Raziskovalci Univerze na Primorskem so uspešno pridobili nove raziskovalne projekte na Javnem razpisu za (so)financiranje raziskovalnih projektov za leto 2020 Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS). V okviru treh temeljnih projektov in dveh podoktorskih projektov bodo opravljali raziskovalno delo na področju matematike, psihiatrije, računalniških intenzivnih metod in aplikacij, psihologije in ekonomije.
Vodje odobrenih temeljnih projektov so: prof. dr. Dragan Marušič, prof. dr. Diego De Leo, doc. dr. Nino Bašić, dr. Nuša Zadravec Šedivy in doc. dr. Matija Vodopivec.
Temeljni raziskovalni projekti predvidevajo eksperimentalno oziroma teoretično delo, s katerim želimo pridobiti predvsem novo znanje o osnovah pojavov in zaznavnih dejstvih. Glede na to, da so med kriteriji za ocenjevanje projektov znanstvena odličnost raziskovalcev ter znanstvena, tehnološka in inovacijska odličnost samega projekta, je nov uspeh še ena potrditev kakovostnega dela raziskovalcev Univerze na Primorskem.
V raziskovalnih dejavnostih pridobljenih projektov bodo sodelovale tudi druge slovenske raziskovalne ustanove, hkrati pa bodo članice UP v vlogi partnerja sodelovale še pri naslednjih projektih:
• Avtonomno robno računanje za spremljanje kakovosti zraka (vodilna institucija: InnoRenew CoE, vodja: prof. dr. Michaël Mrissa, partner: UP FAMNIT),
• Razvoj protibakterijskih učinkovin z delovanjem na validirane tarče v biosintezi peptidoglikana (vodilna institucija: UL Fakulteta za farmacijo, vodja: prof. dr. Stanislav Gobec, partner: UP FAMNIT),
• Kemijska karcinogeneza: mehanistični vpogled (vodilna institucija: UM Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo, vodja: izr. prof. dr. Urban Bren, partner: UP FAMNIT),
• Urbane prihodnosti: Zamišljanje in spodbujanje možnosti v nemirnih časih (vodilna institucija: ZRC SAZU, vodja: doc. dr. Saša Poljak lstenič, partner: UP FHŠ),
• Ustvarjanje, vzdrževanje, ponovna uporaba: mejne komisije kot ključ za razumevanje sodobnih meja (vodilna institucija: Inštitut za novejšo zgodovino, vodja: doc. dr. Marko Zajc, partner: UP FHŠ),
• Migracije in družbene spremembe v primerjalni perspektivi: primer zahodne Slovenije po drugi svetovni vojni (vodilna institucija: ZRC SAZU, vodja: prof. dr. Aleksej Kalc, partner: UP FHŠ),
• Karakterizacija kraških vodonosnikov v regionalnem in lokalnem merilu: primer zaledja vodnega vira Malni (vodilna institucija: ZRC SAZU, vodja: prof. dr. Franci Gabrovšek, partner: UP FHŠ),
• Fazni prehodi proti koordinaciji v večplastnih omrežjih (UP Fakulteta za naravoslovje in matematiko, vodja: prof. dr. Matjaž Perc, partner: UP FM).
Rezultati razpisa so objavljeni na tej povezavi.
Našim raziskovalcem čestitamo in jim želimo uspešno delo!
Naslov: Simetrija na grafih preko rigidnih celic (temeljni projekt)
Področje: Matematika
Vodilna raziskovalna organizacija: UP IAM
Vodja: prof. dr. Dragan Marušič
Partnerja: UL PEF, UP FAMNIT
Projekt predvideva: študij strukture rigidnih celic v točkovno tranzitivnih grafih, študij strukture avtomorfizmov, ki porodijo rigidne celice (posebej bo obravnavano vprašanje pod kakšnimi pogoji avtomorfizmi istega reda pripadajo istemu konjugiranostnemu razredu v grupi avtomorfizmov), iskanje kombinatoričnih (grafovsko-teoretičnih) odsevov koncepta realih (krepko realnih) elementov grupe (še posebej glede na konsistentne cikle v grafih), kjer je element grupe realen, če pripada istemu konjugiranostnemu razredu kot njegov obrat, in krepko realen, če je konjugiran svojemu obratu glede na neko involucijo.
V skladu s pogosto izraženo zahtevo matematične skupnosti po omejitvi uporabe Klasifikacije končnih enostavnih grup (CFSG) pri obravnavi problemov algebraične teorije grafov in permutacijskih grup bomo poskušali poiskati neposredne dokaze nekaterih izrekov iz tega področja, za katerih potrditev je doslej CFSG igrala bistveno vlogo.

