Naslov projekta: Collective actions for improving the conservation status of the sea turtle populations
Akronim: LIFE EUROTURTLES
Spletna stran: https://www.euroturtles.eu/#/
Koordinator: Croatian Natural History Museum, Hrvaška
Partnerske institucije:
- Univerza na Primorskem, Slovenija
- Sapienza University of Rome, Italija
- WWF Italia, Italija
- Blue World Institute of Marine Research and Conservation, Hrvaška
- University of Cyprus, Ciper
- Department of Fisheries and Marine Research, Ministry of Agriculture, Rural Development and Environment, Ciper
- Archelon - The Sea Turtle Protection Society of Greece, Grčija
- Nature Trust Malta, Malta
Sodelujoča članica na UP: Univerza na Primorskem, Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, Slovenija
Vodja projekta na UP: Dr. Lazar Bojan
Financer projekta: Evropska komisija, Program Life
Trajanje projekta: 1. 9. 2016–31. 8. 2021
Opis projekta:
Projekt »Euroturtle - Collective actions for improving the conservation status of the EU sea turtle populations« je usmerjen na celostno varovanje evropskih populacij glavate karete skozi razvoj koordiniranih varstvenih ukrepov ter s povezovanjem glavnih razmnoževalnih in prehranjevalnih habitatov v vodah Evropske unije.
V Sredozemskih vodah Evropske unije živi ena največjih svetovnih populacij glavate karete, morske želve, ki je kot prednostna vrsta uvrščena na seznam strogo zavarovanih vrst Direktive o habitatih EU. Njena glavna gnezdišča so v Grčiji in na Cipru, prehranjevalna območja pa se nahajajo v plitvih vodah Jadrana. Razvoj turizma na gnezdiščih, naključni ulov več kot 11 tisoč želv letno samo v Jadranskemu morju, onesnaževanje in degradacija habitatov ter klimatske spremembe so le nekatere izmed človeških aktivnosti, ki danes ogrožajo regionalne populacije morskih želv.
Učinkovito varstvo teh migratornih organizmov, pomembnih za ohranjanje zdravih morskih ekosistemov, je možno samo s skupnim, koordiniranim pristopom vseh držav, ki si delijo ključne habitate morskih želv. Takšen koncept čezmejnega varstva je osnova projekta Euroturtle, ki je usmerjen na zmanjšanje vplivov antropogenih dejavnikov na gnezdišča in prehranjevalna območja morskih želv, zmanjšanje negativnih posledic ribolova, izboljšanje morske strategije EU, razširitev in izboljšanje upravljanja območij Natura 2000 pomembnih za varstvo morskih želv, promocijo in ozaveščanje javnosti ter vzpostavitev mreže za varstvo ogroženih morskih vrst. Projekt vključuje tudi razvoj novih znanstvenih metod in alternativnih orodij za monitoring in varstvo populacij, predvsem v morskih habitatih. Prav to je naloga, ki jo bo skupaj opravila interdisciplinarna ekipa strokovnjakov in raziskovalcev Oddelka za biodiverziteto in Oddelka za aplikativno naravoslovje UP FAMNIT ter UP IAM.
