Prva Mednarodna konferenca o ekosocialnem izobraževanju postavila temelje za prihodnji razvoj
Prvo Mednarodno konferenco o ekosocialnem izobraževanju sta organizirala Društvo Sončni Grič in UP Pedagoška fakulteta (UP PEF) v sklopu projekta Učilnica za življenje. Konferenca je potekala v četrtek, 28. septembra 2023 preko spleta, in v petek, 29. septembra 2023, v živo na UP PEF in preko spleta.
Konference so se udeležili domači in tuji učitelji srednjih in osnovnih šol, vzgojitelji, strokovnjaki s področja izobraževanja in predstavniki nevladnih organizacij s področja trajnostnega razvoja z namenom izmenjave znanj, orodij in izkušenj na področju ekosocialnega izobraževanja.
S pomočjo domačih in tujih predavateljev in mentorjev, je konferenca učiteljem in šolam ponudila znanje in orodja, da bodo lahko učence vseh starosti spodbujali pri razvoju znanj in spretnosti za učinkovito soočenje s podnebno krizo in ostalimi izzivi prihodnosti. Rdeča nit dogodka je bila “Učenje v lokalnem okolju” - oblika učenja, ki poglablja razumevanje in vpetost posameznika v lokalno dediščino, kulturo, krajino, priložnosti in izkušnje.
Konferenca se je pričela v četrtek, 28. septembra 2023, z uvodnim pozdravom projektne ekipe in predstavnico Evropske pobude za podnebje (EUKI) Julio Weibel, ter s predavanji tujih strokovnjakov:
- dr. May East, dr. Conchi Piñeiro (FUHEM),
- Dr. Ulrike Pisiotis, Dr. Susanne Szkola in
- Valeria Napoli (Izobraževalna koalicija za podnebje, Evropska komisija).
Prvi dan konference so zaključila “Darila”, sklop predavanj kjer so s krajšimi predstavitvami glavno vlogo prevzeli domači učitelji.
“Ta oblika poučevanja se osredotoča na raziskovanje tematik in problematik, ki so pomembne za lokalno skupnost in naravno okolje. Učenje v lokalnem okolju poglablja razumevanje in vpetost posameznika v lokalno dediščino, kulturo, krajino, priložnosti in izkušnje kraja ter jih istočasno uporablja kot osnovo za učenje jezikoslovja, matematike, družboslovja, znanosti in drugih predmetov v šolskem kurikulumu,” Maja Vrčon, programska in idejna vodja projekta Učilnica za življenje.
Drugi dan konference so se domači učitelji in strokovnjaki zbrali na sedežu UP PEF. Dan se je pričel z uvodnim pozdravom prorektorice izr. prof. dr. Tine Štemberger in dekanje UP PEF prof. dr. Mare Cotič. Sedili sta osrednji predavanji drugega dne: doc. dr. Ana Bogdan Zupančič, visokošolska učiteljica na Oddelku za socialno pedagogiko na UP PEF, je predstavila načela in prakse doživljajske pedagogike, Lucija Marovt, komunikologinja in sodelavka programa Ekošola, pa pomen učenja v lokalnem okolju za okoljsko in podnebno pismenost.
Drugi dan je konferenca gostila tudi okroglo mizo o vključevanju podnebnih vsebin v šolske kurikulume, z gosti:
- Aleš Ojsteršek (MIZŠ),
- Polona Kenda (Združenje ravnateljev),
- Tadej Košmerl (Slovensko društvo pedagogov),
- mag. Darja Štarkl (CPI) in dr. Tomaž Grušovnik (UP PEF), in
- moderatorko dr. Sonjo Rutar.
Konferenca se je zaključila z delavnicami (Dobrobiti kmetijskega krožka in načini poučevanja v lokalnem okolju, Otroci v permakulturi, Stik z naravo vodi v stik s seboj, Suhi zid kot učilnica celostnega spoznavanja), spletni udeleženci pa so dogodek sklenili z ogledom filma in kratko predstavitvijo didaktičnih aktivnosti centra o velikih zvereh DINA Pivka.
Mednarodna konferenca o ekosocialnem izobraževanju je del projekta Učilnica za življenje, ki ga financira EUKI – Program financiranja projektov varstva podnebja v Evropi.
Več o konferenci in projektu na: http://ucilnica.eu