Koper, 27. maj 2016 – Natečaj za najboljšo poslovno idejo primorske regije »Podjetna Primorska 2016« se je sinoči zaključil s slavnostno podelitvijo nagrad v prireditvenem prostoru Sv. Frančiška v Kopru. Z zmagovalno idejo je v kategoriji Navigator strokovno komisijo prepričala podjetniška ideja Davida Kodarina »Solarne biološke suhe sanitarije«, v kategoriji Optimist Danijel Računica s poslovno idejo »Peč na biomaso«, v novi kategoriji Rektorjeva nagrada pa skupina »SHARK«, ki jo vodi Marko Prcać. Zmagovalni podjetniški timi v vseh treh kategorijah so za nagrado prejeli vavčer v protivrednosti 7.000 EUR.
Univerzitetni razvojni center in inkubator Primorske (UIP) v sodelovanju s partnerji že deseto leto zapored organizira natečaj za najboljši poslovni načrt oziroma poslovno idejo Primorske »Podjetna Primorska« z namenom spodbujanja podjetniške miselnosti in ustanavljanja novih tržno naravnanih podjetij ter spodbujanja pretoka znanja iz univerze v gospodarstvo. Tokrat se je zaključna prireditev odvijala v okviru festINNO –festivala inovativnosti in podjetništva Univerze na Primorskem.
Letošnja novost natečaja je bil izbor najboljše poslovne ideje iz akademskega sveta v novi kategoriji Rektorjeva nagrada, ki jo je podelil rektor Univerze na Primorskem, prof. dr. Dragan Marušič. Rektor je ob podelitvi povedal: »Brez znanosti nobena država ne more obstati, kaj šele poganjati svojega razvoja. Potrebna je celotna trojica: temeljna in aplikativna znanost ter prenos znanstvenih izsledkov v gospodarstvo do postavitve svojih blagovnih znamk, s katerimi je država prepoznavna na svetovnem trgu. Sem sodi tudi ta dogodek.
Direktor UIP, Dorijan Maršič, ni skrival zadovoljstva: »Letošnja edicija natečaja je bila izjemna. Tako po številčnem odzivu ekip kot tudi po predstavljenih idejah Odločitev za novo kategorijo Rektorjeva nagrada se je izkazala za ustrezno spodbudo. S tem univerza prevzema aktivno vlogo pri graditvi podpornega okolja akademskemu podjetništvu.«
Za namene natečaja je bila imenovana dvanajstčlanska komisija, ki jo za posamične sklope - akademska sfera, gospodarstvo, predstavnik organizatorja - sestavljajo člani iz različnih področij:
Akademska sfera:
- dr. Klavdija Kutnar, Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem
- dr. Doris Gomezelj, Fakulteta za management Univerze na Primorskem
- mag. Tina Kociper, Fakulteta za turistične študije – Turistica Univerze na Primorskem
- g. Aleš Lipnik, Center za sodelovanje z gospodarstvom Znanstveno-raziskovalnega središča Univerze na Primorskem
- mag. Katja Kraškovic, Gea College d.d.
- Boštjan Lešnik, Študentski svet Univerze na Primorskem
Gospodarstvo:
- g. Primož Patru, Dinit d.o.o.
- g. Dean Hrvatin, Tilia Zavarovalnica d.d.
- mag. Rok Sabadin, NLB Leasing d.o.o.
- g. Rok Hladnik, Primorske novice d.o.o.
- g. Andrej Erzetič, Bood d.o.o.
Predstavnik organizatorja:
- mag. Andrej Medved – UIP d.o.o.
