Evropski sklad za regionalni razvoj - ESRR
- Domov
- UP & okolje
- Projekti Univerze na Primorskem
- Projekti strukturnih skladov
- Evropski sklad za regionalni razvoj - ESRR
Leto: UP REACT-EU – Informacijsko komunikacijska tehnologija za izvajanje pedagoških študijskih programov Univerze na Primorskem
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije je 23. januarja 2023 objavilo Javni razpis REACT-EU: Informacijsko komunikacijska tehnologija za visokošolske zavode, ki izvajajo pedagoške študijske programe v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020 (v nadaljnjem besedilu: OP EKP 2014-2020), prednostne osi 15: »Spodbujanje odprave posledic krize v okviru REACT-EU - ESRR«, prednostne naložbe »Spodbujanje odprave posledic krize v okviru pandemije COVID - 19 in priprava zelenega, digitalnega in odpornega okrevanja gospodarstva.«
Univerza na Primorskem je uspešno oddala vlogo »UP REACT-EU: Informacijsko komunikacijska tehnologija za izvajanje pedagoških študijskih programov Univerze na Primorskem«.
Namen investicijskega projekta je blažitev posledic, ki jih je prizadejala pandemija covida-19 na področju izobraževanja, zato se bo na fakultetah, ki izvajajo pedagoške študijske programe, vzpostavilo simulacijsko učno okolje, kakršno je v osnovnih in srednjih šolah, ki bo omogočalo kakovostno didaktično uporabo IKT v pedagoškem procesu in razvoj didaktične uporabe IKT za poučevanje. Za uresničitev navedenega je treba zagotoviti dovolj izobraževanju na daljavo prilagojene IKT za zanesljivo poučevanje in učenje na daljavo. Na ta način bo učečim omogočen dostop do znanja, s čimer se bodo blažile posledice pandemije covida-19.
Cilj
Do 30. 9. 2023 bo vzpostavljeno simulacijsko učno okolje, ki bo omogočalo kvalitetno didaktično uporabo IKT v pedagoškem procesu in razvoj didaktične uporabe IKT za poučevanje oz. izobraževanje na daljavo, za razvoj in uvajanje izobraževalnega ekosistema v virtualnem okolju, ki bo podpiral kombinirano učenje (ang. blended learning) z možnostjo hitrega prehoda v kakovostno spletno poučevanje. S tem se bo povečala agilnost izobraževalnega prostora, da se bo lahko učinkovito odzival in prilagajal na spremembe v okolju.
Ukrepi
Ukrep 1: Vzpostavitev 7 sodobnih učilnic.
Ukrep 2: Vzpostavitev WiFi dostopnih točk v objektih s sodobnimi učilnicami.
Ukrep 3: Dodatna IKT oprema za izvajanje pedagoških študijskih programov.
Ukrep 4: Zagotovitev licenc, potrebnih za izvajanje pedagoških študijskih programov.
Višina odobrenih sredstev za operacijo je 229.920,48 EUR, od tega znaša:
Rezultati operacije
V obdobju od 20. januarja 2023 do 30. septembra 2023 bo:
Zaključek operacije: 30. 9. 2023.
Posredniški organ:
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije
Upravičenec:
Univerza na Primorskem
Kontakt
Projektna pisarna Univerze na Primorskem
E-pošta: projektna.pisarna@upr.si
Povezava na spletno mesto evropske kohezijske politike v Sloveniji: evropskasredstva.si
Povezava na spletno mesto EU skladi: https://www.eu-skladi.si
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru prednostne osi 15. »Spodbujanje odprave posledic krize v okviru REACT-EU-ESRR« in prednostne naložbe »Spodbujanje odprave posledic krize v okviru pandemije COVID-19 in priprava zelenega, digitalnega in odpornega okrevanja gospodarstva«.
Leto: PIVKA.KRAS.PRESIHA - Izboljšanje stanja ohranjenosti vrst in habitatnih tipov Krajinskega parka Pivška presihajoča jezera
Akronim: PIVKA.KRAS.PRESIHA
Koordinator: Občina Pivka, Krajinski park Pivška presihajoča jezera
Partnerske institucije:
- Univerza na Primorskem
- Zavod RS za varstvo narave
- Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije – Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica
Sodelujoča članica na UP: Univerza na Primorskem, Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, Slovenija
Vodja projekta na UP: Dr. Surina Boštjan
Financer projekta: Evropski sklad za regionalni razvoj – ESRR, RS, Ministrstvo za okolje in prostor
Trajanje projekta: 1. 9. 2020-30. 9. 2023
Opis projekta:
Cilj projekta je izboljšati stanje kvalifikacijskih habitatnih tipov in vrst na Natura 2000 območju.
