Prorektor izr. prof. dr. Štefko Miklavič prejemnik nagrade Primorski um
- Domov
- O univerzi
- Novice in obvestila
- Prorektor izr. prof. dr. Štefko Miklavič prejemnik nagrade Primorski um
Iz utemeljitve predloga za prejem nagrade:
Izr. prof. dr. Štefko Miklavič je rojen leta 1971 v Šempetru pri Gorici. Leta 1996 je diplomiral na Univerzi v Ljubljani in pridobil naziv diplomirani inženir uporabne matematike. Študij je nadaljeval na isti univerzi in leta 2002 magistriral, leta 2004 pa postal doktor znanosti z zagovorom doktorske disertacije 1-homogeni grafi brez trikotnikov. V letih 2000 do 2004 je bil asistent, od 2005 do 2010 docent, od junija 2010 pa je izredni profesor na Univerzi na Primorskem. Od leta 2010 do 2011 je bil direktor UP PINT - Primorskega inštituta za naravoslovne in tehnične vede Koper, njegov uspešni mandat na inštitutu zaznamuje izrazito povečanje obsega raziskovalne dejavnosti ter finančnih sredstev (UP PINT se je v novembru 2011 preimenoval v UP Inštitut Andrej Marušič). Delovne izkušnje je pridobil s poučevanjem na Gimnaziji v Tolminu, na Politehniki v Novi Gorici, na UP Pedagoški fakulteti ter na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT).
Na UP FAMNIT je predavatelj na študijskih programih Matematika, Bioinformatika in Matematika v ekonomiji in financah. Od leta 2006 je bil pri snovanju in pripravi akreditacije omenjenih študijskih programov ter ustanavljanju same fakultete (UP FAMNIT) ena od ključnih oseb. Na UP FAMNIT poleg raziskovalnih, pedagoških in drugih obveznosti opravlja tudi funkcijo koordinatorja študijskega programa Matematika v ekonomiji in financah in študijskega programa Matematične znanosti na 3. stopnji. Je tudi član Znanstvenega sveta UP Inštitut Andrej Marušič, kjer opravlja večino svojega raziskovalnega dela.
Od imenovanja v novembru 2011 do izteka mandatnega obdobja rektorja Univerze na Primorskem, opravlja funkcijo prorektorja za znanstveno-raziskovalno in razvojno delo na Univerzi na Primorskem. Njegova primarna usmeritev v funkciji prorektorja na področju znanstveno-raziskovalne in razvojne dejavnosti na Univerzi je aktivna skrb za raziskovalni podmladek na UP, izboljšanje materialnih pogojev za znanstveno-raziskovalno in razvojno delo raziskovalcev, povečanje kakovostne in relevantne znanstvene produkcije (znanstveni članki, znanstvene monografije, organizacija znanstvenih konferenc itd.) in spodbujanje mlajših raziskovalcev, da si pridobijo raziskovalne izkušnje ter ustvarjajo stike s tujimi univerzami. Velik poudarek daje tudi sodelovanju in krepitvi stikov z lokalnim in regionalnim gospodarstvom ter v pridobivanje sredstev na evropski ravni.
Za njegov najpomembnejši dosežek do sedaj štejemo Zoisovo priznanje, ki ga je za znanstvene dosežke v matematiki dobil leta 2012. Priznanje podeljuje Republika Slovenija kot najvišje priznanje za pomembne dosežke in trajni prispevek na področju znanstveno-raziskovalne in razvojne dejavnost v Republiki Sloveniji. Njegova znanstvena dela so v svetu matematike izredno cenjena, objavljena v prestižnih znanstvenih revijah s področja algebraične teorije grafov, kombinatorike, linearne algebre in teorije grup. Le-ta sodijo v samo jedro trenutnih raziskav na področju matematike, rezultati raziskovalnega dela dr. Štefka Miklaviča pa so postali pomemben del svetovne zakladnice znanja na tem področju. Dr. Štefko Miklavič je eden ključnih akterjev razvoja znanstvenih področij, na katerih deluje. Njegovi začetni prispevki so bili prepoznani in cenjeni s strani številnih vodilnih svetovnih matematikov na področju algebraične teorije grafov. S tem je postal mednarodno prepoznaven, posledično pa pričel aktivno sodelovati s številnimi vrhunskimi znanstveniki po svetu. V revijah, ki jih indeksira SCI z velikim faktorjem vpliva, ima trenutno objavljenih 33 izvirnih znanstvenih člankov, od tega 12 v najodmevnejših revijah, v zadnjih 10 letih pa izkazuje 59 čistih citatov.
