Priznanje Republike Slovenije za poslovno odličnost je eno izmed orodij Vlade RS, s katerimi spodbuja tako podjetja k doseganju globalne konkurenčnosti, kot tudi nudi javnim inštitucijam možnosti izboljšanja in kakovostnejšega poslovanja. Priznanje se podeljuje od leta 1998 po vzoru in merilih evropske nagrade za odličnost (European Excellence Award) iz Bruslja.
Slavnostni govornik na slovesnosti je bil predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Tϋrk, ki je v svojem govoru poudaril pomen univerzalne odličnosti na vseh področjih delovanja družbene sfere, še posebej pa je izpostavil pomembnost odličnosti v poslovanju podjetij in javnih inštitucij v luči spodbujanja stalnih izboljšav in inovativnosti kot temeljev konkurenčnosti gospodarstva. Poudaril je tudi, da so evropski temelji poslovne odličnosti prepoznana podlaga poslovanju, ki jo odlična evropska podjetja in inštitucije uporabljajo že več kot dve desetletji. Še posebej je izpostavil pomen poslovne odličnosti v času gospodarske krize, saj pomeni, da podjetja dosegajo trajnostne, izjemne, nadpovprečne rezultate na uravnotežen način, kar vključuje tudi zadovoljstvo zaposlenih, strank, partnerjev, družbe in finančne rezultate.
Predsednik Razsodniške skupine za priznanja, g. Vojko Križman je obrazložil priznanja RS za poslovno odličnost. V letu 2011 je v procesu ocenjevanja sodelovalo 10 organizacij, ki so do konca meseca maja oddale samoocenitvene vloge:
• Kemijski inštitut Ljubljana
• Lotrič d.o.o. Selce
• Primat d.d. Maribor
• Splošna Bolnišnica Novo mesto
• TPV d.d. Novo mesto
• Univerzitetni Klinični center Ljubljana
• Univerza na Primorskem
• Upravna enota Celje
• Upravna enota Novo mesto in
• Upravna enota Trebnje.
Prijavitelji so sledili novemu evropskem modelu poslovne odličnosti EFQM in RADAR matriki. To pomeni, da so morali dokazati sistematično spodbujanje stalnih izboljšav, inovativnosti, ustvarjalnosti in prenos dobrih praks v svojem poslovanju. Poudaril je, da k dodani vrednosti nagrade PRSPO močno prispevajo postavljen in uzakonjen sistem, merila ter usposobljeni ocenjevalci. Zato se priznanja in nagrade na osnovi te ocene ne da kupiti ali izsiliti in niso dana prijateljem, znancem ali sorodnikom, prav tako ne morejo biti rezultat delovanja politično – poslovnih mrež.
Odbor za priznanja je sklenil, da letos podeli 10 diplom za sodelovanje v procesih ocenjevanja za leto 2011 oz. za doseženo število točk, 7 diplom sodelujočim organizacijam za uvrstitev med finaliste, oziroma v ožji izbor za priznanje in 3 diplome za posebne dosežke.
Predsednik Odbora za priznanja RS za poslovno odličnost, minister dr. Igor Lukšič je povedal, da najvišje nacionalno priznanje RS za poslovno odličnost v naši državi podeljujemo po zgledu evropske nagrade za poslovno odličnost od leta 1998. Uporabljamo evropska merila, ki sistematično spodbujajo stalne izboljšave, učenje, ustvarjalnost in inovativnost v podjetjih in inštitucijah. Poudaril je, da ocenjevanje podjetij in javnih inštitucij izvajajo strokovno usposobljeni, verificirani in neodvisni strokovnjaki iz zasebnega in javnega sektorja.
Predsednik Odbora za priznanja, minister dr. Igor Lukšič je v Kongresnem centru Brdo podelil diplome letošnjim finalistom, ki so presegli prag 400 točk od 1000 možnih.
V kategoriji organizacij zasebnega sektorja z več kot 250 zaposlenimi se je v ožji izbor med finaliste uvrstilo podjetje:
TPV d.d. iz Novega mesta se ukvarja z razvojem, trženjem in proizvodnjo avtomobilskih delov ter je razvojni dobavitelj sedežnih in karoserijskih sklopov. Je globalni dobavitelj, iz svojih tovarn, ki so locirane v Sloveniji, Srbiji in Rusiji, dobavlja avtomobilske komponente neposredno ali posredno večini svetovnih proizvajalcev avtomobilov. TPV je prepoznan kot učeče in inovativno podjetje. V svoji politiki so zapisali, da so odločni na poti odličnosti, kar dokazujejo s svojimi rezultati. Sledijo opredeljeni viziji »biti prisotni v vsakem avtomobilu« in poslanstvu »biti učinkovit in cenjen partner v industriji vozil«.
Diplomo je prevzel gospod Vladimir Gregor Bahč, predsednik uprave in generalni direktor.