S projektnimi aktivnostmi bodo izboljšali stanje dveh kvalifikacijskih habitatnih tipov (habitatnega tipa presihajoča jezera in habitatnega tipa vzhodna submediteranska suha travišča) in šestih kvalifikacijskih vrst (strašničin mravljiščar, travniški postavnež, hribski škrjanec, pisana penica, veliki pupek in mali podkovnjak.)
Na projektnem območju so procesi, pritiski in nevarnosti, ki imajo negativen vpliv na stanje ohranjenosti nekaterih Natura 2000 habitatnih tipov in vrst. Območje habitatnega tipa presihajoča jezera ogroža opuščanje košnje ter posledično zaraščanje in izginjanje mozaičnosti krajine. Grožnja je tudi onesnaženost podzemnih voda, ki ob obilnih padavinah s sabo na površje prinesejo izcedne vode iz jam, vrtač in brezen, onesnaženih zaradi odpadkov, neeksplodiranih ubojnih sredstev in pretiranega gnojenja. Velik pritisk na jezera predstavljajo tudi vse večji in neurejen obisk ter rekreacijske dejavnosti v parku.
Da bi uveljavili kmetovanje, ki bo primerno za obravnavane vrste in habitatne tipe, bodo odkupili kritična zemljišča na teh zemljiščih sklenili pogodbeno varstvo ali skrbništvo. Primerno kmetovanje bodo izvajali z ustreznim časom in intenziteto košnje, krčenje zarasti na kmetijskih površinah in izvajanje paše po sistemu čredink. Sočasno bodo odstranjevali invazivne tujerodne vrste. Za izboljšanje stanja velikega pupka bodo dva kala obnovili in dva vzpostavili na novo. Da bi izboljšali stanje netopirja stanja malega podkovnjaka, bodo na kotiščih uredili izletne line in druge posege v netopirjevih zatočiščih.
Ker se obiskovanje jezer in celotnega območja povečuje, bodo uredili mrežo vstopnih točk s prostori za parkiranje. Urejena mreža poti bo prispevala k nadzorovanemu usmerjanju obiskovalcev, s tem se bodo negativni vplivi obsika zmanjšali. V mrežo poti bodo vključili urejene vstopne točke. Pot bo potekala v bližini projektnih aktivnosti, kar bo prispevalo tudi k ozaveščanju obiskovalcev o ukrepih za izboljšanje in ohranjanje HT ter kvalifikacijskih vrst. V prizidku Ekomuzeja Pivških presihajočih jezer in ob njem bo interpretacija habitatnih tipov in vrst ter druge interpretacijske in izobraževalne aktivnosti.
Ob zaključku projekta bo v boljšem ohranitvenem stanju 78 ha zemljišč. Projekt je eden od prednostnih projektov v okviru Programa upravljanja območij Natura 2000 (2015–2020).
Leto: KTT2.0 Konzorcij za prenos tehnologij iz JRO v gospodarstvo
Akronim: KTT2.0
Spletna stran: http://jro-ktt.si
Koordinator: Institut Jožef Stefan
Partnerske institucije:
- Univerza na Primorskem
- Univerza v Ljubljani
- Univerza v Mariboru
- Kemijski inštitut
- Nacionalni inštitut za biologijo
- Kmetijski inštitut Slovenije
- Fakulteta za informacijske študije v Novem mestu
Sodelujoča članica na UP: Univerza na Primorskem, Fakulteta za management, Center za razvoj in prenos znanja
Vodja projekta na UP: Dr. Hojnik Jana
Financer projekta: Evropski sklad za regionalni razvoj – ESRR, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport
Trajanje projekta: 1. 9. 2017-30. 6. 2022
Vrednost projekta: 5.939.070 €
Opis projekta:
Namen Konzorcija za prenos tehnologij iz JRO v gospodarstvo (KTT) je spodbuditi krepitev povezav in sodelovanja med javnimi raziskovalnimi organizacijami (JRO) in gospodarstvom ter krepitev kompetenc pisarn za prenos tehnologij (TTO), raziskovalcev in podjetij. Eden ključnih ciljev KTT je, da se krepi komercializacija že razvitih znanstvenih rešitev in spodbudi povpraševanje ter krepitev razvojnih kompetenc. Tako se spodbudi proces prenosa znanstvenih odkritij iz JRO v podjetja z namenom nadaljnjega razvoja in komercializacije, kar pomeni prenos v javno korist in gospodarsko izrabo za povečanje družbene blaginje in vpliva na ustvarjanje nove vrednosti. Tako postanejo že razvite tehnologije širši javnosti in gospodarskim subjektom bolj dostopne, torej da se podrobneje predstavi dejavnosti prenosa znanja in tehnologij, aktivnosti konzorcija in partnerjev, združi vse deležnike pri procesu prenosa znanja in tehnologij ter ponudi skupen pregled ponudbe slovenskih JRO za podjetja.
