Naslov projekta: Novi pristopi pri razumevanju kompatibilnosti in interakcije pelod-pestič pri oljki (Olea europaea L.)
Koordinator: Institut za jadranske kulture i melioraciju krša, Hrvaška
Partnerske institucije:
- Claude Bernard Lyon 1 University, Francija
- Univerza na Primorskem, Slovenija
- University of Split, Hrvaška
Sodelujoča članica na UP: Univerza na Primorskem, Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, Slovenija
Vodja projekta na UP: Dr. Bandelj Dunja
Financer projekta: UKF - Unity Through Knowledge Fund) - Second Science and Technology Project (STP II) 2016
Trajanje projekta: 16. 10. 2017 – 15. 1. 2019
Opis projekta:
Oljka (Olea europaea L.) je ena najpomembnejših sadnih vrst na območju jadranskega dela Hrvaške. V zadnji dveh do treh desetletjih so se površine oljčnih nasadov neprestano povečevale in tako se je letni pridelek, ki je v začetku devetdesetih let znašal 16000 ton, v zadnjem času povečal na 39000 ton. Zaradi nenehnega vnašanja tujih sort in širjenja domačih sort na nova pridelovalna območja se je spremenila tudi sortna struktura oljčnikov. Izbor sort in njihov razpored vplivata na uspešnost oploditve, na odstotek formiranih plodov in na produktivnost oljčnega nasada, vse to pa je predpogoj za uspešno proizvodnjo oljk. Večina oljčnih sort je delno samooplodnih, zato je uspeh formiranja plodov pri večini sort večji, če je sortam zagotovljeno navzkrižno opraševanje oz. opraševanje s pelodom drugih sort. S tem, ko se na nova pridelovalna območja vse pogosteje vnaša nove sorte, je potrebno oljkarjem zagotoviti nove informacije o reproduktivni kompatibilnosti med sortami v novih okoljskih razmerah.
Cilj predlaganega projekta je določiti kompatibilne kombinacije za najznačilnejšo hrvaško oljčno sorto, Oblico, in na podlagi proučevanja vloge proteinov, ki sodelujejo pri prenosu lipidov (angl. lipid transfer proteins; LTPs), pojasniti interakcije v kompleksu pelod-pestič. Nov pristop proučevanja reproduktivnih procesov bo vključeval molekularne metode, mikrosatelitske markerje in starševski test za določitev najučinkovitejših opraševalnih sort Oblice. Rezultate o kompatibilnosti posameznih kombinacij se bo povezalo z obdobjem cvetenja sort. Določitev vloge LTP-jev pri rasti in usmerjanju pelodnega mešička ter njihovo lociranje v strukturah pestiča bosta poglobila znanje o reproduktivnih procesih, kjer sta po opraševanju določena dva različna procesa, kompatibilna ali nekompatibilna reakcija. V okviru projekta se bo uvedlo nova orodja in pristope za določevanje kompatibilnosti med oljčnimi sortami. Rezultati projekta bodo prispevali k oblikovanju novih smernic, ki bodo v pomoč raziskovalcem pri vzpostavljanju novih nasadov.