V kategoriji organizacij zasebnega sektorja z manj kot 250 zaposlenimi se je v ožji izbor med finaliste uvrstilo podjetje:
LOTRIČ, laboratorij za meroslovje d.o.o. iz Selc, ki se ukvarja s tehničnim preizkušanjem in analiziranjem. Podjetje deluje na področju meroslovja preko 20 let. Za njih je vsaka meritev velika, ker je točna, sledljiva in na koncu daje stvaren rezultat.
Slogan podjetja je »merimo za prihodnost kakovost pitne vode, zdrave prehrane in čistega zraka«. Filozofija podjetja je zaobjeta v treh elementih - vode, zemlje in zraka, z ognjem v očeh dodajajo četrti element življenja. Ponosni so na zaupanje, ki so ga dosegli pri odjemalcih, s katerimi razvijajo partnerski odnos. Želja in pripadnost zaposlenih v podjetju je ključ do poslovne odličnosti, ki jim zagotavlja prepoznavnost. Kakovostno in strokovno delo v podjetju dokazujejo številne nagrade, akreditacije in pooblastila ministrstev.
Diplomo je prevzel direktor podjetja LOTRIČ d.o.o., gospod Marko Lotrič.
V kategoriji organizacij javnega sektorja se je v ožji izbor med finaliste uvrstilo kar pet organizacij:
SB Novo mesto, ki je v slovenski bolnišnični dejavnosti in širšem okolju prepoznana predvsem po večletnih prizadevanjih za izboljševanje kakovostne in varne zdravstvene obravnave na celotnem področju delovanja po standardu ISO 9001 in Modelu odličnosti EFQM. Najpomembnejši strateški cilji so pridobivanje zaupanja pacientov, zagotavljanje njihovega dobrega počutja in doseganje njihovega zadovoljstva s prijaznim odnosom zaposlenih ter visoko kakovostjo storitev. Vodstvo si skupaj z vsemi zaposlenimi prizadeva, da z razpoložljivimi sredstvi, z učinkovitim in uspešnim delom dosega optimalne rezultate. Osnovna usmeritev na področju kakovosti je politika poslovne odličnosti in zagotavljanje storitev, v skladu z mednarodnim standardom DNV NIAHO.
Diplomo je prevzela direktorica Splošne bolnišnice Novo mesto, ga. Mira Retelj.
Univerza na Primorskem se je v devetih letih od svojega nastanka s primorsko upornostjo v svetu vzpostavila kot pomembno regionalno, nacionalno in globalno središče na izobraževalnem in znanstveno-raziskovalnem področju.
Na Univerzi na Primorskem vzpostavljajo akademske odnose, ki temeljijo na ne hierarhični povezanosti in solidarnosti. Največji potencial Univerze na Primorskem je njena mladost, neobremenjenost, fleksibilnost in zmožnost maksimalnega odprtja v svet. Skupaj z mestom Koper lahko postane slovenski izvozni artikel z bistveno povečano težo v mednarodnem prostoru.
Diplomo je prevzel rektor Univerze na Primorskem prof. dr. DRAGAN MARUŠIČ
Upravna enota Celje je v slovenski javni upravi in širšem okolju prepoznana predvsem po upravni inovativnosti in vsestranski usmerjenosti k strankam pri vodenju upravnih zadev iz državne pristojnosti na prvi stopnji. Vodstvo si prizadeva dosegati zastavljene cilje, zato je v ospredju optimizacija procesov ter učinkovitost pri delu. Pri tem vseskozi skrbi za zaposlene in odjemalce ter vodi aktivno politiko informiranosti s pomočjo različnih medijev. Med zaposlenimi in vodstvom vlada zaupanje in partnerski odnos. Dokaz uspešnosti se kaže tudi skozi priznanje za najboljšega managerja v javnem sektorju, katerega je leta 2007 prejel Damjan Vrečko, načelnik UE.
Diplomo je prevzel gospod Damjan Vrečko, načelnik Upravne enote Celje
Upravna enota Novo mesto, ki je v slovenski javni upravi in širšem okolju prepoznana predvsem po svoji usmerjenosti k strankam, učinkovitosti in odprtosti.
Razvijajo zavzetost, odgovornost in fleksibilnost, hkrati pa tudi prijaznost, zaupanje, sodelovanje in spoštovanje. Sledijo cilju biti uspešni pri zagotavljanju učinkovitih storitev in prijaznih odnosov do uporabnikov, partnerjev, okolja in sodelavcev. Vse dejavnosti ambiciozno načrtujejo, dosledno izvajajo, preverjajo in sistematično izboljšujejo. Usmerjajo jih merljivi kazalniki, zadovoljstva deležnikov in primerjave s primerljivimi organizacijami. S širjenjem dobrih praks si prizadevajo za razvoj upravnega poslovanja v javnem sektorju.
Diplomo je prevzel gospod Jože Preskar, ki je upravno enoto Novo mesto vodil od njene ustanovitve do konca preteklega leta.
Upravna enota Trebnje na lokalni ravni odloča o upravnih stvareh iz državne pristojnosti.