Leto: InnoRenew CoE - Renewable materials and healthy environments research and innovation centre of excellence
Akronim: InnoRenew CoE
Spletna stran: https://innorenew.eu/sl/about/project/
Koordinator: Univerza na Primorskem
Partnerske institucije:
- Univerza v Mariboru
- Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije
- Zavod za gradbeništvo Slovenije
- Inštitut za celulozo in papir
- InnoRenew CoE
Sodelujoča članica na UP: Univerza na Primorskem, Inštitut Andrej Marušič, Slovenija
Vodja projekta na UP: Dr. Kutnar Andreja
Financer projekta: Evropski sklad za regionalni razvoj – ESRR, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport
Trajanje projekta: 1. 4. 2017–31. 8. 2022
Vrednost projekta: 39.031.109,68 €
Opis projekta:
Projekt vključuje operacijo “Renewable Materials and Healthy Environments Research and Innovation Centre of Excellence – InnoRenew CoE”. Operacijo delno sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj ter Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Operacija se izvaja v okviru Prednostne osi 1 »Mednarodna konkurenčnost raziskav, inovacij in tehnološkega razvoja v skladu s pametno specializacijo za večjo konkurenčnost in ozelenitev gospodarstva«, Prednostna naložba 1.1 »Krepitev infrastrukture za raziskave in inovacije ter zmogljivosti za razvoj odličnosti na tem področju, pa tudi spodbujanje pristojnih centrov, zlasti takšnih, ki so evropskega pomena« v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike 2014–2020.
Cilj operacije je izgradnja centra odličnosti, ki bo izkoristil znanstveno odličnost in kompetence slovenskih udeležencev s sodelovanjem in podporo naprednega tujega partnerja, Inštituta Fraunhofer Wilhelm-Klauditz (Fraunhofer WKI). InnoRenew CoE bo z raziskovanjem rabe obnovljivih materialov razvil, izboljšal in promoviral inovativne izdelke, procese, storitve, poslovne modele in sisteme za pametna, trajnostna in moderna grajena okolja za vse generacije.
Z izvajanjem projekta se bo dvignila tehnološka raven eksperimentalno raziskovalnega dela vseh partnerjev kohezijskega konzorcija. Poleg boljše organiziranosti in kakovosti raziskovalnega dela bodo novi prostori in oprema omogočili posodobitev nekaterih obstoječih preiskovalnih metod in uvajanje nekaterih novih metod, kar bo vplivalo na dvig kakovosti znanstveno-raziskovalnih dosežkov in izboljšanje podpornega okolja za gospodarstvo, to pa bo pripomoglo h konkurenčnejšemu gospodarstvu.
Leto: TURIZEM 4.0 – obogatene turistične izkušnje
Akronim: Turizem 4.0
Spletna stran: www.tourism4-0.org
Koordinator: ARCTUR d.o.o
Partnerske institucije:
- Univerza na Primorskem
- Univerza v Ljubljani
- Univerza v Mariboru
Sodelujoča članica na UP: Univerza na Primorskem, Fakulteta za turistične študije Portorož - Turistica
Vodja projekta na UP: Dr. Križaj Dejan
Financer projekta: Evropski sklad za regionalni razvoj – ESRR, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport
Trajanje projekta: 1. 10. 2018-30. 9. 2021
Opis projekta:
Turizem se je od nekdaj prilagajal družbenemu in tehnološkemu razvoju. Danes je turizem eden največjih ekonomskih sektorjev, saj omogoča globalno mobilnost ljudi zaradi počitnic, počitka in rekreacije, poslov, zdravja, izobrazbe in druga. Turizem generira 10,2% BDP in 292 milijonov delovnih mest, s čimer prispeva k ustvarjanju delovnih mest in dobička, zaščiti okolja, ohranjanju culture in lajšanju revščine, trdi Svetovna turistična organizacija. V kolikor želi še naprej igrati tako pomembno vlogo v gospodarstvu, se mora ponovno prilagoditi sodobnemu času.
