Programi mobilnosti
- Domov
- UP & okolje
- Svetovna partnerstva
- Programi mobilnosti
Erasmus+ je Evropske komisije, ki podpira aktivnosti na področju izobraževanja, usposabljanja, mladih in športa v vseh sektorjih vseživljenjskega učenja (šolsko izobraževanje, visoko šolstvo, nadaljnje izobraževanje, aktivnosti mladih itd.) v programskem obdobju 2021-2027.
V okviru programa Erasmus+ je mogoča učna mobilnost posameznikov. Pri tem ta ukrep zasleduje naslednje cilje tovrstne mobilnosti:
V okviru CEEPUS programa obstajata dve možnosti za mobilnost:
Mobilnost je lahko tudi predmet bilateralnega sporazuma med Univerzo na Primorskem in tujo univerzo oz. med dvemi fakultetami. V sporazumih je večinoma opredeljeno sodelovanje in vzajemno priznavanje opravljenih obveznosti na tuji instituciji. V okviru takšnega sporazuma finančna sredstva običajno niso na voljo (je pa možna mobilnost v okviru lastnih sredstev).
Nekatere mobilnosti se izvajajo tudi znotraj okvirjev mednarodnih projektov. Tako v preteklosti kot tudi trenutno, je UP FAMNIT uspešno pridobil finančno podporo za mednarodne mobilnosti v okviru bilateralnih projektov (ARRS) in strukturnih skladov. Primer slednjega je projekt Mobilnost slovenskih visokošolskih učiteljev na Univerzi na Primorskem.
Program je namenjen krepitvi človeškega kapitala in podpira razvoj kompetenc za 21. stoletje, boljšo povezanost izobraževanja in usposabljanja z realnim okoljem, razvoj podpornih ukrepov za vključevanje v življenje in delo posebnih skupin. Spodbuja razvoj ukrepov za boljše usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja ter krepitev institucionalne zmogljivosti za dobro upravljanje, medsektorsko in medresorsko sodelovanje.
Izmenjave so omogočene tudi izven obstoječih programov mobilnosti. V večini primerov gre za individualne dogovore med posameznikom in tujo institucijo/partnerji, zlasti v primeru bilateralnih raziskovalnih projektov oziroma za mobilnosti v okviru obstoječih mrež, akcij in projektov.