Naziv: Psihopatologija in samomorilno vedenje mladih – vloga novih tehnologij pri pojavnosti stisk in nudenju pomoč (temeljni projekt)
Področje: Psihiatrija
Vodilna raziskovalna organizacija: UP IAM
Vodja: prof. dr. Diego De Leo
V predlaganem projektu načrtujemo široko in hkrati poglobljeno raziskavo povezanosti značilnosti novih medijev (npr. načini uporabe, vsebine itd.) z vidiki duševnega zdravja in psihopatologije. Osredotočili se bomo na mladostnike, ki predstavljajo ranljivo skupino za pojavnost težav na tem področju, obenem pa tudi ranljivo skupino za neugodne vplive medijev in sodobnih tehnologij.

Naziv projekta: Matematične in računske metode za samosestavljanje poliedrov (temeljni projekt)
Področje: Računalniško intenzivne metode in aplikacije
Vodilna raziskovalna organizacija: UP FAMNIT
Vodja: doc. dr. Nino Bašić
Partnerja: Kemijski inštitut, ABELIUM d.o.o.
Glavni cilj projekta je nadaljnji razvoj obstoječih matematičnih modelov za samosestavljanje nanostruktur in tudi kreiranje novih modelov. Za izdelavo teh modelov bomo na veliko uporabljali praporne grafe in rezultate iz topološke teorije grafov. S tem bo vzpostavljena močnejša povezava med topološko teorijo grafov in sintetično biologijo. Vse to bo implementirano v obliki uporabniku prijazne in dobro dokumentirane knjižnice za Python oz. SageMath, kar bo raziskovalcem omogočilo izvajanje poskusov »in silico«. Matematična orodja in programska oprema, ki bosta razviti pri tem projektu, bosta imeli neposredne aplikacije na področju sintetične biologije.

Naziv projekta: Starostniki ranljivi za samomor: pristopi k zmanjšanju občutka osamljenosti in krepitvi duševnega zdravja (podoktorski projekt)
Področje: Psihologija
Vodilna raziskovalna organizacija: UP FAMNIT
Vodja projekta: dr. Nuša Zadravec Šedivy
Projekt bo nadgradil obstoječa znanja o preventivi samomora v ranljivi skupini starostnikov. Pridobili bomo poglobljena znanja, ki jih bomo neposredno prenesli v prakso z implementacijo intervencij za ranljive skupine. Samomorilno vedenje ima številne posledice za družbo (npr. visoki stroški zdravstvenih intervencij, odsotnosti z dela, izguba bližnjega zaradi samomora). Znanstveno podprta prizadevanja za preprečevanje samomora so ključnega pomena, saj lahko pomagajo zmanjšati negativne posledice samomora za družbo. Ugotovitve bodo prispevale k razvoju učinkovitih preventivnih aktivnosti, ki bodo izboljšale kvaliteto intervencij, ki so na voljo izbrani ranljivi skupini, z dolgoročnim ciljem znižati pogostost samomorilnega vedenja v tej skupini.

Naziv projekta: Ocenitev posrednih učinkov subvencij za usposabljanje in zaposlovanje v Sloveniji (podoktorski projekt)
Področje: Ekonomija
Vodilna raziskovalna organizacija: UP FM
Vodja projekta: doc. dr. Matija Vodopivec
Ob hitrem tehnološkem napredku, spreminjajočih se zahtevah po znanju in povečanju razširjenosti prožnih oblik zaposlovanja se države čedalje bolj poslužujejo aktivnih politik zaposlovanja (APZ) za izboljšanje delovanja trga dela. Z usposabljanjem delavcev ter nudenjem spodbud delodajalcem za zaposlitev ranljivih skupin APZ zmanjšujejo ovire pri zaposlovanju in pomagajo aktivirati presežne delavce. Na podlagi nedavne celostne evalvacije APZ (Burger, Kluve, Vodopivec in Vodopivec, 2018) ugotavljamo, da so glavni ukrepi APZ v Sloveniji bili zelo uspešni z vidika neposrednih učinkov na udeležence, tako z vidika učinka na izide na trgu dela kot tudi v njihovi stroškovni učinkovitosti. Cilj predlaganega projekta je natančno preučiti določene zunanje učinke, ki lahko nastanejo ob subvencijah za usposabljanje in zaposlovanje: njihovi posredni učinki na zaposlovanje delavcev, ki ne prejemajo subvencij.