V vsakdanjem jeziku povedano - dr. Štefko Miklavič raziskuje omrežja. Omrežja vseh vrst močno zaznamujejo naše vsakdanje življenje: svetovni splet je omrežje, molekularne strukture so omrežja, socialne združbe so omrežja. Iz znanstvenega dela dr. Štefka Miklaviča sledi, da so bolj učinkovita, uspešna, tudi dolgoživa tista omrežja, katerih vozlišča – njegovi deli - so čimbolj uravnoteženo povezana med seboj. V strokovnem jeziku povedano je težišče raziskovanja dr. Štefka Miklaviča algebraična teorija grafov, predvsem Terwilligerjeve algebre razdaljno-regularnih grafov, Q-polinomski razdaljno-regularni grafi, krovi grafov in strukture simetričnih grafov. S teh področij je rešil več dotlej odprtih raziskovalnih problemov.
Leta 2006 je prejel univerzitetno nagrado UP za najboljšega mladega raziskovalca, od februarja 2007 do julija 2007 je bil Fulbrightov štipendist na University of Wisconsin. Vodil je več pomembnejših nacionalnih projektov, trenutno pa vodi en nacionalni projekt, en projekt Programa čezmejnega sodelovanja Slovenija – Italija 2007-2013 (»ENERGYVILAB«) in tri bilateralne projekte (Slovenija – Madžarska, Slovenija – Flamska regija, Slovenija – Argentina). Dr. Štefko Miklavič je gostoval in predaval na številnih tujih univerzah, med drugim na: University of Wisconsin, University of Iowa, Ohio State University, Northern Arizona Univesity, University of Sofia, Eotvos Lorand University, Beijing University v Pekingu idr. Bil je član znanstvenega odbora »2nd International Workshop on Symmetries of Graphs and Networks«, član posvetovalnega odbora »7th Slovenian International Conference on Graph Theory«, član znanstvenega odbora "Algebraic Graph Theroy Summer School", član znanstvenega odbora »Semestra teorije grafov«, ter član znanstvenega odbora doktorske poletne šole »PhD Summer School in Discrete Mathematics« in znanstvenega srečanja »Symmetries in Graphs and Networks«. Je tudi slovenski koordinator CEEPUS mreže »SEE Doctoral Studies in Mathematical Sciences«.
Dr. Štefka Miklaviča odlikuje tudi velika predanost k pedagoškemu delu, zaradi dostopnosti in zavzetosti je zelo priljubljen med študenti UP FAMNIT (v tem času je bil mentor dvema študentoma na magistrski stopnji in enemu študentu na dodiplomski stopnji, trenutno pa je mentor doktorskemu študentu). Na UP FAMNIT vodi in koordinira tedenska znanstvena srečanja v okviru raziskovalno-matematičnega seminarja, ki je namenjen študentom, predavateljem in raziskovalcem fakultete ter zainteresirani strokovni javnosti.
V prostem času je športno aktiven in se udeležuje tekaških maratonov doma in po svetu.
Zaradi doprinosa na področju matematike in uspešne promocije slovenske znanosti na regionalni, nacionalni in mednarodni ravni predlagamo, da se izr. prof. dr. Štefku Miklaviču podeli priznanje »Primorski um«.
Med nagrajenci so bili letos še: Sonja Šinigoj iz računalniškega podjetja SAOP, Marjeta in Marino Furlan iz Intra Lightinga - svetovno znane družbe inovativnih svetil, Igor Morgan in Valter Krmac iz KMK Box-a - vodilnega proizvajalca kartonaste embalaže v Evropi, ter Sandi Ljutić, ki je tržno nišo našel v izdelavi tekmovalnih oblačil za vodne športe. Nagrado za posebne dosežke je prejel Tomi Ilijaš, podjetje Arctur - za razvoj visoko zmogljivih super-računalnikov, za življenjsko delo pa Alojz Jurjec iz podjetja Soline.
Posnetek dogodka si lahko ogledate prek naslednje povezave: http://tvslo.si/#ava2.161158485;;, (nekaj posnetkov smo si izposodili iz oddaje), fotoutrinke fotografa Lea Caharije pa bomo v kratkem objavili na naših spletnih straneh in na FB.