Evropska noč raziskovalcev 2022 - Znanost za vse - pridruženi dogodek
- Domov
- Raziskovanje
- Promocija znanosti
- Evropska noč raziskovalcev 2022 - Znanost za vse - pridruženi dogodek
Projekt Znanost za vse je pridruženi dogodek MSCA in Pobude državljanov Evropske unije, ki se financira v okviru ukrepov Marie Skłodowske Curie. Razpis je: HORIZON-MSCA-2022-CITIZENS-01 (ukrepi Marie Skłodowske-Curie Evropska noč raziskovalcev 2022 -2023).
PROGRAM EVROPSKE NOČI RAZISKOVALCEV 2022 - ZNANOST ZA VSE - PRIDRUŽENI DOGODEK
8.00 – 18.00 ura
Lokacije: dvorišče Pretorske palače, prostori UP, vajalnica na Muzejskem trgu 2, Prostori UP Fakultete za humanistične študije, Oddelka za arheologijo in dediščino v dvorišču UP Fakultete za management Izolska vrata 2
16.30 -19.30 ura
Lokacija: občina Kozina - Hrpelje, Mitski park
Preddogodk: Razstava – multisenzorna predstavitev: »POLYLEG 0.2 – časovna matrica upodobitve«
Bo odprta 10.-30. septembra v prostorih UP
Raziskovalci UP: izr. prof. dr. Boris Kavur, izr. prof. dr. Tilen Žbona.
»POLYLEG 0.2 - časovna matrica upodobitve« je stičišče predstavitve znanstvenih dognanj s presekom intervencije vizualno umetniških posegov. Skupaj tvorijo konglomerat upodobitev oblik - to je tistih sporočilnih vrednosti, ki vplivajo na vsebinske transformacije vizualnega koda.
V ta namen se z interdisciplinarnim pristopom iz zgodovinskih kontekstov, časovnih razvojev in sprememb na podlagi evolucijskih smernic tvori estetizacija. V procesu sledi spremljanje predpostavk konstrukta novih futurističnih form, ki se vežejo na sporočilni prenos koda vidnega, dekodificiranega in haptičnega zaznavanja. Razstava se bo tokrat posvetila predstavitvi silicija, transformativnega materiala, ki je omogočil kibernetsko revolucijo ter oblikoval svet, ki ga živimo.
»POLYLEG 0.2 - časovna matrica upodobitve« predstavlja ponazoritev umetno zgrajene oblike na podlagi znanstvenih dosežkov, ki se porajajo v večplastni obliki. Skozi umetniško in znanstveno predstavitev dojemanja podatkovnih in slikovnih baz razvito v multisenzorno izkušenjsko podoživljanje se obiskovalec znajde umeščen v nanovo zgrajeno obliko. Individualizirano dojemanje, ki ga lahko opišemo zgolj skozi ambivalentno multivokalnost sprejemanja in zavračanja umetnosti, tvori bazični pogoj za aktivni vstop v diskurzivno polje razumevanja vloge znanosti in umetnosti v prihodnosti.
Lokacija: Univerza na Primorskem Rektorat, dvorišče Pretorske palače in UP FHŠ
Delavnica: Kitajski izumi: papir in tisk
Termin izvedbe: 9.00 -15.00 ure
Izvajalci: Konfucijeva učilnica Koper Univerze na Primorskem
Eden izmed najpomembnejših kitajskih izumov je zagotovo papir. Prvi papir naj bi izdelali že 2 stoletji pr.n.št. Prvi papir je nastal iz lubja, ponekod na jugu kitajske pa riževih listov. Rižev papir še danes uporabljajo za zapisovanje kaligrafije ter v slikarstvu. S širšo uporabo papirja in zapisovanja, so bili Kitajci tudi prvi, ki so iznašli tisk.
Na delavnici se bodo učenci/dijaki tudi sami preizkusili v zapisovanju kitajskih pismenk na rižev papir.
Lokacija: pritličje stavbe Armerija UP Rektorat
Predstavitev: Predstavitev izsledkov raziskave o vpogledih turističnih deležnikov v turizem po COVID-19 skozi TourismFromZero podkast
Termin izvedbe: 9.00 -- 15.00 ure
Raziskovalci: magistrski študent Rudi Medved in mentor Dejan Križaj
TourismFromZero podkast je ena od idej, ki jih je podprla mentorska skupina TourismFromZero iniciative in je nastal na pobudo magistrskega študenta FTŠ Turistice, Rudija Medveda. Tako kot najbolj zanimiva doživetja tudi najbolj zanimive osebne in karierne izkušnje ponujajo lokalni strokovnjaki, aktivni na terenu. Epizode so nova baza turističnega in podjetniškega znanja, saj so obravnavane teme povezane z razvojem turistične ponudbe, sodelovanjem deležnikov na destinaciji, premagovanjem pandemije in mnogo več. Rudi Medved hkrati podkast uporablja kot raziskovalno metodo, s katero bo prikazal, kako si različni turističnih deležniki predstavljajo turizem po pandemiji COVID-19.
