Biodiverziteta in varstvo okolja
- Domov
- Raziskovanje
- Raziskovalna področja
- Biodiverziteta in varstvo okolja
Vodja raziskav in kontaktna oseba: izr. prof. dr. Vladimir Ivović
Univerza na Primorskem je aktivno vključena v raziskave na širokem področju biodiverzitete in varstva okolja. Raziskovalno je usmerjena na preučevanje biotske raznovrstnosti, področje varstva okolja in področje obravnave onesnaženosti zraka in pristaniškega okolja.
Prednostni geografski območji raziskav na področju biotske raznovrstnosti in njene trajnostne rabe sta jugovzhodna Evropa in vzhodno Sredozemlje, zajemajo pa naslednja področja: klasična taksonomija, morfometrija, molekularna ekologija, populacijski monitoring, ekosistemske raziskave in koevolucija v ekoloških sistemih.
Na področju varstva okolja se raziskave osredotočajo predvsem na ocenjevanje vplivov na okolje in njihovo zmanjševanje, tako na področju monitoringa zraka, vode in vpeljavo sistemskih rešitev za zmanjševanje vplivov na okolje kot tudi trajnostne rabe lesa.
Področje onesnaženosti zraka in pristaniškega okolja pa obravnava onesnaženost zraka in okolja z vidika vpliva na zdravje ljudi in drugih živih bitij. V ta namen je bil razvit sistem za celovito predstavitev meteoroloških podatkov in podatkov o onesnaženosti zraka (TARU).
Raziskave na področju biodiverzitete in varstva okolja se izvajajo v okviru Oddelka za biodiverziteto, ki je organizacijska enota Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem. Raziskave in pedagoško delo raziskovalne skupine oddelka so usmerjeni v proučevanje naravnih specifičnih danosti jugozahodne Slovenije, njeno delovanje pa sega tudi preko meja Slovenije, predvsem na območje Balkanskega polotoka.
Oddelek preučuje biodiverziteto na nivojih vrstne, genetske ter ekosistemske raznovrstnosti, poleg tega pa se ukvarja tudi s konkretnimi varstvenimi ukrepi. Uspešen je pri pridobivanju nacionalnih in mednarodnih projektov s področja botanike, zoologije, genetike, parazitologije, ekologije in biotske raznovrstnosti. Raziskovalci oddelka se ukvarjajo tudi z varstvom ogroženih kopenskih in morskih vrst ter ekosistemov.
Raziskovalci oddelka svoje raziskovalno znanje predajajo mlajšim generacijam. Vključeni so v dodiplomske študijske programe Varstvena biologija, Agronomija, Bioinformatika in podiplomske študijske programe Varstvo narave (2. stopnja) ter Varstvena biologija (3. stopnja). Poleg tega pa svoje znanje redno posredujejo tako stroki kot tudi javnosti preko znanstvenih in poljudnih objav v različnih revijah in časopisih.
Oddelek se zavzema tudi za promocijo znanosti in popularizacijo naravovarstvenih vsebin tako v lokalnem okolju kot tudi v širšem slovenskem prostoru ter onkraj državnih meja. Prav temu so namenjeni Biološki večeri. Iniciativa oddelka na področju državljanske znanosti je iskanje tujerodnih ploskih črvov v Sloveniji in Step Change Navigator in Citizen Science.