Glede na naraščanje turistične dejavnosti v prihodnosti je nujno, da se v izogib negativnim posledicam turizma na družbeno in naravno okolje zagotavlja trajno rast te dejavnosti. Hkrati mora vsaka destinacija stalno inovirati, če želi konkurirati z drugimi destinacijami. Platforma Turizem 4.0 rešuje oba problema s kreiranjem okolja stalne inovacije v turističnem sektorju. Pri tem v razvoj novih turističnih produktov vključuje svoje uporabnike in omogoča prost dostop do zbranih podatkov, s čimer omogoča raziskave potrošnikov in spodbuja inoviranje s pomočjo sodobne tehnologije. Pravzaprav je cilj raziskovalnega projekta dolgoročen, kajti povezovanje zasebnega in javnega sektorja z uporabniki v kolaborativen inovacijski proces je najhitrejši način za ustvaritev uporabniku prijaznega produkta, ki je zaželen. Zaradi tega smo prepričani, da bo platforma hitro postala popularna med deležniki in bo v prihodnosti nepogrešljiva.
Namen projekta Turizem 4.0 je ustvariti testno okolje za ta ključni trenutek tukaj, v Sloveniji. Z združitvijo upravljavcev fizičnih prostorov (mest, občin) z vodilnimi slovenskimi raziskovalnimi in izobraževalnimi ustanovami na tem področju ter najboljšimi tehnološkimi strokovnjaki in razvijalci želimo ustvariti inovativen ekosistem, ki črpa izkušnje iz bogate zgodovine turističnega poslovanja in, v skladu s tehnološkim razvojem, ustvarja čarobnost združevanja digitalnega in fizičnega sveta v eno, obogateno turistično doživetje. Rezultat je nova oblika dinamičnega sistema sodelovanja med vsemi deležniki v turizmu, ki pospešuje nastanek nove generacije turističnih aplikacij, storitev in procesov za njimi, ki temeljijo na resničnih potrebah in željah turistov.
Leto: IQ DOM Inteligentni dom nove generacije zasnovan na pametnih napravah in lesu
Akronim: IQ DOM
Spletna stran: www.iq-home.si
Koordinator: Gorenje gospodinjski aparati, d.d.
Partnerske institucije:
- ALPLES, d.d.
- CBD d.o.o.
- COSYLAB, laboratorij za kontrolne sisteme, d.d.
- ELGOLINE d.o.o
- INTECH-LES, razvojni center, d.o.o.
- KOLEKTOR GROUP d.o.o.
- Lumar INŽENIRING, podjetje za inženiring in storitve d.o.o.
- ROBOTINA, Podjetje za inženiring, marketing, trgovino in proizvodnjo d.o.o.,
- Roto d.o.o.
- Seltron d.o.o
- SI.MOBIL telekomunikacijske storitve, d.d
- Strip’s d.o.o
- Špica International d.o.o.
- Institut “Jožef Stefan”
- TECES, Tehnološki center za električne stroje
- KRONOTERM d.o.o
- Univerza na Primorskem
- Univerza v Ljubljani
- Univerza v Mariboru
- Zavod Lesarski grozd
Sodelujoča članica na UP: Univerza na Primorskem, Inštitut Andrej Marušič
Vodja projekta na UP: Dr. Kutnar Andreja
Financer projekta: Evropski sklad za regionalni razvoj – ESRR, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport
Trajanje projekta: 1. 9. 2016-30. 8. 2019
Opis projekta:
V okviru programa IQ DOM razvijamo tehnološke rešitve, ki bodo povezane med seboj tvorile “Inteligentni dom nove generacije zasnovan na pametnih napravah in lesu”. Tak dom bo zgrajen iz človeku prijaznih naravnih materialov – zlasti lesa, ter bo hkrati predstavljal novo paradigmo na področju prilaganja človeku z neinvazivno umetno inteligenco. Značilnost razvitih tehnologij oziroma končnih gradnikov bo integracija, adaptivnost ter napredna, človeku prijazna inteligenca.