Preberite več o tem na:
Lokacija: pritličje Stavbe Armerija UP Rektorat
Predstavitev: Predstavitev izsledkov raziskav na preseku projektov Fairbnb in UP FTŠ sTOUdio Turistica
Termin izvedbe: 9.00 -- 15.00 ure
Raziskovalec: doktorski študent Tadej Rogelja
Marca 2020 je bila ustanovljena globalna iniciativa #TourismFromZero, katere namen je bil pridobiti odzive in ideje turističnih deležnikov glede ponovnega zagona turizma. Ena izmed idej je bila rezervacijska platforma #LocalsFromZero (pred kratkim združena z globalno zadrugo Fairbnb), v kateri so se množično aktivirali študenti UP FTŠ Turistice. Namen platforme je nuditi pomoč manjšim lokalnim turističnim ponudnikom skozi mrežo skavtov, ki identificirajo takšne ponudnike in jim omogočijo, da postanejo vidni. Doktorski študent Tadej Rogelja, bo predstavil izsledke kvalitativnih in kvantitativnih raziskav med mladimi (potencialnimi skavti) in njihovem potencialu za odpornejši turizem.
Preberite več o tem na:
Lokacija: prostori Kariernega centra UP v dvorišču Pretorske palače in Rektorata UP
Delavnica: Karierna košarica KC UP: CV in kompetenčni portfolijo
Izvajalci: zaposleni v Kariernem centru UP
DELAVNICA TRAJA DVE ŠOLSKI URI
Življenjepis (CV) je naše marketinško orodje, s katerim "prodajamo" svoje znanje, veščine in kompetence.
V časih, ko je konkurenca na trgu dela velika, mora biti naš CV pripravljen tako, da bo zgolj v nekaj kratkih trenutkih prepričal o naših sposobnostih vsakega delodajalca. Ko CV pošiljamo, mu pogosto dodamo motivacijsko pismo, ki je njegova dopolnitev.
Živimo pa tudi v času, ko so različne oblike pridobivanja dodatnih znanj, veščin in kompetenc široko dostopne. Da bi jih lahko čim bolje predstavili navzven, je priporočljivo vodenje osebnega kompetenčnega portfolija.
Na delavnici se bodo udeleženci naučili:
Preberi več na: https://kariernicenter.upr.si/si/vsezivljenjsko-ucenje/delavnice/
Lokacija: prostori Kariernega centra UP v dvorišču Pretorske palače in Rektorata UP
Delavnica: Karierna košarica KC UP: Strast, poslanstvo, poklicanost ali poklic?
Izvajalci: zaposleni v Kariernem centru UP
DELAVNICA TRAJA DVE ŠOLSKI URI
Prepoznavanje osebnih močnih področij in kariernih usmeritev. Delavnica je namenjena dijakom, ki se odločajo za študij oziroma bi si želeli poiskati odgovore, kaj bi radi počeli v prihodnosti.
Na delavnici se udeleženci seznanijo z:
Poskušajo tudi prepoznati lastne želje za prihodnje življenje in se seznanijo z načini identifikacije lastnih potencialov in njihove uporabe pri vodenju osebne kariere.
Preberi več na: https://kariernicenter.upr.si/si/vsezivljenjsko-ucenje/delavnice/
Lokacija: dvorišče Pretorske palače in Rektorata UP
Delavnica: Vstopimo v svet naravoslovja in matematike
Termini izvedbe: 10.00 - 12.00 in 15.00 - 17.00 ure
Raziskovalci: izr. prof. dr. Nataša Dolenc - Orbanić, Nastja Cotič, viš. pred. Petra Furlan, viš pred.doc. dr. Marina Volk, Bernarda Habe, Špela Bužinel.