V tekmi za najboljši poslovni model se je potegovalo 40 poslovnih idej (lani 23), 15 pa se jih je prebilo v finale. Prijavitelji so lahko tekmovali v kategoriji Optimist, kjer so bili zbrani timi brez podjetniških izkušenj ali v kategoriji Navigator, kjer so se člani tima že preizkusili na podjetniškem področju. Strokovna komisija pod vodstvom predsednika komisije Primoža Patruja, sicer predstavnika gospodarstva, je v finale izbrala 15 najbolj perspektivnih poslovnih idej, iz vsake kategorije po 5. V kategoriji Rektorjeva nagrada, pa se je v finalno tekmovanje uvrstilo še 5 študentskih podjetniških skupin iz programa podjetništva Fakultete za management Univerze na Primorskem. Finalisti so v času trajanja natečaja pridobivali nova znanja na podjetniških delavnicah, svojo poslovno idejo pa nadgrajevali in izpopolnjevali skupaj s svetovalci in mentorji. Ob zaključku jih je čakala še preizkušnja pred strokovno komisijo, kjer so svoje poslovne modele osebno predstavili v 5-minutni predstavitvi (pitchu).
Predsednik komisije Primož Patru ocenil: »Podjetna Primorska je odlična odskočna deska mladim podjetnikom brez predhodnih izkušenj ter pomembna platforma tistim, ki podjetniške izkušnje že imajo, vendar želijo na trg prodreti z novimi idejami. V finalu smo več kot očitno videli, da so finalisti svoje ideje razvili v bistveno bolj strukturirane poslovne modele in si postavili osnove za njihovo bodočo komercializacijo. Zato v komisiji ocenjujemo, da gre za pomemben prispevek razvoju lokalnega podjetništva«.
Strokovna komisija je poslovne ideje in pripravljene poslovne modele ocenjevala na podlagi ocenjevalnih kriterijev, kjer sta največji delež k oceni prispevala kriterija tehnološka in splošna inovativnost ter potencial za rast, vzdržnost in internacionalizacija. V kategoriji Navigator jih je najbolj prepričala poslovna ideja Davida Kodarina Solarne biološke suhe sanitarije, v kategoriji Optimist Danijel Računica s poslovno idejo Peč na biomaso, v novi kategoriji Rektorjeva nagrada pa skupine SHARK, ki jo vodi Marko Prcać, Sladki stisk Tamare Zupan ter All You Can Try On Zale Gruden.
Kratek opis zmagovalnih idej:
1. Navigator: Solarne biološke suhe sanitarije (David Kodarin)
Sistem solarnih bioloških suhih sanitarij, ki ne potrebujejo vode, elektrike ali kemikalije za delovanje. Produkt temelji na “zero waste” rešitvi in na zelenem ter krožnem gospodarstvu. Razvita čista tehnologija poskrbi, da nutrienti pravilno krožijo znotraj naravnega krogotoka in organski odpadek predela v naravno gnojilo. Sanitarni prostori so uporabniku prijazni in enostavni za vzdrževanje.
2. Optimist: Peč na biomaso (Danijel Računica, Janja Kozlovič)
Zasnova koncepta, načrta in izdelave peči z inovativno izgorevalno komoro in z boljšim izgorevanjem dosega višje temperature ter posledično boljši kalorični in energetski izkoristek z znatno zmanjšano emisijo dimnih plinov in sajnih usedlin. Zato je tudi čiščenje enostavnejše. Podjetje bo razvijalo peči in gorilce na razsuto gorivo, kamine in peči na polena ter nudilo strokovne rešitve s področja strojništva.
3. Rektorjeva nagrada:
- mesto: SHARK (študentje Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem: Marko Prcać, Edin Husić, Vladan Jovičić)
Shark je ime aplikacije, ki bo navtikom omogočala iskanje najbližjega prostega priveza, v primeru, ko se znajdejo na novi lokaciji in ne vedo, kje bi s plovilom prenočili. SHARK omogoča hiter dostop do informaciji, marinam pa nudi tržno podporo za polnjene kapacitet ali doseganje višjih cen ter zmanjšanje preglavic zaradi gneče pri iskanju privezov. Uporabna je tudi za fizične osebe, ki želijo oddajati svoj privez.