Program, sofinanciran v okviru Strategije pametne specializacije, združuje 25 meddisciplinarnih razvojnih projektov, ki pokrivajo tri stebre – lesno verigo s stavbnim delom, področje inteligentnih naprav ter inteligentnega upravljanja doma. Vsi trije stebri predstavljajo celoto zelenega inteligentnega doma, ki skrbi tako za ljudi, ki v njem živijo, kot za okolje, v katerem se nahaja. Razvoj umetne inteligence za upravljanje doma bo pomenil bistven preskok iz avtomatiziranega doma v človeku prilagodljiv samoučeči se dom. Sistem bo temeljil na uporabnikovem obnašanju, ki ga bomo spremljali skozi pametne naprave, vgrajene v domu in umetno inteligenco, ki bo uporabnikove navade posnemala in s tem poenostavila upravljanje doma ter hkrati še dodatno znižala porabo energije.
V okviru konzorcija je 26 partnerjev iz gospodarstva in raziskovalnih organizacij. Razvili bomo vrsto globalno prebojnih tehnologij, od razvoja izolativnih gradnikov na bazi nano delcev, alternativnih tehnologij magnetokaloričnega hlajenja, tehnologije nizkotemperaturnega pranja s kavitacijo, alternativne tehnologije Solid State gretja z mikrovalovi ter Thick filma za uporabo v gospodinjskih aparatih, sistemov za napredno upravljanje z energijo, sistemov povezljivosti ter uporabo umetne inteligence za upravljanje doma. Vzpostavljen bo tesen prenos znanj iz javnih raziskovalnih organizacij (JRO) v gospodarstvo. Pomemben bo tudi prispevek k trajnostnem razvoju z usmeritvijo v Life Cycle Analysis ter razvojem nekaterih naprednih rešitev na področju torefikacije, magnetokaloričnega hlajenja ter rešitvami z znatnimi energetskimi prihranki, s čimer bomo z realizacijo programa pustili sled na področju trajnostnega razvoja tudi na svetovni ravni.
Leto: ExplorEdu - Sistem za identifikacijo, management in ponovno uporabo informacij o izobraževalnih dogodkih in prosto dostopnih izobraževalnih vsebinah v sloveniji in svetu
Akronim: ExplorEdu
Spletna stran: www.ouslovenia.si/project/exploedu
Koordinator: Institut “Jožef Stefan”
Partnerske institucije:
- Univerza v Ljubljani
- Univerza v Mariboru
- Univerza na Primorskem
- Univerza v Novi Gorici
- Vrtec Trnovo
- Osnovna šola Savsko naselje
- Šolski center Kranj
Sodelujoča članica na UP: Univerza na Primorskem, Fakulteta za management
Vodja projekta na UP: Dr. Florjančič Viktorija
Financer projekta: Evropski sklad za regionalni razvoj – ESRR, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport
Trajanje projekta: 1. 11. 2014-30. 9. 2015
Opis projekta:
ExplorEdu – sistem prosto dostopnih spletnih storitev in mobilnih aplikacij za avtomatsko identifikacijo, zajem, bogatenje, urejanje, poglobljene analize in inteligentno uporabo prosto dostopnih izobraževalnih virov, obstoječih spletnih in mobilnih izobraževalnih storitev, študij in rezultatov raziskovalnih projektov, učnih načrtov, pravil in zakonodaje v Sloveniji in svetu.
Namen projekta ExplorEdu je vzpostaviti spletno storitev za avtomatski zajem, strukturiranje in analizo vseh relevantnih podatkov in informacij odprtega izobraževanja ter mobilne kliente za kontestualno pregledovanje, usmerjeno spreminjanje in pol-avtomatsko krerianje prosto dostopnih izobraževalnih modulov za potrebe ciljnih skupin učiteljev, vodji usposabljanja, profesorjev, učencev ter raziskovalcev. ExplorEdu spletne storitve bodo predstavljale temeljne tehnologije, ki bodo uporabljene v obstoječih infromacijskih storitvah kot sta npr. SIO in ScienceAtlas, OpeningupSlovenia (http://www.ouslovenia.net/) portalu ter kot osnova storitvi UNESCO katedre odprtih tehnologij za prosto dostopne učne vire in odprto učenje. ExplorEdu mobilne aplikacije bodo služile kot osnova za kontekstualno in usmerjeno preiskovanje ter pol-avtomatsko strukturiranje odprtih izobraževalnih modulov. Uporabljene tehnologije in rešitve bodo temeljile na obstoječih odprtih storitvah, ki so bile razvite na IJS in ki so del aplikacij kot so: http://newsfeed.ijs.si, http://enrycher.ijs.si, http://eventregistry.org, http://searchpoint.ijs.si, http://scienceatlas.si, iDiversiNews (App Store) in http://videolectures.net.