V sklopu delavnice bomo pripravili nekaj zanimivih in igrivih naravoslovnih in matematičnih dejavnosti. Pripravili bomo 5 kotičkov, kjer bodo obiskovalci vstopili v zanimivi svet naravoslovja in matematike. Delavnice bodo namenjene učencem od 1. do 5. razreda. Cilj naravoslovnih dejavnosti je otroke seznaniti z enostavnimi poskusi, s katerimi bodo spoznali nekaj osnovnih naravoslovnih postopkov. Cilj matematičnih dejavnosti je razvijanje prostorskih predstav otrok in razvijanje logičnega mišljenja. V kotičkih se bodo skupine izmenjevale, vsaka skupina bo preizkusila vse dejavnosti
Lokacija: dvorišče Pretorske palače in Rektorata UP
Delavnica: EU kotiček
Termini izvedbe: 8.00 - 16.00 ure
Izvajalca: dr. Esakkiammal Sudha Esakkimuthu, štipendistka MSCA, Mario Benkoč, Informacijska točka Europe Direct Koper – Capodistria
Informacijska točka Evropske unije Europe Direct Koper – Capodistria bo s stojnico, informativnim gradivom o delovanju in programih Evropske unije, svetovanjem, zabavno namizno igro EU namigi (in natisnjeno talno podlago igre za igranje igre tako, da je figurica človek) ter interaktivnim kvizom o raziskovanju v Evropski uniji sodelovala na Evropski noči raziskovalcev 2022 - pridruženem dogodku.
http://www.europedirect.si, https://www.facebook.com/EuropeDirectKoper/
TWITTER: https://twitter.com/ED_Koper
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/ed_kopercapodistria/?hl=e
Lokacija: dvorišče Pretorske palače in Rektorata UP
Predstavitev: Trajnostni embalažni material na biološki osnovi
Termin izvedbe: 9.00 - 16.00 ure
Raziskovalka: dr. Esakkiammal Sudha ESAKKIMUTHU
Obiskovalci lahko pogledajo razstavljene trajnostne embalažne materiale narejene na biološki osnovi. Modificiran kompozitni material na osnovi lignina-PLA z različnimi masnimi odstotki se proizvaja z mešanjem taline, ki mu sledi metoda brizganja. Dobljeni vzorci kompozitnih materialov na biološki osnovi bodo razstavljeni in bodo prestavljene njihove značilnosti (mehanske, toplotne in vodoodporne lastnosti). Raziskava je rezultat projekta "PACK-NIN", ki ga financira individualna štipendija Marie Skłodowska-Curie Actions.
Več informacij na: https://msca-pack-nin.com/
DELAVNICA GOSTOJOČIH RAZISKOVALCEV Z UNIVERZE V NOVI GORICI
Lokacija: dvorišče Pretorske palače in Rektorata UP
Delavnica: Čarobni mediji
Termin izvedbe: 9 - 16 ure
Raziskovalka: Eszter Polonyi (Fakulteta za humanistiko/Raziskovalni center za humanistiko)
Določene slike spreminjajo način pogleda človeka na stvari. Na dogodku bomo udeležence popeljali na krajši sprehod skozi zgodovino tehničnih slik in naprav, ki so se uporabljale za preučevanje in izboljšanje človeškega vida. S pomočjo čarobnih naprav iz zbirke predmetov, ki so povezani z mediji, bomo spoznali različne vrste vizualnosti in spoznali zgodovino gibljivih slik, ročno animiranih slik, optičnih iluzij, 3D pogleda in virtualnih slik.
DELAVNICA GOSTOJOČIH RAZISKOVALCEV Z UNIVERZE V NOVI GORICI
Lokacija: dvorišče Pretorske palače in Rektorata UP
Delavnica: Večjezične igre
Termin izvedbe: 9 - 16 ure
Raziskovalke: Katarina Gomboc Čeh, dr. Greta Mazzaggio, dr. Sara Andreetta, dr. Alessandra Zappoli (Fakulteta za humanistiko/Center za kognitivne znanosti jezika/Večjezičnost velja – podružnica Bilingualism Matters)
"Večjezičnost velja" je slovenska podružnica "Bilingualism Matters", mednarodne svetovalne službe za dvojezičnost, ki je ustanovljena v Edinburghu s sedežom v Centru za Kognitivna znanost o jeziku Univerze v Novi Gorici. Organizirajo aktivnosti z ciljem vključevanja in obveščanja širše javnosti o prednostih dvojezičnosti.
Obiskovalci Evropske noči raziskovalcev bodo vključeni v večjezične igre:
- večjezični Domino: igrajte Domino tako, da povežete besede in številke iz drugih jezikov. Koliko veš?
- večjezični Spomin: trenirajte svoj spomin in svoje jezikovne sposobnosti z iskanjem enakih memori kartic v različnih jezikih
- jezikovne družine: ali ste vedeli, da je jezike mogoče razvrstiti v različne družine?
Poiščite svojo, bodite hitrejši od druge ekipe!
Pridružite se in se zabavajte z nami!