Zaposleni nenehno razvijajo in nadgrajujejo svoje delo. V viziji so se zavezali profesionalnemu in družbeno odgovornemu delu in vzpostavljanju zaupanja in spoštljivega odnosa v medsebojnem sodelovanju in do državljank in državljanov. Modernizacijo in spreminjanje državne uprave razumejo tudi kot razvijanje kulture upravnega dela, vrednot demokratičnega vladanja in služenje javnemu dobru.
Vodstvo in zaposleni se zavedajo, da dolgoročno naravnanost in prežetost vrednotam odličnosti, potrjuje samo vsakodnevno dobro opravljeno delo v odnosu do državljank in državljanov.
Diplomo je prevzel mag. Milan Rman, načelnik upravne enote Trebnje.
Dodatno je Odbor za priznanja prepoznal posebne dosežke med finalisti pri treh organizacijah za njihove napredke glede na pretekla ocenjevanja:
- Lotrič d.o.o. pri doseženi oceni,
- Upravna enota Novo mesto za rezultate pri svojih odjemalcih ter
- Upravna enota Trebnje za ravnanje s svojimi zaposlenimi.
Izmed letošnjih finalistov je bil letos po 4 letih ponovno prepoznan in razglašen zmagovalec – prejemnik najvišjega priznanja na področju poslovne odličnosti podjetje TPV d.d., Novo mesto, ki ustreza visokim kriterijem za podelitev priznaja Republike Slovenije za poslovno odličnost.
Obrazložitev nagrade:
• Podjetje TPV, d.d. iz Novega mesta dosega uravnotežene rezultate pri svojem poslovanju kot tudi primerjalno v panogi.
• Odziva se na potrebe kupcev, ki jih upošteva pri svojem delovanju. Za vsem tem stoji jasna vizija in strategija, ki je usmerjena v ključne cilje.
• Podjetje je vpeto v lokalno in širše okolje preko aktivnega prispevka in partnerskega sodelovanja z raziskovalnimi, športnimi, humanitarnimi in kulturnimi institucijami ter društvi.
• Podjetje odgovorno ravna z naravnim okoljem in znižuje negativne vplive nanj.
• Zaposleni v podjetju so seznanjeni s strateškimi cilji in načrti. Podjetje sistematično razvija znanje zaposlenih za svojo rast in razvoj. Vodje z zaposlenimi podpirajo odprt dialog, ideje za izboljšave in inovacije.
• Vodstvo se izjemno zaveda tako svoje odgovornosti kot tudi, da je skupni uspeh odvisen od vseh zaposlenih in njihovega prispevka. Ne nazadnje je zelo prepričljiva voditeljska vloga predsednika uprave družbe.
Predsednik države RS dr. Danilo Türk je predsedniku uprave TPV d.d., Novo mesto, g. Vladimirju Gregorju Bahču podelil skulpturo in hkrati najvišje priznanje RS za poslovno odličnost.
Predsednik uprave TPV d.d. Vladimir Gregor Bahč je ob prejemu nagrade, za katero meni, da je dolgoletni sad dela vseh TPV-jevcev, izrazil zadovoljstvo, da lahko sodeluje v tako izbranem kolektivu: »Posebna zahvala vsem zaposlenim v TPV in njihovim družinskim članom ter vsem, ki so podjetje spodbujali in soustvarjali napredke na poti odličnosti. To nagrado smo zaslužili vsi skupaj. Iskreno sem vesel prejema najvišje nacionalne nagrade – priznanja za poslovno odličnost. Ta poseben dosežek pomeni neodvisno zunanjo evalvacijo našega skupnega dela in potrditev, da so na pravi poti, poti odličnosti.«
V okviru pogovora s povezovalko slovesnosti Bernardo Žarn je predsednik uprave TPV d.d., g. Vladimir G. Bahč še povedal:
“V avtomobilski industriji je spoštovanje in odnos do kakovosti na prvem mestu. Že v (IMV) Industriji motornih vozil so nabirali izkušnje. Z razdelitvijo IMV je TPV zastavil svojo pot razvoja proizvodnje avtomobilskih sklopov, ki je v dobrih dvajsetih letih z dobro voljo, izkušnjami, učenjem in inovativnostjo zaposlenih prerasel v razvojnega dobavitelja opreme za vozila. Pri njih je ključen dialog, dogovor med vodstvom in zaposlenimi. Uspeh je plod skupnega timskega dela vseh 595 zaposlenih.”
To so pokazali tudi zaposleni, ki so se ob prejetju nagrade PRSPO 2011 pridružili svojemu predsedniku uprave TPV d.d. Novo mesto na odru in pokazali timski duh tudi več kot 450-tim udeležencem slovesnosti, v Kongresnem centru Brdo pri Kranju.
Pripravila:
mag. Dominika Rozoničnik
stiki z javnostmi na Uradu RS za meroslovje
Fotoutrinki:
Urad RS za meroslovje