- mesto: Sladki stisk (študentje Fakultete za management Univerze na Primorskem: Tamara Zupan, Branka Pestar, Lea Šinkovec, Tamara Primožič, Tina Pograjc)Popolnoma nova izkušnja pitja čaja. Gre za dve spojeni žlički enake velikosti po principu »pincete«, ki omogočata popolno ožemanje čajne vrečke. Postavljeni sta ena pod drugo, spodnja žlička ima luknjice. Z njima zajamemo čajno vrečko, stisnemo in tako pridobimo iz nje vso okusno tekočino in aromo brez packanja ter opečenih prstov. Uporabna je tudi za dodajanje medu, sladkorja in limone v čaj ter za mešanje.
- mesto: All You Can Try On (študentka Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem: Zala Gruden)
Aplikacija za prijazno nakupovanje oblačil. Pri nakupu oblačil pogosto naletimo na težavo pri pomerjanju; v kabino lahko nesemo omejeno število artiklov ali pa nam številka pomerjenega artikla ne ustreza. Težavo rešimo tako, da se v kabine namestijo tablični računalniki z aplikacijo, ki omogoča skeniranje črtne kode artikla. Stranka odtipka želeno velikost oblačila, prodajalka ji izdelek prinese v kabino.
Zmagovalna podjetniška tima v kategoriji Navigator in Optimist sta prejela vavčer v protivrednosti 7.000 EUR, v kategoriji Rektorjeva nagrada pa sta bili poleg glavne v višini 7.000 EUR, podeljeni še nagradi za 2. in 3. mesto v vrednosti 4.000 EUR in 2.500 EUR. Vavčerje bodo zmagovalci lahko izkoristili v obliki paketa svetovalnih storitev podpornega okolja za podjetništvo in najema poslovnega prostora v inkubatorju.
Nagrade (vavčerje) so prejeli iz rok predstavnikov pokroviteljev: Primoža Patruja, direktorja Dinit.d.o.o., Boruta Širce, direktorja PE Adriatic Slovenice ter prof. dr. Dragana Marušiča, rektorja Univerze na Primorskem.
Podjetniške time čaka v prihodnosti realizacija lastnih poslovnih idej, kjer jim bo UIP še naprej nudil potrebno podporo. Nagrade bodo zmagovalci lahko izkoristili po ustanovitvi novega podjetja, kar je spodbuda k čimprejšnji uresničitvi poslovnega modela.
Zbrane na prireditvi je zabaval znani standup humorist Tin Vodopivec, z glasbo pa mlada startup skupina Teenager.
- Zlati pokrovitelj: Dinit d.o.o.;
- Srebrni pokrovitelj: Adriatic Slovenica d.d.;
- Pokrovitelji: Univerza na Primorskem, Gea College, UniCredit Banka, Primorske novice, Telekom Slovenije, Radio Capris, Toring Turbine, Loally, Ergo zavarovalnica, Re-ing računovodstvo, Ellegi Bar2000, Emonec kafe, Digitalnica;
- Medijski pokrovitelji: TV Koper, Radio Koper, Primorske novice, Radio Capris, Tromba, Europlakat;
- Partnerji: Primorska gospodarska zbornica, Središče Rotunda, Pina, Inkubator Sežana, Primorski tehnološki park, Zavod Znanje Postojna, Center za pospeševanje podjetništva Piran, Regionalni razvojni center Koper, Karierni Center UP;
- Natečaj podpira: MGRT/Agencija Spirit Slovenija.
Vabimo vas k ogledu oddaje Izostritev z dne 26. 5. 2016 na RTV TV Koper - Capodistria, ko je voditeljica Sabina Francek Ivovič v studiu gostila direktorja UIP, Dorijana Maršiča, in tri zmagovalce preteklih natečajev Podjetna Primorska, ki so predstavili svoje začetke in izkušnje, s katerimi so se srečali pri razvoju svoje poslovne ideje in pri tem uspeli: Jernej Čopi, Andrej Erzetič in Tjaša Vidic.
Dodatne informacije:
Univerzitetni razvojni center in inkubator Primorske d.o.o.
Ferrarska 8, 6000 Koper
Tel.št. 05 611 79 50
www.uip.si
Kontaktna oseba:
Dorijan Maršič, direktor
E-pošta: dorijan.marsic@uip.si
Tel.št.: 05 611 79 50