Lokacija: Univerza na Primorskem Rektorat, dvorišče Pretorske palače in UP FHŠ
Delavnica: Rubikova kocka
Termin izvedbe: 8.00 -16.00 ure
Raziskovalki: dr. Nina Chiarelli, dr. Branko Kavšek in Aljaž Kosmač
Rubikova kocka je najbolje prodajana mehanska uganka/igrača na svetu. Leta 1974 jo je izumil madžarski profesor arhitekture Ernő Rubik, da bi svojim študentom pomagal pri razumevanju prostorskih objektov. Klasična Rubikova kocka ima vsako od šestih ploskev razdeljeno na devet manjših kvadratov v isti barvi, tradicionalno v beli, rdeči, modri, oranžni, zeleni in rumeni. Poznamo pa tudi različne izpeljanke: kocke, ki imajo ploskve razdeljene na 4, 16, 25 kvadratkov; piramido, ki ima ploskve razdeljene na štiri trikotnike;…
Na delavnici si bomo ogledali, kako izgleda Rubikova kocka od znotraj. Spoznali bomo, koliko možnih postavitev ima in osnovne metode za reševanje ter skušali kocko tudi sami rešiti.
Lokacija: Univerza na Primorskem Rektorat, dvorišče Pretorske palače in UP FHŠ
Delavnica: Spoznajmo poliedre
Termin izvedbe: 8.00 -16.00 ure
Raziskovalci: dr. Izidor Hafner, dr. Nino Bašić in Manca Vodopivec
Polieder je geometrijsko telo, ki je omejeno s končnim številom ravnih ploskev. Ploskve se stikajo v robovih, robovi pa se stikajo v ogliščih. Lahko si jih predstavljamo kot trirazsežni analog mnogokotnikom v ravnini. Čeprav so poliedri znani že iz antike, še vedno pritegnejo pozornost matematikov. Na delavnici bomo sestavljali poliedre z gradniki Polydron. Spoznali bomo pravilne poliedre in tudi takšne, ki niso pravilni. Poskušali bomo najti povezavo med številom ploskev, robov in oglišč poliedra. Spoznali bomo kaj pomeni, če je polieder konveksen in kaj je dual poliedra. Zanimali nas bodo predvsem simetrični poliedri, ki so v očeh matematikov še posebej lepi primerki. Z njihovo pomočjo bomo ugotavljali, kaj sploh pomeni simetrija. Najbolj zagrizene obiskovalce bomo s seznanili s točkovnimi grupami in jih naučili, kako lahko poiščemo točkovno grupo nekega poliedra. Letos bo posebna pozornost posvečena zlatim rombskim poliedrom. To so poliedri, katerih mejne ploskve so rombi z zlatim številom kot razmerjem diagonal.
Lokacija: vajalnica UP FAMNIT, Muzejski trg 2
Delavnica: Ste že slišali za glukozinolate?
Termin izvedbe: 9.00 -16. 00 ure
Raziskovalka: doc dr. Ana Miklavčič Višnjevac
Glukozinolati so naravni rastlinski proizvodi, ki vsebujejo dušik in žveplo in so vse bolj pomembni kot predhodniki arome, sredstva za preprečevanje raka in zaščitna sredstva za pridelke. Danes poznamo probližno 200 različnih molekul glukozinolatov. Vrtnine v katerih so prisotni glukozinolati, so brstični ohrovt, listnati ohrovt, zelje, brokoli, cvetača, redkev, kolerabica, rukvica in še nekatere druge. Glukozinolati se pojavljajo tudi v nekaterih poljščinah, kot so repa, oljna ogrščica in gorčica. Na UP FAMNIT-u v sodelovanju z InnoRenew CoE določamo glukozinolate v oljni ogrščici, med njeno predelavo in v končnem beljakovinskem pripravku. Oljna ogrščica in njeni beljakovinski pripravki namreč lahko vsebuje glukozinolate, ki lahko glede na strukturne razlike in različne koncentracije koristijo zdravju ali pa predstavljajo tveganje za zdravje ljudi. Več o tem boste zvedeli na delavnici.
Lokacija: Prostori UP FHŠ, Oddelka za arheologijo in dediščino v dvorišču UP FM
Delavnica: Kemijske analize v arheologiji
Termin izvedbe: 9 -15 ure
Raziskovalci: izr. prof. dr. Martina Blečić Kavur in izr. prof. dr. Boris Kavur
Z revolucioniranjem nizko-radioaktivnih naprav je prišlo do bistvenih sprememb v nedestruktivnih analitskih tehnikah materialov – predvsem metoda rentgenske fluorescence je našla svojo uporabo na smetiščih ter, za nas pomembno, v arheologiji. Rentgenska fluorescenca je oddajanje značilnih "sekundarnih" rentgenskih žarkov iz materiala, ki je bil vzburjen z bombardiranjem z visoko energijskimi rentgenskimi žarki ali gama žarki.
