Prihaja 8ECM: Kdo bo koga? (O epidemiji COVID-19)
Tokratna videopredstavitev prof. dr. Dragana Marušiča je v prvi vrsti namenjena razmisleku o epidemiji COVID-19. Če uberemo pogled preko konceptov konstant, spremenljivk in simetrije iz zadnjih dveh videov, lahko Covid-19 interpretiramo kot tipičen primer zunanjega izziva za človeško skupnost na vseh ravneh, od družine kot osnovne celice pa hierarhično navzgor do celotne civilizacije. »Covid je strukturni problem, ker zajeda v osnovni vrednostni sistem človeške skupnosti. In tako ga gre obravnavati, če želimo biti uspešni v boju z njim,« poudarja dr. Marušič. Najprej je potrebno analizirati reinfekcije in odgovoriti na vprašanje, koliko časa drži naravna imunost po prebolelem Covidu.
»To bi moralo biti ključno vprašanje za tiste, ki jih skrbi morebitni jesenski val,« meni dr. Marušič, ki natančno predstavi postopek izračuna koeficienta nevarnosti ponovne okužbe za nekoga, ki je že bil okužen, ter koeficient nevarnosti okužbe za člana splošne populacije Slovenije. Kot dokaže z uporabo matematičnih formul, je naravna imunost po prebolelem kovidu primerljiva s Pfizerjevim cepivom.
Pri reševanju matematičnih problemov pa včasih ugotovimo, da uporabljena metoda ne bo dala polne rešitve, zato je potrebno poiskati nove. »Prvi odziv pred dobrim letom dni je bil na liniji socialnega distanciranja, drugi na liniji cepilne preventive, umanjkala pa je še tretja linija: iskanje primernega zdravila. Čredna imunost je možna samo v kombinaciji prebolelih in cepljenih. Iskanje primernega zdravila je nujen naslednji korak,« poudarja dr. Marušič, ki izpostavi Ivermectin. »Za 18 afriških držav okoli ekvatorja, kjer to zdravilo jemljejo profilaktično se je izkazalo, da imajo bistveno manjšo incidenco COVID-a kot druge afriške države. To bi moral biti znak za akcijo. In ker akcije ni, kvečjemu kaka protiakcija, še dodatna vprašanja: Zakaj blokade v znanstvenih revijah rezultatov raziskav v zvezi s tem zdravilom? Zakaj blokade na socialnih omrežjih? Je morda zdravljenje z njim prepoceni?« izpostavlja dr. Marušič.
In kaj lahko pričakujemo v bližnji prihodnosti? Prihodnji ukrepi bodo morali biti podkrepljeni s preverljivimi in izračunljivimi znanstvenimi napotki. »Vzporedno s tem pa bi veljalo, četudi samo virtualno, z ritualom 'ene same izbire' osrediščiti čimvečje število posameznikov. Če bi se morali odločiti za eno samo vodilo/pravilo, ki naj narekuje naše skupno življenje, katero bi to bilo? In če bi morali iz sebe odluščiti vse želje, razen ene same, katera bi ostala? Verjamem, da bi bilo konfliktnih odgovorov malo in poenotenje veliko. Zase odgovor poznam,« zaključuje svoje razmišljanje prof. dr. Dragan Marušič.
Celotni videoposnetek si lahko ogledate spodaj: