poklic ali služba, temveč je od nekdaj mnogo več. Minister je nagrajencem čestital za prejete nagrade in ob svetovnem dnevu učiteljev, ki ga obeležujemo 5. oktobra.
Slovesnosti se je udeležil tudi rektor Univerze na Primorskem, prof. dr. Dragan Marušič, ki je nagrajenkama osebno čestital.
Čestitkam se ponosno pridružujemo tudi zaposleni na Univerzi na Primorskem.
Vir fotografij: MIZŠ, RTVSLO
Oglejte si tudi prispevek podelitve, ki ga je predvajala RTV TV SLO preko naslednje povezave: http://ava.rtvslo.si/predvajaj/v-zivo-tv-slovenija-1/tv.slo1/#ava2.174241270;;