Danes s pomočjo prenosnih naprav lahko zelo hitro določimo na specifičnih omejenih točkah kemijsko sestavo številnih materialov. Rentgenska fluorescenca je danes uveljavljena metoda analize tako v laboratoriju kot v industriji. Zaradi dejstva, da je metoda v bistvu nedestruktivna, je še posebej privlačna za analizo arheoloških in muzejskih artefaktov. Zaradi nekaterih temeljnih značilnosti tehnike ni primeren za nekatere projekte, za katere se na prvi pogled zdi, da ne predstavljajo težav.
Lokacija: Mitski park Rodik, Hrpelje - Kozina
Kolesarjenje: Zgodbe iz zgodovine. Biotska raznovrstnost, kolektivno upravljanje in nove oblike družbenoekonomskih sistemov v slovenskih kraških vaseh.
Termin izvedbe: 16.30 - 19.30 ura
Raziskovalka: ddr. Giulia Beltrametti, MCSA štipendistka
V zadnjih letih je tema srenjske zemlje in upravljanja kolektivnih naravnih virov (kolektivno upravljanje zemljišč in naravnih virov) vse bolj prisotna v evropski pravno-politični razpravi, saj vključuje številne discipline (zgodovino, ekonomijo, sociologijo, antropologijo, arheologijo, okoljske študije) in je povezana z okoljskimi vprašanji in politikami ter vprašanji kulturne dediščine. S kolesarjenjem po vaseh Parka Škocjanske jame (in okrog), ki ga bo vodila raziskovalka raziskovalnega projekta Marie Curie OCHER dr. Giulia Beltrametti (UP FHŠ) v sodelovanju z osebjem parka, bomo razpravljali in razmišljali o tej temi. Kolesarska vožnja bo spletla simbolično mrežo med kraji, zgodbami, lokalnim znanjem in znanstvenimi študijami, s ciljem vzpostaviti dialog med vsemi udeleženci. Vključene bodo tudi lokalne skupnosti, slišali pa bomo tudi zgodbe o uspešnem kolektivnem upravljanju naravnih virov in politik dediščine.
Lokacija: Mitski park Rodik, Hrpelje - Kozina
Vodeni ogled: Ko zgodbe oživijo. Mitski park Rodik
Termin izvedbe: 16.30 - 19.30 ura
Raziskovalka: izr. prof. dr. Katja Hrobat Virloget
V Mitskem parku v Rodiku bomo oživeli zgodbe o mitski krajini na izviren in nepozaben način. Park je osnovan na zgodbah o šembilji, lintverju, ajdih, babi itd., ki so vezane na krajino. Njihov pomen bo pojasnila idejna snovateljica parka dr. Katja Hrobat Virloget iz Univerze na Primorskem Fakultete za humanistične študije. Pred strokovno interpretacijo zgodb pa bo nastopila lokalna pripovedovalka, Jasna Majda Peršolja, ki je vse rodiške zgodbe zapisala v knjigo, na osnovi česar je tudi nastal Mitski park. Ob lokalni pripovedovalki bo o pomenu »story-telling« govorila tudi slovenska strokovnjakinja, Špela Frlic, ki bo na delavnici tudi sama pokazala profesionalen način pripovedovanja zgodb. Obiskovalci bodo pozvani, da tudi sami interpretirajo izbrano zgodbo. Dogodek se bo odvijal na eni izmed lokacij Mitskega parka v naravi, na mestu, kjer se ena izmed zgodb odvija. Če smo s projektom Mitski park (Interreg Slovenia-Hrvaška) uspeli ohraniti in obiskovalcem pokazati zgodbe, vtisnjene v krajino, ter ob tem ponuditi strokovne interpretacije prek prenosa znanosti v širšo javnost, bomo prek Noči raziskovalcev pokazali na pomen ohranjanja te nesnovne dediščine pri življenju s pripovedovanjem starih zgodb na zabaven, privlačen in profesionalen način. Mitski park bo namreč obstal samo v primeru, da se nesnovna dediščina lokalnih zgodb ne »zamrzne«, temveč se obuja in iz nje črpa navdih za nova doživetja.
Preberi več o tem na:
9.00 – 18.00 ure
Lokacije: Univerzitetni kampus Livade in stavba Innorenew
9.00 – 18.00 ure
Lokacija: Arheološki park Simonov zaliv
8.00 – 14.00 ure
Lokacija: UP Fakulteta za vede o zdravju
Lokacija: Univerzitetni kampus Livade, Izola
Delavnica: Fantastične živali in kje jih posneti/ Detektiv divjih živali: razkrinkanje nevidnih divjih živali v našem okolju
Termin izvedbe: 9.00 - 15.00 ure
Raziskovalci Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT Aja Bončina in Luka Duniš v sklopu projekta Step Change, ki ga koordinira prof. Elena Bužan, bodo organizirali dve aktivnosti za osnovne in srednje šole Koper.
ŠOLE PROSIMO, DA SE VNAPREJ PRIJAVIJO NA DELAVNICO.
Učenci in učitelji osnovnih šol se bodo imeli priložnost udeležiti lova za zakladom, imenovanega »Fantastične živali in kje jih zabeležiti«, kjer se bodo otroci naučili, kako uporabljati podatke o biotski raznovrstnosti na papirju in svinčniku in na programu Step Change Citizen, znanstveni aplikaciji za zbiranje podatkov. Projekt Step Change razvija aplikacijo, ki bo predstavljala glavni okvir za zbiranje podatkov o prostoživečih živalih na dveh študijskih območjih v Sloveniji. Med temi dejavnostmi se bodo učenci seznanili z načeli državljanske znanosti, naučili se bodo beležiti podatke o biotski raznovrstnosti in kako je mogoče zbiranje podatkov digitalizirati prek mobilnih aplikacij.
Dijaki in učitelji iz srednjih šol lahko izbirajo med »Fantastične živali in kam jih posneti« ali drugo dejavnostjo, imenovano »Detektiv divjih živali: razkrinkanje nevidnih divjih živali okoli sebe«. Ta druga dejavnost bo vključevala predavanje o genetiki prostoživečih živali in o tem, kako jih državni znanstveniki lahko zberejo iz okolja (okoljska DNK) ali živali (npr. lovljenje las), ter kratko terensko delo, ki študentom pokaže, kako zbirati okoljske vzorce DNK in dlake/fekalne vzorce sesalcev.
Več o tem lahko preberete na: www.stepchangeproject.eu
Lokacija: Univerzitetni kampus Livade, Izola
Delavnica: Fantastične živali in kje jih posneti/ Detektiv divjih živali: razkrinkanje nevidnih divjih živali v našem okolju
Termin izvedbe: 15.00 - 18.00 ure
Raziskovalci: Aja Bončina in Luka Duniš.
Raziskovalci Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT v sklopu projekta Step Change, bodo v Kopru organizirali aktivnosti za širšo javnost:
- lov na zaklad z biotsko raznovrstnostjo, imenovano »Fantastične živali in kam jih snemati«, kjer se bodo občani spremenili v znanstvenike in bodo imeli možnost beležiti biotsko raznovrstnost v okolici Kopra z uradno aplikacijo Citizen Science, ki se razvija za Step Change,
- predavanje o genomskih in genetskih podatkih ter o tem, kako jih državni znanstveniki lahko zberejo iz okolja (okoljska DNK) ali živali (npr. lovljenje las), ki jih kombinirajo s podatki iz pasti za kamere. To predavanje z naslovom »Detektiv divjih živali: razkrivanje nevidnih divjih živali okoli vas« bo imelo kratko terensko delo, ki udeležencem pokaže, kako zbirati okoljske vzorce DNK in dlake/fekalnih vzorcev sesalcev.
Več o tem lahko preberete na: www.stepchangeproject.eu
Lokacija: Univerzitetni kampus Livade, Izola
Delavnica: Spoznavanje aromatičnih rastlin na raziskovalen način
Termin izvedbe: 9.00 - 16.00 ure
Raziskovalka: dr. Alenka Baruca Arbeiter, višja predavateljica
Sredozemski prostor se uvršča med najstarejše ekosisteme in omogoča raznoliko pridelavo kakovostne ter zdrave mediteranske prehrane. Hkrati je ta ekosistem zelo ranljiv, zato načrtovanje in pridelava hrane predstavljata veliko odgovornost in izziv. Raziskave Oddelka za aplikativno naravoslovje UP FAMNIT so osredotočene na proučevanje genetskih značilnosti sredozemskih kulturnih rastlin ter na sonaravno in trajnostno kmetijstvo, ob upoštevanju okoljskih in ekoloških značilnosti sredozemskega pridelovalnega območja.
Udeležence bomo povabili v svet raziskovanja aromatičnih rastlin, kjer bodo spoznali delo v genetskem laboratoriju, dragocene aromatične rastline, kot je laški smilj (Helichrysum italicum) ter metode za pridobivanje eteričnega olja in hidrolata.
Lokacija: Univerzitetni kampus Livade, Izola
Delavnica: Spoznavanje aromatičnih rastlin na raziskovalen način
Delavnica: Štekam se: spoznavanje duševnega zdravja
Termin izvedbe: 8 - 18 ure
Raziskovalki: Polonca Borko, mag. psih in Eva Sedlašek, mag. psih.
Duševno zdravje je tema o kateri se v šolah in v družbi premalo govori ali pa sploh ne - zato težko prepoznamo, kdaj je neko dejstvo o duševnem zdravju mit ali resnica. Namen delavnice je ozaveščanju mladih o duševnem zdravju in varovanju le-tega. Skozi različne aktivnosti in pogovor bomo spoznavali tematike duševnega zdravja, zdravega življenjskega sloga in skrbi za svoje duševno zdravje. Skupno bo trajala približno 45 min.
Delavnica bo izvedena v sklopu projekta A (se) štekaš?!?, ki ga financira ministrstvo za zdravje.
Spletne povezave:
https://zivziv.si/a-se-stekas/
Projekt A (se) štekaš ?!? na Infodromu, informativni oddaji za mlade: https://www.youtube.com/watch?v=7fjswyWEfFw
Lokacija: stavba Innorenew, Izola
Organiziran ogled: Živi laboratorij
Termin izvedbe: 10.00 - 12.00 ure
Raziskovalci: INNORENEW COE
Udeležencem Evropske noči raziskovalcev bomo organizirali voden ogled kompleksa Raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE, ki je od novembra 2021 največja lesena zgradba v Sloveniji. Ogledali si bomo laboratorije in opremo v njih, dobili vpogled v poklic raziskovalca ter znanja, ki so potrebna za raziskave na področju obnovljivih materialov in zdravega bivanjskega okolja.
Lokacija: stavba Innorenew, Izola
Delavnica: Demonstracija raziskovalnega dela InnoRenew - Ogljik vezan v lesu in lesenih izdelkih
Termin izvedbe: 10.00 - 12.00 ure
Raziskovalka: dr. Daša Majcen, Marie Skłodowska-Curie štipendistka
Obiskovalcem bomo predstavili količino ogljika vezanega v lesu in drugih materialih ter količino ogljika, ki se pri predelavi le-teh materialov sprosti v ozračje. Govorili bomo o tem, koliko časa ogljik ostane vezan v primerih različnih proizvodov iz lesa. Izpostavili bomo primere, ko lahko les nadomesti materiale, ki pri proizvodnji sproščajo veliko več ogljika. Predebatirali bomo, koliko kg ogljika je vezanega v enem drevesu in koliko ogljika se sprosti ozračje v našem vsakodnevnem življenju.
Demonstracija je vpogled v projekt MAXIWOOD, ki se ukvarja z zmanjševanjem emisij ogljika lesnih izdelkov v Sloveniji za ki ga financira Evropska Komisija znotraj mehanizma Marie Skłodowska-Curie individualnih štipendij.
Več informacij na: Maxiwood Project (maxiwood-project.eu)
Lokacija: Arheološki park Simonov zaliv
Delavnica: Vpliv prekomernega podvodnega hrupa na morske živali
Termin izvedbe: 9.00 - 18.00 ure
Izvajalci: člani društva Morigenos
Društvo Morigenos se bo na ENR 2022 osredotočilo na problematiko prekomernega podvodnega hrupa. Obiskovalcem bomo podrobneje predstavili vpliv podvodnega hrupa na morske živali. Predvajali bomo zvoke delfinov, ki smo jih posneli s hidrofonom, ter zvoke plovil, sonarjev, itd., obiskovalci pa bodo morali sami razločiti za katero vrsto zvoka gre. Ves čas bo na voljo tudi virtualni kviz o oceanih, delfinih in drugih morskih sesalcih.
Preberite več na:
Lokacija: Arheološki park Simonov zaliv
Delavnica: Tegule – Rimski strešniki
Termin izvedbe: 9.00 - 18.00 ure
Izvajalci: UP FHŠ Oddelek za arheologijo in dediščino & Inštitut za arheologijo in dediščino (odgovorni Andrej Preložnik)
Na dogodku bo izvedena delavnica, kjer se bodo obiskovalci seznanili s posebnostmi rimske arhitekture, posebej s strehami in njihovimi kritinami – tegulami, na konkretnem primeru rimske obmorske vile iz 1. st. n. š. v Izoli, ohranjene v okviru Arheološkega parka Simonov zaliv. Rimska tegula je verjetno najznačilnejši in najpogostejši element iz nabora rimskega gradbeništva. Uporabljala se je za prekrivanje streh, a jo najdemo tudi v drugih vlogah. V Simonovem zalivu je bilo najdenih veliko število tegul. Kaj nam te povedo o nastanku vile, njenem življenju in propadu? Med predstavitvijo si bomo ogledali in prijeli v roke originalne najdb ter se seznanili z njihovo izdelavo in sistemom uporabe.
Lokacija: UP Fakulteta za vede o zdravju, Polje 42, Izola
Delavnica: Gibalni izziv
Termin izvedbe: 8.00 - 14.00 ure
Raziskovalca: doc. dr. Žiga Kozinc, asist. dr. Marina Dobnik
V okviru delavnice se bodo učenci in dijaki pomerili v gibalnem, ob čemer jim bomo hkrati povedali nekaj osnovnega o človekovih sposobnostih. Izvajalec delavnice bo najprej povedal nekaj besed (na zanimiv način) o gibalnih sposobnostih človeka, njihovem pomenu in testiranju. Nato se bodo udeleženci pomerili v izzivu – skok na plošči za merjenje sil.
Rezultate bomo beležili na tablo in imeli »tekmovanje« tudi med skupinami učencev – vsaka naslednja skupina se bo trudila preseči prejšnjo.
Lokacija: UP Fakulteta za vede o zdravju, Polje 42, Izola
Delavnica: Skoči v »skafander« (osebno varovalno opremo)in povej, kako se počutiš
Termin izvedbe: 8.00 - 14.00 ure
Raziskovalki: pred. Sandra Martinuč, viš. pred. Helena Skočir
Uporaba osebne varovalne opreme je nujna pri delu v izolacijah, saj nas ščiti pred okužbo. Zaposleni so običajno 4 ure v taki opremi, preden si lahko vzamejo pavzo. Kakšni so občutki, kako dihajo pod masko, ali jim je vroče, kako lahko izvajajo precizne postopke, kako se sporazumevajo? Vse te težave bomo lažje razumeli, če se bomo vživeli v njihovo vlogo in si nadeli vso potrebno opremo, pa čeprav za kratek čas.
Lokacija: UP Fakulteta za vede o zdravju, Polje 42, Izola
Delavnica: Senzorični svet živil
Termin izvedbe: 8.00 - 14.00 ure
Raziskovalki: dr. Tadeja Jakus; asist. Karin Šik Novak
Na uživanje hrane vplivajo senzorične lastnosti živil (sočnost, krhkost, okus, videz itd.) kot tudi sposobnost oseb, da živila senzorično zaznajo. Tekom življenja se naše senzorične zaznave spreminjajo in s tem tudi naša želja po hrani. Velikokrat se ne zavedamo, da hrano zaznavamo z vsemi našimi čuti (vohom, sluhom, tipom, okusom, vidom), zato bomo na delavnici spoznali vlogo in pomen vseh čutil pri senzorični zaznavi hrane.
Lokacija: UP Fakulteta za vede o zdravju, Polje 42, Izola
Delavnica: Aktivni odmor
Termin izvedbe: 8.00 - 14.00 ure
Raziskovalci: Luka Kejžar in člani Katedre za kineziologijo UP FVZ
V okviru delavnice bomo u učenci in dijaki izvedli aktivni odmor. Pri tem morajo biti izvajalci pozorni na prilagoditev vsebin glede na starost skupine, npr. - razredna stopnja (igrive vaje z zgodbo) in srednja šola - naj bo okrepljeno u dodatnimi koristnimi informacijami.
Aktivni odmor se povsem enakovredno lahko izvede Online ali v manjših skupinah. Poleg izvedbe se jim poda še nekaj napotkov za doma in naj tudi spodbodejo starše k odmorom.
Sam aktivni odmor naj zajema 2 raztezni, 2 krepilni in 1 ravnotežno vajo.
Predlagan seznam vaj:
PIRAN
ob 12.00, 13.00, 16.00, 17.00, in 18.00 uri, eno urni obiski
Center znanosti Univerze na Primorskem, Akvarij Piran
Lokacija: Center znanosti Univerze na Primorskem, Akvarij Piran
Predstavitev: Raziščite podvodni svet Severnega Jadrana in spoznajte delo v akvariju Piran
Termin izvedbe: ob 12.00, 13.00, 16.00, 17.00, 18.00 uri, eno urni obiski
Raziskovalci: zaposleni v Centru znanosti Univerze na Primorskem, Akvariju Piran
Akvarij Piran je del Centra znanosti UP, ki združuje enote, namenjene predstavitvi znanstveno-raziskovalnega dela Univerze na Primorskem širši javnosti. V Akvariju Piran se boste pobližje spoznali z edinstvenim podmorskim svetom Severnega Jadrana. V njem domuje okoli 140 različnih vrst organizmov, med katerimi so številčno najbolj zastopane ribe, okoli 60 vrst.
Ob priložnosti Evropske noči raziskovalcev bomo za obiskovalce organizirali brezplačna vodenja po akvariju, popeljali pa vas bomo tudi v prostore, ki obiskovalcem sicer niso na ogled, a se tam dogaja vse pomembno delo, da akvarij lahko obratuje.